Назар Олексюк юрист

Нові зміни до законодавства заженуть ФОПів у “стійло” трудових відносин

10 лютого 2021, 18:30

Веселі, брате, часи настали, - співав колись один з колишніх народних депутатів. А от теперішні народні депутати, схоже, скоро візьмуться за "багатостраждальний" прошарок ФОПів, загнавши їх в "стійло" трудових відносин за правилами брєжнєвського совкового Кодексу законів про працю 1971 року.

8-го лютого, на позачерговому засіданні Уряд схвалив проєкт Закону “Про внесення змін до Кодексу законів про працю України щодо визначення поняття трудових відносин та ознак їх наявності”.

Якщо такі зміни будуть прийняті, то бізнес чекають доволі "невеселі" часи, котрі потребуватимуть комплексних та невідкладних дій по оптимізації трудових процесів, запобіганню проблем з податками та уникненню штрафів чи інших санкцій за порушення трудового законодавства.

Під удар можуть попасти й ФОПи, які задіяні в наданні послуг бізнесу тощо, особливо в ІТ-сфері. Документом передбачається визначення на законодавчому рівні поняття трудових відносин та запровадження принципу презумпції наявності трудових відносин.

Так, законопроєктом визначається 7 ознак їх наявності:

1) виконання особою роботи за конкретною кваліфікацією, професією, посадою за дорученням та під контролем особи, в інтересах якої виконуються роботи;

2) здійснення регулювання процесу праці, що носить постійний характер та не передбачає встановлення особі конкретного визначеного результату за певний період;

3) виконання роботи на визначеному або погодженому з особою, в інтересах якої виконуються роботи, робочому місці з дотриманням встановлених нею правил внутрішнього трудового розпорядку;

4) організація умов праці, зокрема, надання обладнання, інструментів, матеріалів, робочого місця, особою, в інтересах якої виконуються роботи;

5) систематична виплата особі, яка виконує роботу, винагороди;

6) встановлення особою, в інтересах якої виконуються роботи, тривалості робочого часу та часу відпочинку;

7) відшкодування поїздок та інших фінансових витрат, пов’язаних з виконанням роботи, особою, в інтересах якої виконується робота.

При цьому робота може бути визнана такою, що виконується в межах трудових відносин, якщо наявні принаймні три з перерахованих ознак. У такому разі сторони зобов’язані укласти трудовий договір, а працівник має бути забезпечений необхідним соціальним пакетом, зокрема, відпустками, лікарняними, наявністю гарантій та компенсацій щодо збереження місця роботи.

Юрист Назар Олексюк

Всі тексти автора

Коментарі

Лейба :

Тепер буде мінімалка+конверт. Але це вже щось.

Вгору