“Коронавірус мутує”: які нові симптоми хвороби підстерігають черкащан та скільки коштує викликати лікаря додому

23 грудня 2020, 19:47

У Черкаській області вже понад місяць майже щодня фіксують більше двох сотень нових випадків захворювань на коронавірус. Серед них бувають випадки повторного інфікування, безсимптомного COVID-19. Хвороба не оминає і дітей, які хворіють так само часто, як і дорослі. 

Журналісти “Про все” зібрали всю корисну інформацію про коронавірус, який із початку 2020-го року вразив більше 800 тисяч українців, а майже 15 тисяч людей - вбив. 

Учора в Черкаській області коронавірус зафіксували у 525 жителів. І попри карантинні заходи Кабміну, кількість інфікованих черкащан продовжує зростати. 

“У ПЕРШІ ДНІ Я ДУМАЛА, ЩО ВМИРАЮ”

Черкащанка Інна Байкур згадує, що в перші дні хвороби думала, що вмирає. 

- Я захворіла всередині вересня - підхопила на роботі вірус, бо у двох моїх колег напередодні підтвердився коронавірус. У мене тіло ламало зсередини, я не могла ні лежати, ні сидіти - нудило страшно. Я думала, що вмираю. Від будь-якого запаху їжі починалася блювота. На четвертий день прокинулася з “квадратною” головою, але мене не нудило. Тоді ж я і виявила, що не відчуваю ні запахів, ні смаків. Але хоча б нудота припинилася, - згадує черкаска. 

Через слабкість у жінки розвинувся сильний тремор, який тривав близько тижня. 

- У мене трусилися руки настільки, що з високої чашки, наповненої менше, ніж до середини, вихлюпувала вода. І таке тремтіння починалося вже в момент, коли я підводилася з лежачого положення - трясло ноги, руки, іноді все тіло, ніби опустили в лід, зубами клацала дуже голосно і сильно, - пригадує Інна Байкур. 

Через такі симптоми жінка майже три доби нічого не їла - пила противірусні та теплі чаї, як їй радила сімейна лікарка. 

- Не думаю, що мені щось допомогло з ліків, бо для мого стану вони були надто слабкі. Але я дозволила собі думати, що не вмру, лише через тиждень після перших симптомів, - розповідає черкащанка. 

“ВІД ТЕМПЕРАТУРИ - ДО ДІАРЕЇ”: НЕОЧІКУВАНІ СИМПТОМИ КОРОНАВІРУСУ

Сімейний лікар черкаського центру сімейної медицини "Лікар Здоров'я" Анжела Тищенко розповідає, що найчастіше пацієнти, які хворіють на COVID-19, скаржаться на температуру, сухий кашель і втрату запахів і смаків. 

- Інколи рецептори не перестають повністю працювати, а викривлюють запах або смак. Наприклад, звичайна вода з-під крану здається солодкою. Смак лимону чи солі також може здаватися іншим. І хоч людина знає, який на смак продукт, рецептори їй “демонструють” протилежне, - розповідає сімейна лікарка. 

Із запахами відбувається майже те саме: пацієнти протягом декількох днів можуть скаржитися на те, що постійно відчувають запах аміаку. Однак порушення рецепторів - ще не всі основні симптоми коронавірусу. 

- Діарея - один із симптомів COVID-19. Насправді специфічні рецептори, на які “чіпляється” коронавірус, розташовані не лише в легенях, а й у кишечнику. Тому діарейний синдром під час недуги - не рідкість, він буває у 15% пацієнтів, - пояснює Анжела Тищенко.

На практиці у пані Анжели трапився випадок, коли черкащанин страждав лише діарейним синдромом, а результати аналізів показали в організмі COVID-19. 

- Пацієнт цей вірус не вдихнув, а проковтнув, - припускає сімейний лікар. 

ПОВТОРНО ЗАХВОРІТИ КОРОНАВІРУСОМ - РЕАЛЬНО

Пані Анжела розповідає, що на практиці зіштовхнулася з пацієнткою, яка двічі за менш ніж пів року захворіла на коронавірус. 

- До мене пацієнтка звернулася уже з посткоронавірусним синдромом. За результатами тесту на COVID-19, після першого випадку інфікування, вона повністю вилікувалася. Другий тест, який зробили через два місяці, показав позитивний результат. Тобто це були два окремі випадки захворювання на коронавірус. 

Лікарка пояснює, що повторне інфікування досі недосліджене через систему ПЛР-тестувань в Україні. 

- Якщо звернутися в приватні лабораторії і за власний рахунок зробити тест, буде дорого. Але, як бачимо, це показує справжній результат. Якщо ж робити ПЛР-тестування у державних лабораторіях за направленням лікаря, то чекати й черги, й результату - довго, - каже Анжела Тищенко. 

Відтак вартість ПЛР-тестування у Черкасах варіюється від 820 гривень до 1600. У першому випадку результат потрібно чекати 1-2 дні, у другому - його віддадуть у руки або надішлють на електронну адресу вже через кілька годин після тестування. 

Альтернатива вартісному ПЛР-тесту - направлення сімейного лікаря. У державній лабораторії результат на коронавірус вам повідомлять через 3-5 діб. Однак інколи термін очікування може сягати кількох тижнів.

ВИКЛИКАТИ ЛІКАРЯ ДОДОМУ = ЗБАНКРУТІТИ

Ще на початку пандемії приватні черкаські поліклініки запропонували альтернативу звичному візиту до лікаря - на їхньому сайті можна викликати фахівця додому, який не лише огляне пацієнта і призначить йому лікування, а й зробить тестування на COVID-19. 

Однак вартість такого ВІП-обслуговування сягає від 1000 гривень. 

Одна з приватних черкаських клінік пропонує стандартний огляд пацієнта та призначення йому ліків у мобільному форматі. У цей виїзд на адресу входить протиковідний костюм для лікаря, разове надання послуг (в екстрених випадках пацієнту можуть надати кисневий апарат) і призначення лікування на найближчі декілька днів. За потреби пацієнта можуть відвезти у лікарню, де йому нададуть стаціонарну допомогу. Вартість цього комплексу - 1050 гривень. І це найменша ціна серед приватних черкаських медзакладів. 

Лідер за ціновою політикою - медцентр, де можуть надати й онлайн-консультацію. Вартість цієї послуги - 300 гривень. Якщо ж пацієнт бажає викликати лікаря до себе, це йому обійдеться у 1000 гривень. Ще 800 він заплатить, якщо знадобиться робити тест на COVID-19. 

Безкоштовна альтернатива такому дороговартісному обслуговуванню - сімейний лікар. Однак деякі черкаські “сімейники” відмовляються навідуватись до пацієнтів додому. У випадку, якщо черкасці опинилися в такій ситуації (сімейний лікар не їде, а приватний - задорогий), вони можуть звернутися на гарячу лінію МОЗ України і поскаржитись на сімейного медика. Зазвичай реагують на подібне звернення упродовж декількох годин. 

“ПЕРЕЖИВ КОРОНАВІРУС - ПЕРЕЖИВЕШ І ПОСТКОВІДНИЙ СИНДРОМ”

Сімейна лікарка Анжела Тищенко пояснює: після того, як організм пацієнта переборов COVID-19, його самопочуття може лише незначно змінитися

- Сам вірус дає ускладнення на певні ділянки вашого організму. У більшості випадків це стосується неврології - в пацієнтів болить голова, вони відчувають біль у грудній клітині й тиск в області серця. Коронавірус може зачепити і кардіологію - у людини буде пришвидшений пульс, інколи вона відчуватиме, ніби стискає серце. Результати УЗД не покажуть нічого поганого чи відмінного від норми. У пацієнта просто лишається сукупність симптомів після пережитого COVID-19, - розповідає лікарка. 

Під час постковідного синдрому варто очікувати і температурні зміни в організмі.

- Вдень температура буде у нормі, а ввечері - підніматиметься до 37,5. У когось буде 37,2, у когось - 37. Такі стрибки температури можуть тривати півтора місяці. І краще їх перечекати і не займатися самолікуванням, - наголошує Анжела Тищенко.

У пацієнтів, які часто хворіють на легеневі захворювання, може надовго лишатися кашель. Сімейна лікарка у таких випадках радить звертатися до фахівців. 

- Не буде зайвим зробити аналізи, щоб впевнитись, що пережитий коронавірус не дав ускладнень і патологій на організм, - радить Анжела Тищенко. 

УСКЛАДНЕННЯ ПІСЛЯ КОРОНАВІРУСУ - ЧИ ПОВЕРНУТЬСЯ ЗАПАХИ Й СМАКИ У ЖИТТЯ ЧЕРКАЩАН?

Окрім постковідного синдрому сімейна лікарка попереджає про погіршення пам’яті впродовж деякого періоду. Також іноді трапляються порушення когнітивних функцій мозку - часткове неусвідомлення інформації, слабке запам’ятовування, нездатність вивчати чи зрозуміти щось нове.

Анжела Тищенко наголошує, що до ускладнень належить і втрата здатності сприймати запахи чи смаки. 

- Не завжди під час коронавірусу людина перестає їх відчувати. Інколи вона “не чує” щось одне, буває, що рецептори нормально працюють. Все це залежить від імунітету кожної людини. Те ж стосується і повернення запахів і смаків - чим міцніший організм, тим швидше все відновиться. У деяких пацієнтів це займає два-три тижні, у когось - декілька місяців, - пояснює лікарка. 

Для того, аби змусити організм швидше повернути здатність рецепторів, можна займатися так званими “вправами”: нюхати все, що ви їсте, п’єте чи до чого торкаєтесь.

- Також можна промивати ніс сольовим розчином - у будь-якому випадку це не буде зайвим для вашого організму, - радить Анжела Тищенко.

АНТИБІОТИКИ “ПРО ВСЯК ВИПАДОК” НЕБЕЗПЕЧНІШІ, НІЖ КОРОНАВІРУС

Черкаська лікарка обурюється: деякі пацієнти приходять до неї на прийом, самостійно почавши пити антибіотики. Вони пояснюють, що “роблять це про всяк випадок”, але пані Анжела наголошує: випиті без необхідності антибіотики - небезпечніші, ніж коронавірус. 

- Антибіотики - це препарати, які знищують мікроби, а коронавірус – це вірус. І антибіотики COVID-19 не знищать. Вони лише погіршать загальний стан організму людини, бо вб’ють корисну мікрофлору, - тлумачить Анжела Тищенко. - Буває, що люди спочатку починають пити сильні антибіотики, а потім, не закінчивши курс, переходять на слабкі. Тоді бактерія, яка ймовірно може жити у вашому організмі, пристосовується до антибіотику і в подальшому стає нечутливою до нього. А нові й дієві антибіотики дуже складно синтезувати. І може виникнути ситуація, коли вам життєво необхідно буде знищити мікроб. А антибіотик не діятиме. 

КОРОНАВІРУС ПОМОЛОДШАВ: ХВОРІТИ ПОЧАЛИ І НОВОНАРОДЖЕНІ

Лікар-інфекціоніст із Черкаської міської інфекційної лікарні Анна Безносюк пояснює: діти на COVID-19 також хворіють, але переносять його значно легше, оскільки їх імунна система сильніша. 

За словами лікарки, на коронавірус можуть захворіти навіть новонароджені.

- Найчастіше на COVID-19 хворіють діти першого року життя (від першого дня народження до 12 місяців). На другому місці - дошкільнята (від 1 року до 6) та діти віком від 6 до 12 років. Найлегше переносять коронавірусну інфекцію та хворіють на неї підлітки (вікова категорія від 13 до 16 років), - розповідає Анна Безносюк. 

Пояснюють такий градієнт тим, що останні частіше хворіють на респіраторні захворювання, унаслідок чого їхній організм має кращий імунний захист і від COVID-19, який також є респіраторним захворюванням.

- Симптоми коронавірусу в дітей майже не відрізняються від дорослої симптоматики. Але для дітей більш характерне ураження шлунково-кишкового тракту, яке супроводжується діареєю, нудотою та блювотою. У дітей часто буває задишка, яка може свідчити про труднощі з диханням. Батьки можуть самостійно відслідкувати цей симптом, - розповідає Анна Безносюк.

Щоб перевірити, чи немає у дитини задишки, батькам знадобиться лише секундомір і хвилина часу - аби порахувати кількість повних вдихів малюка. Якщо результат у межах норми - хвилюватися не варто. Однак у випадку, якщо частота дихання малюка перевищує норму для його віку - варто звернутися до сімейного лікаря або “швидкої”. 

Турбуватися варто і в тому випадку, якщо у дитини тримається лихоманка довше 5 днів, були втрати свідомості та збільшилася частота дихання. 

- Ще один із насторожуючих симптомів - діарея в малюка. Якщо вона відбувається частіше, ніж 5 разів на добу, потрібно телефонувати медику - тому що таким чином організм втрачає рідину, - пояснює Анна Безносюк. 

СИМПТОМИ COVID-19 У НОВОНАРОДЖЕНИХ - ІНШІ

Немовлята мають дещо відмінні симптоми від тих, на які скаржаться діти та дорослі при коронавірусній інфекції. Дитячий лікар-інфекціоніст розповідає, що іноді в малюків може навіть не бути температури. 

 - По-перше, вимірювання температури тіла у дітей грудного віку – це взагалі специфічний процес, який батьки можуть проводити неправильно і внаслідок отримувати неправильний результат. До того ж у немовляти під час коронавірусу температура тіла взагалі може не змінюватися. Але ознака, на яку можуть звертати увагу батьки – раптова відмова дитини від їжі. Тобто в дитини зникає апетит або малюк на грудному вигодовуванні спершу їсть, а потім робить перерву в декілька хвилин. Це тривожний симптом, який частіше за все свідчить про дихальну недостатність. Тому коли дитина маленька, краще всього орієнтуватися на те, як вона їсть - якщо не робить перерв, не видає незвичних звуків під час годування – це добре. Якщо ж є підозри – варто звернутися до педіатра чи сімейного лікаря, - радить Анна Безносюк. 

ДЕ В ЧЕРКАСАХ ЛІКУЮТЬ ХВОРИХ НА COVID-19 ДІТЕЙ?

Анна Безносюк пояснює: в Черкасах не всі медзаклади готові лікувати хворих на коронавірус дітей. 

- У нас “ковідними” вважаються Черкаська інфекційна, Перша міська та Обласна лікарні. Але серед цих трьох тільки “інфекційка” може лікувати дітей - лише там є дитячий лікар-інфекціоніст. Він чергує щодня і цілодобово, але приймає лише діток із підтвердженим діагнозом, - розповідає медик.

За словами черкаської лікарки, госпіталізація дитини потрібна лише у випадку загальнотяжкого або тяжкого перебігу коронавірусу. Легкий перебіг і незначні прояви не потребують ушпиталення малюка. Тому Анна Безносюк радить батькам самостійно лікувати коронавірус у дитини в домашніх умовах. 

- Ліків від коронавірусу все одно немає. Ми лікуємо симптоматично: є температура - збиваємо її, є кашель - лікуємо саме його, - розповідає пані Анна. - Щоб визначитись, чи варто звертатися до медичного закладу, батькам слід прослідкувати за станом малюка. Якщо у нього лише одного разу піднялась температура і він злегка покашлює - це не страшно. Потрібно зволожити повітря в кімнаті і дотримуватись правил безпечного перебування в одному приміщенні з хворим на коронавірус. 

ХВОРА НА COVID-19 МАМА І НЕМОВЛЯ: ЩО РОБИТИ І ЧИ СТАЄ МОЛОКО НЕБЕЗПЕЧНИМ

Дитячий лікар-інфекціоніст наголошує: незважаючи на статус матері, новонародженій дитині обов’язково потрібний контакт “шкіра до шкіри”. 

- ВООЗ у своїх рекомендаціях наголошує, що відлучати дитину від грудного вигодовування не можна, навіть якщо мати хвора на коронавірусну інфекцію. Якщо породілля сама не хоче бути ізольованою від дитини, лікарі цього не можуть робити.  Немає доказової бази, щоб стверджувати, що молоко інфікованої мами небезпечне - навпаки доведено, що воно корисне для дитини, - розповідає Анна Безносюк. 

Також лікарка радить не хвилюватися вагітним жінкам, які хворі на COVID-19 - ризик заразити дитину мінімальний. 

- Із 20 породіль, які йшли на пологи, будучи інфікованими на коронавірус, лише в однієї жінки маля проявило симптоми. В решти 19 дітки народилися зовсім здоровими, - розповідає Анна Безносюк. 

Лікарка наголошує: під час пандемії коронавірусу слід часто дезінфікувати приміщення та не забувати про поверхні, дотримуватися гігієни рук і бути уважними до свого здоров’я та самопочуття. 

Автор Аліна Євич

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору