Нові правила сексу в Україні: чому жінкам буде тільки гірше

14 січня 2019, 12:04

11 січня в Україні набули чинності поправки до Кримінального кодексу щодо сексуального насильства і зґвалтування. Аналогічні норми діють в окремих штатах США, в Австралії, Англії, Іспанії та Швеції. Українське суспільство зустріло новації з тривогою. Подібна реакція була і в більшості вищезазначених країн. Що ж змінилося і чи будуть гучні правки застосовуватися в судовій практиці? Розглядаємо головні проблеми нового закону, інформує «Сьогодні».

Секс і діти

Нова редакція стетй 152 і 153 КК вперше вводить кримінальну відповідальність за секс з малолітніми незалежно від їхньої згоди. Правопорушника притягнуть до відповідальності, якщо він старше 14 років, а потерпілий (потерпіла) – молодший. Сексуальні дії можуть бути «з проникненням» або «без проникнення». Покарання залежно від статті – від 5 до 15 років позбавлення волі. До слова, за умисне вбивство, як правило, дають від 10 до 15 років.

Нові правила сексу в Україні: чому жінкам буде тільки гірше

Правопорушника притягнуть до відповідальності, якщо він старше 14 років, а потерпілому (потерпілої) - менше Фото: pixabay

Моделюємо ситуацію: 14-річна дівчина може сісти до в’язниці на 10 років за секс із 13-річним хлопцем, навіть якщо він був не проти сексу або сам виступив ініціатором статевого акту. Законодавець між цим злочином і вбивством в плані серйозності покарання фактично поставив знак рівності.

Різні зґвалтування

Згідно з новими правками, чоловік, який зґвалтував незнайому жінку, карається м’якіше, ніж той, який скоїв аналогічні дії по відношенню до своєї дружини. Мовою закону це звучить так: «насильство по відношенню до члена його колишньої або нинішньої сім’ї (чоловіка/дружини), а також особи, з якою підозрюваний перебував у близьких стосунках, вважається обтяжуючим фактом». Зокрема, за зґвалтування сторонньої людини обвинуваченому загрожує від трьох до п’яти років в’язниці, а за аналогічне насильство по відношенню до близької людини (наприклад, дружини) – від п’яти до десяти років ув’язнення.

Неточне формулювання

Раніше зґвалтуванням вважали статевий акт, здійснений з погрозами або застосуванням сили. Зараз це «проникнення в тіло партнера без його добровільної згоди». Запитання: чому законодавець робить акцент саме на зґвалтуванні чоловіком жінки? А як бути в протилежній ситуаці, де немає проникнення? Звичайно, це трапляється дуже рідко, але все ж ми говоримо про законодавство, яке має в рівній мірі захищати права і жінок, і чоловіків.

Нові правила сексу в Україні: чому жінкам буде тільки гірше

Для сексу з партнером необхідна чітка згода. Фото: depositphotos

Крім цього, слід було б пояснити, як можна згвалтувати людину без погроз або застосування сили? Якщо жертва не чинить опір через страх перед гвалтівником (втратити фінансове забезпечення, житло, дітей – в разі згвалтування чоловіком дружини), то їй в будь-якому випадку доведеться подолати цей страх і написати заяву в поліцію. Адже не вийде посадити людину за ґрати і залишитися в хороших відносинах з нею: отримувати від неї гроші і жити в її квартирі. А в разі відсутності опору з боку жертви, як взагалі вона доведе в суді сам факт згвалтування (якщо немає подряпин, саден, гематом, синців)? Навіть якщо вона запише на відео статевий акт, то це ще не означає, що чоловік не отримав згоду на секс раніше. До речі, він цілком може подати зустрічний позов про наклеп. І шансів виграти у нього значно більше, враховуючи, що можна запросити численних свідків, які підтвердять, що він – найкращий чоловік. Тоді не зрозуміло, навіщо було кардинально переписувати формулювання цієї статті (викидати частину про "погрози і застосування сили"), а не просто доповнити її нормою про необхідність згоди на секс?

Згода, яку неможливо довести

Уявімо ситуацію: дружина не дала чоловікові згоди на секс – промовчала. Чоловік отримав бажане, тобто, відповідно до закону України, вчинив злочин проти сексуальної свободи іншої людини. Жінка пише заяву в поліцію. "Агресор" в свою чергу говорить, що це брехня і згода була. Свідків немає, слідів опору, як і будь-яких інших доказів, теж. Питання до українських законодавців: що в такому випадку робити? Тому що цього чоловіка, дружина якого написала заяву про згвалтування, швидше за все не заарештують через відсутність доказів, і він спокійно повернеться додому. Але ситуація його, м'яко кажучи, образить. Страшно навіть подумати, що буде з цією самою жінкою далі, враховуючи, як працює українська правоохоронна і судова системи.

Немає механізму застосування нових норм

Нововведення в КК не змінюють джерел і процедури збору доказів. У їх число, як і раніше, входять свідчення свідків, документи, висновки експертів тощо. Отже, до недавнього часу жертва згвалтування не могла розраховувати на обвинувальний вирок для гвалтівника, якщо у неї на руках не було доказів: показань свідків або висновків експертів, які б підтверджували, що вона чинила опір, тобто явно демонструвала незгоди на вступ в статевий акт. Довести це дійсно було непросто, але можливо. Зараз же все нібито стало простіше. Жертві необхідно просто довести, що вона не давала згоду на секс. Але на питання, як це зробити, ні у кого немає відповіді.

 

 

Коментарі

Роман сказав:

Що за по кидьки пишут цв закони.Це пишуть підарасти і лізбіянки..

Влад сказав:

Полный бред, а не закон. Кому только пришло это в голову

Влад сказав:

Полный бред, а не закон, охренели, какому долб..бу только пришло это в голову. Тарифы лучше уменьшите наполовину, а то вской х…й занимаетесь

Вгору