Нові патрульні в Черкасах: корупції – нуль, а на якому рівні професіоналізм?

08 квітня 2016, 12:19

fe2258f8a60654b2799872d5478164a6_M

Підбити підсумки роботи патрульної поліції за місяць вирішили днями спільно з журналістами та громадськими активістами керівники цієї структури. Начальник управління патрульної поліції Вадим Лісничук (на знімку) представив своїх підлеглих, наголосивши, що є і досягнення, і недопрацювання. Склалося враження, що начальник управління ще не вивчив прізвища підлеглих. Та Вадим Лісничук виправдався, що це — по-європейськи (швидше, а отже й доцільніше) називати колег в процесі роботи просто Саша чи Сергій...

Про це інформує "Черкаський край".

Журналістам показали слайди, на них — зростання кількості злочинів.

— Взагалі говорити про результат роботи патрульної поліції досить важко, — почав Вадим Ярославович. — У нас немає планів з чіткими цифрами як критерій. Слід вести мову про довіру населення до патрульної поліції. Є певний кредит довіри і про його виправдання зможемо говорити як мінімум через півроку. Особисто для мене позитивним результатом роботи буде, коли ви не боятиметесь, образно кажучи, ходити черкаським парком Хіміків з дітьми, бо там зараз складна криміногенна обстановка… За місяць (весь період роботи) до поліції надійшло 3700 звернень. Це на відсотків 30-40 більше, ніж зазвичай. Показник може свідчити як про ріст криміногенної ситуації в Черкасах, так і про збільшення рівня довіри до поліції. Зі слайдів видно, що ситуація погіршилася, але це ще й тому, що всі звернення та події ми фіксуємо.

— Чому патрульні «не бачать» незаконної торгівлі, як кажуть, із землі?

— Це обов’язки не патрульної поліції, а дільничних інспекторів.

— На яких правопорушеннях ви хотіли б закцентувати?

— За місяць виявлено 54 водіїв у стані алкогольного сп’яніння. Це майже вдвічі більше, ніж за такий же період у попередні роки. І це при тому, що ми не зупиняємо всіх підряд водіїв — не маємо такого права. Натомість зупиняємо порушників і бачимо, що водій — напідпитку. Ця тенденція справді непокоїть.

Один із журналістів описав і попросив прокоментувати таку ситуацію: у вантажівки, що рухалася по неремонтованій черкаській вулиці Смілянська, на одній із ям відірвалося колесо. Водій викликав патрульних поліцейських, які, не довго думаючи, виписали водію штраф за те, що він «спричинив» дорожньо-транспортну пригоду. Відповісти взявся начальник відділу адмінпрактики Олександр Кондратюк:

— Коли водій керує транспортним засобом, має стежити за дорожньою обстановкою і контролювати. А ДТП і є та подія, коли транспортному засобу завдано шкоди. Водій мав технічну можливість уникнути перешкоди. Ми зафіксували подію, зібрали необхідні матеріали, оформили документи й направили їх до суду. Тепер рішення за ним. Суд вирішить, чи були в діях водія ознаки правопорушення. Ще можна провести автотехнічну експертизу на даній ділянці дороги (за ініціативою, а отже, й за рахунок «винуватця»-постраждалого. — Авт.). Якщо суд не побачить правопорушення — закриє справу.

— Скільки з загальної кількості складених протоколів саме тих, де водій «сам завдав шкоди транспортному засобу»?

— Такої статистики: хто сам завдав шкоди, хто рухався заднім ходом і т.д., ми не ведемо. Натомість є графа «ДТП». Є ще один вихід — у разі такого пошкодження транспортного засобу звернутися до страхової компанії.

Слова підлеглого доповнив начальник управління:

— Щодня направляємо по кілька листів власникам доріг про те, що є такі проблеми. Тобто людина, яка постраждала, зможе в майбутньому написати зустрічну заяву чи позов на власників автошляхів.

Вадим Лісничук повідомив і приємну новину — в Черкасах незабаром стартує перша в Україні водна поліція:

— Вона має задати темп розвитку цього підрозділу по всій державі. Тобто якщо ми покажемо гарні результати, за такою ж схемою працюватимуть інші міста. Чекаємо оформлення документів. Планувалося, що відкриття відбудеться вже

1 квітня, але проблема в Рівненському регіоні — бурштинові війни — змусила частину вищого керівництва поліції створити спеціальний штаб для протидії цьому явищу й переключити частину уваги туди. Голов­не, що ми готові до новації на 90 відсотків: є люди, які готові працювати, база. Один катер підготовлений, над іншим працюємо.

Кілька разів протягом розмови керівник черкаських «копів» звертався до емоцій присутніх, розповідав про патріотизм, силу духу й хоробрість підлеглих, наголошуючи, що основне зло колишньої системи — корупцію — на даному етапі подолано:

— Патрульна поліція, кожна її дія, кожен жест поліцейського зараз як під мікроскопом. Звичайно, є різні ситуації. Не зачіпаючи рівня професіоналізму, хочу навести такий приклад. Є у нас командир роти Світлана, яка, взявши дитину та валізу з речами, виїхала з окупованої території. Залишила все там, а в Черкасах пройшла навчання і захищає місто. До себе особливої уваги не вимагає, але ми всі з вами маємо розуміти, що є люди, які взяли на себе сміливість змінити на краще ситуацію в країні. З іншого боку, дехто з громадян починає відволікати від роботи екіпаж (а іноді й кілька екіпажів), намагаючись уникнути штрафу за неправильне паркування, ображаючи поліцейських. Багато хлопців, які навчалися два місяці, а до цього не працювали у цій сфері. Щодня перед виходом на службу годину часу відводимо на практичне й теоретичне навчання.

На запитання кореспондента «Черкаського краю» щодо того, хто на даному етапі виконує нагляд за маршрутними пасажирськими перевезеннями в місті (свого часу в структурі колишньої ДАІ цим зай­мався цілий відділ), відповіли:

— У нас, наприклад, працює відділ з організації безпеки дорожнього руху, відділ моніторингу, який спостерігає за роботою патрульних, і відділ адмінпрактики. А відділ перевезення небезпечних вантажів, погодження маршрутів руху, в тому числі й пасажирських перевезень, працює в іншій структурі — сервісному центрі, який підпорядкований безпосередньо МВС.

Здається, збільшенню кількості правопорушень (цю тенденцію фіксує статистика й поліцейські це підтверджують) сприяє в тім числі й недосконалість структури правоохоронних органів та недосвідченість нових патрульних, які занадто сподіваються на порядність громадян. А законослухняним, тим, хто чекає від поліцейських не банальної фіксації події й «повернення на квадрат патрулювання» а реального вирішення проблеми, іноді залишається надіятися тільки на зростання професіоналізму молодих правоохоронців.

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору