Небезпека поруч, – черкащанам розповіли, як уберегтись від весняних кліщів

16 квітня 2016, 13:21

klishh2

Щороку весною починається сезон відпочинку на природі, котрий відкривають малесенькі, але дуже небезпечні комахи – кліщі. Вони, як правило, прокидаються в березні голодні та агресивні і продовжують своє полювання аж до травня, пише "Дзвін".

Підраховано, що кожен десятий кліщ може передавати інфекції. Особливо небезпечні енцефалітний кліщ і кліщ заражений бореліозом. Від енцефаліту рекомендують щеплення, а от вакцини від бореліозу, на превеликий жаль, не існує.

За словами очільника Департаменту охорони здоров’я черкаської міської ради Олега Стадника, Україна не є територією, уразливою до кліщового енцефаліту, тому такої вакцини в країні і зокрема в Черкасах немає. При потребі, її можна замовити в Росії.

- За останнє десятиліття популяція кліщів на Черкащині збільшилася. Головна причина – збільшення популяції гризунів, – повідомила кандидат біологічних наук, старший викладач ЧНУ Ольга Зубенко. – Так званий “собачий” кліщ, тобто той, що переносить небезпечні для людини хвороби, проходить три стадії розвитку: перша – ще личинкою на дрібних гризунах, наприклад мишах-полівках, друга – на більших гризунах, їжаках, тхорах, ласках, куницях, а вже третя стадія – на великих теплокровних тваринах.

За словами Ольги Григорівни, у 60-х – 80-х роках минулого століття в сільськогосподарських господарствах активно боролися з гризунами. Це було державною політикою. Зараз мишей розплодилося багато, а вони є основними “розсадниками” кліщів.

Також на занадто високу активність цих комах впливають і коливання клімату останніми роками.

- Якщо раніше піком розмноження кліщів були квітень та початок вересня. То цього року “кровопивці” зактивізувалися вже у лютому. Минулого року “кусали” черкащан до початку грудня. При +9 кліщ вже акивний. Також любить вологість. Тому якщо літо спочатку засушливе, а далі йде сезон дощів – спостерігаємо у кліщів активність, – каже науковець.

Як зазначає Ольга Зубенко, вже у березні цього року троє черкащан захворіло на бореліоз (хворобу Лайма). Ця хвороба є досить небезпечною, адже вражає центральну нервову систему. Передача захворювання відбувається через укус кліщів. Перші симптоми хвороби Лайма виявляються жаром, головними болями, втомою і мігруючою еритемою (висипами на тілі).

Основне лікування хвороби Лайма — антибіотики. Зазвичай, тритижневого курсу антибіотиків досить, щоб вилікуватися.

За останній рік кількість тих, хто захворів, на Черкащині значно збільшилася, так у 2013 році захворіло 137 мешканців області, у 2014 – 126. А  минулого року – вже 305. Найбільше хворіли  у  Черкасах, Канівському, Городищенському, Корсунь-Шевченківському та Кам’янському  районах.

Проте стерегтися кліщів варто не лише людям, але й їхнім пухнастим улюбленцям.

- Найбільше від кліщів страждають собаки, – розповідає ветеринарний лікар Єгор Єлисєєв. – Небезпечною для собак є хвороба бабізіоз (піропламоз), яка чимось нагадує малярію. Вона вражає кровотворчі органи такі як кістковий мозок, селезінка, та очисні – печінку, нирки, найчастіше викликає гепатити. Також собаки можуть заразитися бореліозом, але це рідкість, зазвичай така хвороба вражає людей.

За словами Єлисєєва, у хвороб, які передаються кліщами, чітко виражена сезонність. Це періоди з березня по травень та з кінця серпня по листопад. Найбільш безпечним періодом вважається літо, особливо спекотне.

Незважаючи на те, що бабізіоз – хвороба давно відома, легко діагностується і має сучасні методи лікування, тварини гинуть від неї щороку.

- Я б назвав цю хворобу “дамокловим мечем” для тварини, адже якщо вчасно діагностовано і почато лікування немає ніякої гарантії, що собака виживе. Вакцини теж на жаль не існує, – додає ветеринар.

Основними методами профілактики лікар називає обробку тварини синтетичними препаратами для відлякування кліщів, є краплі, ошийники. Гарно зарекомендували себе препарати німецької фірми “Байєр”, є й інші. Також після кожної прогулянки варто оглядати тварину. А ще поменше вигулювати свого улюбленця в місцях скупчення інших тварин, щоб уникнути взаємозараження. Адже самі по собі кліщі безпечні, вони лише передають хворобу від  тварини до тварини.

- Якщо в місті будуть масово обробляти тварин – собак і котів, особливо безпритульних, препаратами, що відлякують кліщів, то їх популяція постійно зменшуватиметься, а згодом і зникне”, – каже Єлисєєв.

А ще ветеринар порадував любителів котів. За його словами, хоч кліщі і кусають пухнастиків, але заразити котів небезпечними хворобами не можуть.

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору