Із молитвою, хвилиною мовчання, сльозами, спогадами та з впевненою вірою у перемогу над ворогом – так у Черкасах проходила церемонія нагородження «Народний Герой України». Тих, хто отримав цю нагороду визначали не чиновники, чи можновладці, а пересічні українці. І саме цим орден цінний для тих, хто його отримував - а це бійці, які боронять Україну в АТО, часто навіть ціною власного життя.
У Черкасах церемонія нагородження відбувалася у Будинку культури ім. Кулика. Сюди з’їхалися бійці з усієї України, їхні родини, друзі, волонтери, а також сім’ї тих героїв, які загинули в зоні бойових дій. Тож і церемонія проходила без пафосних промов, а у спогадах та розповідях про Героїв, які отримувалали нагороди. Бойові побратими переповідали про подвиги нагороджених, згадували їхні відважні вчинки. А вручали нагороди волонтерка Олена Шевцова та батько героя Небесної сотні Устима Володимир Голоднюк.
- На відміну від інших нагород, подання на орден «Народний Герой України» може зробити будь-яка людина. Це, наприклад, може бути дитина, яка вважає героєм свого батька, можуть бути бойові підрозділи, журналісти, одним словом – будь-хто, - розповідає організатор церемонії нагородження Віолетта Киртока. - Самі ордени виготовлені зі срібла, яке збирають теж прості люди. Хтось віддає ті срібні вироби, які у них поламалися, а хтось хоче, щоб часточка його срібла була у цій нагороді. Наприклад, спортсмени віддають свої нагороди. З цього абсолютно безкоштовно ювелір виготовляє самі нагороди.
Найголовніша мета такого нагородження – це відзначення героїв.
- Звісно, серед хлопців є ті, хто вже отримував державні нагороди, але чимало таких, хто досі нічим не був відзначений. А цим хлопцям також потрібно показувати, що вони нам дуже потрібні, - додає організатор. – Тому ми й проводимо церемонії, хочемо, щоб кожний з них відчув це свято, щоб розуміли, що це все для них.
Сьогодні роздали 10 нагород. Хоча попередньо планувалося 11, проте один боєць не зміг вирватися з передової.
Серед нагороджених і двоє черкащан. Та, на жаль, орден присвоєний їм посмертно – це легендарний прикордонник, генерал-майор Ігор Момот та 23-річний капітан з Умані Андрій Кизило. Нагороду отримували їхні дружини. Вони обидві пережили важкі втрати і ніяка нагорода вже не поверне чоловіків, але це ще один доказ того, що кожна з них була одружена із справжнім Героєм.
- Це його визнання народом, люди пам’ятають його героїзм та подвиги, - каже про Ігоря Момота його дружина Надія. – Такого, як він - більше немає. Всього себе він віддавав людям. Він спав в одному наметі з солдатами, їв з ними з одного котла, він жив їхнім життям. Покажіть мені ще одного такого генерала?
Для побратимів та бойових товаришів Ігор Момот вже давно був Героєм. Про це вони розповіли на сцені під час нагородження. Вони пригадали і його позивний – Чужий, і згадали, як не вірили у його загибель. Але говорять, що для них було честю воювати поруч із такою людиною.
Справжнім Героєм, хоч і значно молодшим, є і уманчанин Андрій Кизило. Про нього розповідає його двоюрідна сестра Вікторія Михайлюк-Врачинська, яка тепер увесь час підтримує дружину брата:
- Волонтери нам розповіли, що цією нагородою Андрюшу збиралися й так нагороджувати, але не в цю церемонію, а на наступну. Але після того, як він загинув всі одноголосно вирішили, що його варто нагородити цього разу. Ця нагорода – це величезна підтримка для нашої родини. Насправді, зараз дуже багато людей нас підтримує. І я не знаю, як би ми пережили його втрату без такої підтримки.
Вікторія пригадує, що Андрій ніколи не розповідав про свої нагороди, хоча гордився ними.
- У нього був кітель і він вішав на нього ці нагороди, - згадує дівчина.
Варто додати, що окрім самого ордену бійцям дарували ще й невеличкі обереги – кукли-мотаники та брошки. До речі, кукли-мотанки виготовлені із зношеної форми бійців. Її прали, прасували і виготовляли обереги. А брошки робили діти із Краматорська.
Сама нагорода була заснована у 2015 році. Попередня церемонія відбувалася у грудні у Краматорську. А після Черкас у березні нагородження Героїв збираються провести у Маріуполі.
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram