15 квітня в неділю в селі Гуляйполе, що на Катеринопільщині, відкрили пам’ятник малому Шевченку, пишуть "Вісті Черкащини".
Ініціатором спорудження монументу став відомий літератор, професор Михайло Наєнко, уродженець села. Саме він дослідив, що в 10-річному віці малий Тарас разом з батьком мандрував через Гуляйполе у Крим по сіль.
Відкрила захід директор Гуляйпільського НВК Наталя Гаркава. Вона коротко переповіла біографію поета та окреслила його місце в українській духовності. Школярики у вишиванках бадьоро та з почуттями декламували Шевченкові вірші. Право зняти зі стели полотно доручили Михайлу Наєнку. Отець Іван Юрків (Київського патріархату) здійснив молебень та освятив пам’ятник.
− Відкриття монумента Кобзареві – важлива і благородна справа. Адже з цього починається виховання. Йдучи неподалік, дитина запитає: "Хто це? " І ви розповісте. Якби ми прислухались до настанов Шевченка, то не мали б зараз такої біди, війни. Але я вірю, що ми пройдемо ці випробування, і Україна переможе, стане сильною, незалежною державою. Хочу подякувати Михайлу Кузьмовичу Наєнку, що він повертає в серця українців добрі традиції. Ми часто творимо собі кумирів з людей, яких майже не знаємо, тоді, як Шевченко, наші святі – ось постаті гідні нашої шани, наслідування. Бажаю всім здоров’я й перемоги! Христос Воскрес! Слава Україні! − взяв слово святий отець.
На стелі, що відкрилась присутнім, зображено маленького Тараса з волом. Внизу напис: "В рік найніжнішої моєї юності (мені тоді було років десять) я чумакував із моїм небіжчиком батьком. Виїжджали з Гуляйполя… От ми взяли соб, переїхали вбрід Тікич, піднялися на гірку…" (Тарас Шевченко).
− Цей пам’ятник Шевченкові долучиться віднині до всіх тих, що стоять по всьому світу, − зауважив Михайло Наєнко. − А це понад 1400 монументів у різних країнах. Більше, ніж усім іншим поетам разом. Шевченко підкорив серця мільйонів. Є монумент йому і у Вашингтоні. На його відкритті були присутні 4 американські президенти. Це світове визнання. Він підкорив усіх своєю простотою, талантом і мудрістю. І ми повинні пишатися, що малий Тарасик мандрував через наше село, пам’ятати про це і не забувати розповідати своїм дітям. Я перевірив усі Гуляйполя. І всі Тікичі. Тільки тут малий поет разом з батьком могли перейти Тікич убрід і піти на Єлисаветград, а потім Крим. Йому тоді було близько 10 років, бо в 11 він осиротів, батько помер. Давайте все зробимо, аби ми були гідні його. Цей пам’ятний знак має стати нам нагадуванням, чиїх батьків ми діти. Слава Шевченкові! Слава Гуляйполю! Слава Україні!
Разом з тим, Михайло Кузьмович закликав районне керівництво долучитись до справи вшанування Шевченка.
− Було б добре, якби ви спорудили тут арку, поклали плитку й розбили гідний квітник. Гуляйполе свого часу було містом. Зараз трохи занепало. Але все в ваших руках: відкрийте тут гуманітарно-природничий ліцей, поверніть птахівництво, адже для цього тут є всі умови, зробіть дороги, і все буде добре.
Ольга Шарига, заступник голови райдержадміністрації, у свою чергу, подякувала Михайлу Наєнку за патріотизм, меценатство та невтомну культурно-просвітницьку роботу.
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram