Ввечері 25 жовтня черкаську спільноту шокувала інформація про загибель батька хлопчика, який під стінами Черкаської міської ради, 21 жовтня, просив гроші на армію. Захисник загинув на Бахмутському напрямку за два дні після акції протесту. Міський голова Анатолій Бондаренко висловив співчуття родині, але на жодній з акцій, організованих громадськістю, мер присутнім не був. Водночас Бондаренко назвав ці мітинги незаконними.
З чого все почалося
Фото хлопчика з плакатом "Мій тато в армії, а я прошу гроші на ЗСУ" запостила на свою сторінку в Instagram одна з учасниць акцій протесту Валерія Цимбал. Її допис прокоментував батько дитини Олег, він написав, що пишається своїм сином.
Проте згодом дружина військового Олега та мама хлопчика з плакатом повідомила, що її чоловік загинув 23 жовтня від обстрілу в Бахмутському районі. Це сталося за кілька днів після акції під міськрадою, де активісти просили в депутатів виділяти з бюджету кошти першочергово на ЗСУ.
Як повідомила журналістам Про все речниця обласного ТЦК та СП Аліна Кривошея, солдат Олег Миколенко був водієм польової лазні взводу матеріально-технічного забезпечення окремої механізованої бригади імені князя Костянтина Острозького. Йому було 39 років. Без батька залишилися двоє синів.
Виправдання від секретаря міськради
Водночас, у день, коли стало відомо про загибель батька хлопчика, секретар Черкаської міської ради Юрій Тренкін на закритій пресконференції розповідав, що міська рада вже виділила понад 1 млрд гривень на обороноздатність країни, а також сказав, що на питанні допомоги ЗСУ часто маніпулюють.
На сумну звістку з фронту та слова чиновника емоційно відреагувала авторка світлини хлопчика Валерія Цимбал.
- "Ми ще місяць будемо думати, може на баскетбольний клуб треба менше, вже не півтора мільйонів, а мільйон". А поки ви (ред. - депутати, чиновники) будете думати, сьогодні ми дізнаємося про те, що 23 жовтня загинув батько хлопчика, який стояв у суботу на мітингу і просив грошей для свого тата. Думайте, - сказала Валерія, чоловік якої нині також служить в ЗСУ.
Окрім цього, жінка оприлюднила скріншот, з якого видно, що Юрій Тренкін намагається домовитися про зустріч з нею. Валерія повідомила, що готова говорити, але тільки публічно.
Ще один із активістів Денис Гайда повідомив, що секретар міськради запрошував і його до себе в гості та написав, що був би "радий подискутувати".
- Немає про що дискутувати в приватних зустрічах. Немає логіки звинувачувати щирий народний гнів у «проплаченості» чи шукати причетність «політичної опозиції» до організації акцій. Дуже багато скандальних тендерів та проєктів у той час, як у військових купа потреб і у волонтерів купа зборів. У містян є конкретний простий і зрозумілий заклик: "Гроші на ЗСУ", - написав Денис.
Нагадаємо, що містяни влаштовували не одну акцію: перед початком сесії міськради, 24 жовтня, вони знову вимагали, щоб кошти з їхніх податків "йшли військовим, а не на забаганки народних обранців". Того дня міського голови Анатолія Бондаренка на сесії не було. Згодом він опублікував відео, яке записав на кладовищі, де поховані захисники.
- Усі ми повинні пам'ятати, кому ми завдячуємо мирним блакитним небом у місті Черкаси і в Україні, завдячуємо нашим Героям, могили яких позаду мене..., - сказав тоді мер.
"Така моя доля"
А в коментарі журналістам Про все міський голова Черкас Анатолій Бондаренко розповів, що мітинг протестувальників взагалі не був законним.
- Мітинг не був погоджений, але яка різниця, законно там, чи не законно, - говорить мер. - Вийшли люди, це жителі громади. Те, що там я бачив кадрів, які ховаються від військкомату і деяких депутатів, які хотіли влаштуватися у військові частини водіями, аби не йти служити – це інше питання. А жінок ми поважаємо. Тим більше тих, які заявляють про свою позицію.
Загибель на війні батька хлопчика очільник Черкас назвав трагедією. Водночас не захотів відповідати на закиди деяких містян, як він після цього спить.
- На жаль, це трагедія і це трагедія всього українського народу, - продовжує Бондаренко. - Мої найщиріші співчуття. У нас кожного дня або через день похорон і ми беремо участь у цих заходах. Щодо закидів, як я сплю після такої новини, то можна я не коментуватиму? Що б я не зробив, я буду найгіршим. Скільки ми з дружиною купили автомобілів на фронт, то все одно я буду найгіршим. Така моя доля. На жаль, у нашій області є не тільки бюджет міста Черкаси. Можна подивитися інфографіку: скільки інші міста допомогли, скільки ми допомогли і куди ці кошти пішли.
Чиновник каже, що не можна бездумно забирати гроші з інших статтей видатків, аби не послабити обороноздатність.
- Ми будемо робити все, щоб допомагати нашим хлопцям на фронті, але ми не одні. Водночас одна постанова Кабміну, куди витрачати кошти – і все. Так само, як колись дозволили виконкомам розприділяти кошти. Безліч статтей, які потрібно фінансувати. Аби не вийшло, що через 1 мільйон заветувати всі статті, які дійсно потрібні і які впливають на обороноздатність.
На фоні всіх цих подій черкащани звернули увагу і не аби як обурилися викладеним фото Анатолієм Бондаренком фото вантажівок для військових. Водночас користувачі соцмережі помітили, що світлина стара - її мер публікував ще наприкінці серпня з підписом про передачу автівок на фронт.
- А я маю нові фотографії викладати з локаціями? Автівки приїхали 4 дні тому і зараз на місці, - обурюється мер Черкас. - Військові підрозділи їх невдовзі отримають. Це не ті машини, які тоді були, а нові. І ще нові їдуть. Наразі у суспільстві загальний психоз, я розумію. То мені з геолокаціями викладати? Яка різниця, адже вони точно такі ж. 70 відсотків того, що і кому передаємо, ми не показуємо.
Уже сьогодні, 26 жовтня, у своєму відеозверненні Анатолій Бондаренко запевнив, що відтепер всі роботи у місті законсервують, а видатки на них перенаправлять на ЗСУ.
... Тим часом, ще не відома дата прощання із загиблим військовим Олегом Миколенком, чий син кілька днів тому перед мерією просив гроші на ЗСУ. Про прощання із захисником його дружина повідомить згодом.
Все за планом?
Черкаський громадський діяч Сергій Цибровський вважає, що міська влада постійно повторюється у своїх діях і влаштовує сценарій, в якому мер Черкас виходить позитивним персонажем.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: “Військовим абсолютно все одно, яка в нас тут бруківка лежить”: як черкащани ставляться до розподілу бюджетних коштів під час війни
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram
Те що треба підтримувати порядок, то це так, але заодно запитайте маріупольців як їм їздиться по гарним дорогам, новій бруківці і т.п.
Це як коли при тяжкій хворобі тобі кажуть що не варто лікуватися так наполегливо, краще купити новий одяг, бо існуючий вийшов з моди.
Какая помощь?мер виллу себе строит ,а остальные все по*ер,главное рыло побольше себе откармливают,да и живот смотрю не диетический
Яка іще в біса бруківка???