На Черкащині відновлюють мозаїку зі шкільного сараю

08 січня 2021, 15:00

У селі Тимошівка, що на Кам'янщині, знайшли самобутню мозаїку, яка 30 років пролежала у шкільному сараї.

Про неї випадково дізналася організаторка Kamianka Music Fest Вікторія Зубенко. Вона розповідає, що вцілілу, але розібрану мистецьку знахідку побачили під сіном на подвір’ї місцевої школи. Спочатку спробували самотужки зібрати мозаїку, але до кінця це зробити не вдалося, оскільки деякі елементи зникли. Тоді почали шукати автора, щоб зрозуміти, наскільки цінна знахідка та що з нею робити далі.

- Я 12 років їжджу країною і фотографую мозаїки на автобусних зупинках. Шукала і в Черкаській області. За допомогою звернулася у Кам`янську міську раду. Там мені повідомили, що на зупинках такого не знайшли, але виявили «великі плити» в сараї біля школи. Я взяла журналістів і відразу поїхала на місце. Там ми розшукали і людину, яка замовляла цю мозаїку. На той момент це був голова колгоспу. Він нам розповів, що хотів оздобити школу, тому заплатив «п’ять кабанчиків», аби майстри виготовили цей витвір. Далі ми почали шукати митця, який розробив ескіз, - зазначила Вікторія Зубенко.

Зображення може містити: 4 людини, люди стоять, небо та надворі

За допомогою соціальних мереж та десятків дзвінків Управління культури та охорони культурної спадщини Черкаської ОДА знайшли автора мозаїки. Ним виявився відомий художник Микола Теліженко.

Він розповів, що близько 30-ти років тому, щоб оздобити фасад місцевої школи, де вчився композитор Кароль Шимановський, розробив ескіз мозаїки. Композиція витвору нагадує дерево життя, де зображено три ромби, які символізують добу скіфів, козацькі часи та добу незалежності.

- У центрі – жінка, подібна на іконописну Матір Божу. Я обрав такий образ, оскільки жінка – то є святе. І все материнство – це знак святості. На ореолі написано «І оживе добра слава - слава України». Мені подобається те, що ця робота, пролежавши 30 років в підземеллі, не втратила актуальності. Вічна тема, виконана у вічних матеріалах. Також тут зображено тризуб – знак сили України. Ромб із крапкою посередині ще з трипілля означає засіяне поле. Калина – символ дівочої краси та цнотливості, - розповів автор.

Немає опису світлини.

Залишати знахідку в такому стані в області не збираються. Анатолій Могилка, начальник відділу освіти, культури, молоді та спорту виконавчого комітету Кам'янської міської ради, зазначив, що мозаїку планують повністю відновити та розмістити на одній з будівель Кам'янської громади до 30-річчя Незалежності України.

- Ми підтримуємо ідею очільниці Управління культури Людмили Володимирівни Фіть приурочити відкриття мозаїки до 24 серпня. Адже цю роботу створили, коли народжувалася Незалежність, на ній зображено тризуб, іконописна Божа Матір, козаки. Все це дуже символічно, - зізнався Анатолій Могилка.

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись

Коментарі

Вгору