На Черкащині почала зростати закупівельна ціна на свинину

05 вересня 2022, 12:15

У селах Черкащини почала зростати закупівельна ціна на м'ясо в живій вазі. За кілограм свинини вже дають 70-72 гривні, хоча ще недавно порося можна було здати максимум по 50 гривень за кіло, пишуть Вечірні Черкаси.

— Просто вже свиней не залишилося в селах,  — каже житель села Юрчиха Черкаського району Володимир. Прізвище не хоче називати. — Раніше пару поросят тримали в кожному дворі. А зараз обійдіть наше село  — кури й кролі залишилися. Рідко в кого є свиня, а ще рідше  — корова. Все, здавалося, перейшло на централізовані свиноферми. Але, бачте, якщо ціна зростає, значить є і попит. Населення виїздить із сіл. Ті, що залишаються — старіють. Вони вже не можуть тримати господарство.

Надія Левченко із Черкас згадує, що на вулиці, де жив її батько, зараз ніхто не тримає поросят.

— Раніше в Лісовому Звенигородського району ледь не щодня їздили селом закупівельники. Ще років 15-20 тому мій батько тримав 4 свиней. І це окрім курей і кролів. Були сили, міг крутитися біля худоби. Здасть 4 свині, й має серйозні гроші. Зараз батькові 92 роки, живе з нами в Черкасах. А на вулиці лишилися одні пенсіонери. Куди там їм свиней тримати! Хоч би себе обійшли!

Місцевий фермер Михайло Глийовий каже, що свиней у живій вазі купують по 70 гривень.

— Я не думаю, що відкрилися якісь додаткові можливості чи виник попит за кордоном. Ніякого Ельдорадо ніхто не відкрив, експортні можливості не збільшилися. Просто наш внутрішній ринок відчуває нестачу продукції. Їсти всі хочуть, а вирощувати свиней у селі перестали. Попит почав зростати, бо фермери не можуть задовольнити його. Ціна в 50 гривень за кілограм живої ваги була заниженою. Що зараз 7,5 тисяч? Це навіть 200 доларів нема. А раніше кабана здавали за 250-300 доларів. Зараз ціна має вирівнятися до цього показника. Підстави для цього є. У людей і в господарствах залишилося багато зерна старого врожаю. На нього ціни взагалі немає. Зараз купують тонну по 4300 гривень. Це 100 доларів. А якщо пустити це зерно на худобу, то можна заробити вдвічі більше, якщо кабана можна буде здати за 10-12 тисяч.

Василь Баранюк із Веселого Кута Тальнівської громади каже, що фермери не здатні повністю задовольнити попит, що виник.

— За Союзу в колгоспах були ферми по кілька тисяч голів. Так само була купа корів. Тільки в магазинах не було ні м'яса, ні молока. Зараз у колишньому Тальнівському районі залишилося кілька ферм, де тримають максимум по 100 голів. Я сам колись тримав корів, бичків. А потім вибрали головою колгоспу, то все покинув. Зараз маю вже 70 років. А біля худоби треба важко наробитися.

Олександр Мегей — керівник сільгосппідприємства із села Новомайданецьке Тальнівської громади називає нову причину.

— Останні три роки в державу майже не завозиться молодняк нових порід. Люди працюють на старому багажі. Немає нових порід — старі вичерпують свій потенціал. Те саме з бичками. Минулого року я хотів завезти сперму дуже породистого бичка з Австрії. Однак наші митні служби так і не дали дозволу. Нема нових порід — зменшується загальне поголів'я. Історія повторилася, коли хотів реалізувати партію бичків в Узбекистан. Мені двічі повертали скотину з кордону нібито через неправильно оформлені документи. Плюс від нашої держави одні палиці в колеса. Для того, аби тримати худобу, треба землю. А тваринникам її не дають. Може, як виникне дефіцит, то щось і зміниться.

У черкаських супермаркетах якісна копчена ковбаса коштує від 300 до 400 гривень. Натомість ціна кілограму м'яса на базарі заледве перевищує 100 гривень.

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись

Коментарі

Вгору