Ми не маємо права на помилки, – Олександр Коваленко

20 грудня 2017, 10:39

Незважаючи на свій молодий вік, ВО «ЧЕРКАЩАНИ» вже здобуло великий авторитет серед жителів нашого краю. Це й не дивно - будучи чисто локальною структурою, "ЧЕРКАЩАНИ" не беруть участі в політичних інтригах і чварах, а зосереджені на вирішенні найгостріших соціально-економічних проблем області та її мешканців. Про деякі з них говоримо з депутатом Черкаської облради від ВО "ЧЕРКАЩАНИ", заслуженим працівником сільського господарства України Олександром Коваленком.

- Олександре Анатолійовичу, для того, щоб більш ефективно впливати на процеси, що відбуваються і покращувати життя простих людей, необхідно мати достатнє представництво в органах влади. Яких результатів вже вдалося домогтися в цьому напрямку?

- У черкаську політику ми увійшли в 2015 році, і відразу ж отримали потужний кредит довіри з боку людей. Досить сказати, що ВО "ЧЕРКАЩАНИ" має фракції в Черкаській обласній та міській радах, ми представлені в радах більшості райцентрів, сільрадах і радах об'єднаних територіальних громад. Хороші результати ми отримали і на останніх виборах в ОТГ, які відбулися 29 жовтня цього року.

Та не зважаючи на такі результати, ВО "ЧЕРКАЩАНИ" принципово не беруть участі в цій гонці рейтингів і гонитві за відсотками – коли будь-якими шляхами, нехай навіть з використанням маніпуляцій і брудних технологій – партії прагнуть пропхнути в органи влади якомога більше своїх представників. У нас інший підхід. Ми зібралися не для того, щоб піарити своїх «вождів» (тим паче, у нас їх взагалі немає) або дерибанити бюджет. Кожен з нас живе і працює на Черкащині, спілкується з людьми, тому прекрасно знає і відчуває, що їх найбільше хвилює. І в цьому унікальність нашої політсили, адже ми не маємо права на помилки, бо нам щодня дивитись у вічі нашим близьким, друзям, сусідам, всім з ким живемо поруч і спілкуємось. А якщо люди і в нас зневіряться (як вони зневірилися в більшості політичних партій) - то й подітися нам буде нікуди. Ми працюємо для громади, для людей - а значить, і для себе, для своїх дітей, рідних і близьких. Наприклад, я можу з чистою совістю сказати: ніхто не зможе звинуватити депутатів від нашої фракції в облраді в тому, що вони брали участь в якихось сумнівних угодах і «договорняках».

Для нас головне завдання – щоб у владу проходили чесні і порядні люди, які дійсно працюватимуть на благо своїх громад. Тому на виборах в ОТГ ми висували не лише членів ВО "ЧЕРКАЩАНИ", але й людей, які користуються авторитетом у земляків. Людей, які відбулися як особистості, досягли професійних успіхів, які своїм досвідом і життєвою позицією довели, що їм можна довіряти.

- Як відомо, процес децентралізації і створення ОТГ йде не так легко, як це уявлялося спочатку. Як ви оцінюєте успіхи вже створених ОТГ, і чи варто іншим наслідувати їх приклад?

- Децентралізація влади та передача більшої самостійності (перш за все фінансової) органам місцевого самоврядування – це абсолютно необхідна умова для розвитку регіонів, що давно підтверджено європейською та світовою практикою. Більшість створених ОТГ вже мають позитивні результати, хоча найбільш наочно  це проявляється в найперших об'єднаних громадах– Білозірській, Мокрокалігірській і Ерківській, які були створені ще в 2015 році і вже встигли більш-менш "встати на ноги".

Про це можна довго говорити, а можна приїхати і подивитися – результати видно неозброєним оком. Школи, садочки, ФАПи, дороги та багато іншого – все оновлено і відремонтовано. Кілька місяців тому на державні кошти там відкрили центри надання адмінпослуг (ЦНАП). Це сучасні європейські кабінети, з необхідним обладнанням, комп'ютерами. Тобто, людям вже не треба їхати в район за 25-30 км, вистоювати там черги, вони отримують всі довідки на місцях, що дуже зручно. Тож переваги очевидні. Навіть за настроєм людей видно: вони пишаються, що вони – громада, і можуть без вказівки зверху вирішувати свою долю.

Звичайно, є і багато питань. Люди запитують – що буде, коли закінчиться державна підтримка, яка сьогодні виглядає вельми солідно? Хотілося б відзначити, що найголовніша перевага децентралізації полягає зовсім не в державній допомозі (рано чи пізно вона закінчиться – все життя ходити в нахлібниках ніхто не дозволить), а в тому, що ОТГ отримали додаткові фінансові та майнові ресурси. Наприклад, в розпорядження громад надходить 60% податку на доходи фізосіб (ПДФО), а також ряд інших податків. Це дає можливість громадам в рази підвищити рівень власних бюджетних надходжень, стати самодостатніми адміністративно-територіальними одиницями, і не залежати від милості "зверху".

Крім того, можливість отримувати і розпоряджатися податками – це чудовий стимул для створення нових робочих місць, розвитку малого і середнього бізнесу, залучення інвестицій. Саме в цьому напрямку повинні працювати громади. Я хочу сказати, що в рядах ВО "ЧЕРКАЩАНИ" чимало аграріїв, ми всіляко підтримуємо фермерів – і якщо з розумом скористатися можливостями децентралізації, то це дасть потужний поштовх в аграрному сектору.

Звичайно, не всі проблеми в ОТГ вирішені на 100%. Те ж земельне питання ще слід удосконалити законодавчо, тому що в даний час ОТГ ще не має права розпоряджатися землею за межами села – і це викликає масу запитань. Але я думаю, що найближчим часом всі такі недоробки будуть виправлені.

- Якщо ви вже торкнулись земельного питання – на скільки гостро воно стоїть?

- Зараз у багатьох наших фермерів закінчуються терміни оренди, проте продовжити договір оренди дуже проблематично, практично неможливо. Для цього потрібно їхати у Київ, брати участь там у відкритих торгах – а це майже гарантовано програшна справа. Звичайний фермер, малий і середній бізнес не може конкурувати з великими гравцями. Судіть самі: щоб отримати ділянку, потрібно запропонувати максимальну ставку орендної плати - і на аукціонах цю ставку доводять до 24%! Я не знаю, яку треба мати рентабельність, які вирощувати культури, щоб мати можливість виплачувати такі відсотки. Я заслужений працівник сільського господарства, все життя безпосередньо пов'язаний з землею, і я розумію, що це нереально - працювати при такій орендній платі, і ще отримувати якісь доходи.

У той же час, я знаю одну компанію, яка регулярно їздить на ці аукціони і виграє їх. Я їх запитав: з якою метою ви це робите? Як можна заробити на землі, якщо платити таку орендну плату? Знаєте, що мені відповіли? "У нас є гроші, і ми їх вкладаємо. А через рік-два все одно введуть ринок землі, і ми ці ділянки продамо. Навіть якщо там нічого не сіяти - все одно будемо у виграші". Тобто, вони просто виплачуватимуть ці 24%, щоб потім спекулювати землею, яку зараз взяли в оренду. А фермери, які безпосередньо обробляють землю, не можуть платити 24% орендної плати. Немає у них таких коштів. В результаті, вони мають всі шанси залишитися без землі.

Що ж стосується безпосередньо ринку землі - то без врахування інтересів малого та середнього бізнесу, при існуючій законодавчій і правовій базі - його вводити не можна. Це наша принципова позиція і вона залишається незмінною. Ви ж бачите, які декларації подають багато депутатів і чиновників. Вони готові хоч зараз скупити всю Україну. Прості селяни, малий і середній бізнес абсолютно не готовий конкурувати з цими товстосумами. Навіть великі сільгосппідприємства не в силах змагатися з грошовими мішками, в руках у яких зосереджені колосальні капітали.

Існуючий рівень корупції та беззаконня в країні повністю виключає цивілізований ринок землі - її скуплять олігархи, політики, судді, прокурори і чиновники, які нажили свої капітали корупційним шляхом. У той же час у більшості фермерів, які реально працюють на землі, грошей на її купівлю немає.

- Ще одне болюче питання – доступність і якість медичної допомоги, особливо в сільській місцевості. Яким ви бачите вирішення цієї проблеми?

- Для сільської місцевості це дійсно дуже болюче питання, і ми чудово розуміємо, що вирішення його вкрай на часі – адже це життя і здоров'я наших людей. Наші представники в радах всіх рівнів регулярно вносять на порядок денний питання, що стосуються підтримки медицини, поліпшення медобслуговування населення. Це і виділення додаткових коштів на придбання життєво необхідних ліків, і збільшення фінансування різних програм, і придбання автомобілів "Швидкої допомоги", реанімаційних автомобілів тощо. Робимо усе можливе, але розуміємо, що цього замало і ситуацію потрібно міняти кардинально загалом по країні.

Я особисто їжджу по області, по своєму округу, і буває так, що заходиш в ФАП – і просто серце стискається. Уявіть: стоїть лише кушетка, стіл, і скляна шафа для ліків, абсолютно порожня. Нічого немає, навіть тиск нічим виміряти. Подивишся на це – і йдеш і купуєш за власний кошт, щоб хоч щось було на екстрений випадок.

Звичайно, у нас є "депутатські" гроші – нам виділяють кошти в розмірі близько 100 тис. гривень. І практично всі депутати нашої фракції більшу частину цих коштів витрачають на сільські ФАПи. У моєму окрузі, де я обирався, немає ФАПу, якому я б не надав якусь допомогу: починаючи, умовно кажучи, від йоду і аспірину – і закінчуючи обладнанням.

Гостро стоїть і кадрова проблема, особливо важко з лікарями. Взагалі, сьогодні в районних, сільських закладах охорони здоров'я працюють в основному люди передпенсійного та пенсійного віку. Вони підуть – взагалі буде біда, тому на майбутнє слід шукати нові підходи. Хоча всі розуміють, що в першу чергу молодих фахівців потрібно забезпечити житлом і гідними зарплатами.

До речі, ця проблема вже сьогодні успішно вирішується в ОТГ. Для ілюстрації достатньо взяти ту ж Ерківську ОТГ – її  амбулаторії навіть райцентр заздрить. Там, крім сімейного лікаря, надаються ще послуги й стоматолога, причому абсолютно безкоштовно. Громада сама, за свої гроші купила стоматологічний кабінет, знайшла фахівця, платить йому пристойну зарплату. Напевно, в такому ж ключі варто діяти й іншим громадам.

- І на останок, поділіться, будь-ласка, планами ВО «ЧЕРКАЩАНИ» на майбутнє.

- Наші плани на майбутнє чіткі і зрозумілі. Працювати, працювати і ще раз працювати. Ми не маємо права на помилки та невдачі, адже ми звітуємо не перед високим партійним керівництвом у київських кабінетах, а перед людьми, які довіряють нам і розраховують на нашу допомогу. Я переконаний, що час централізованих партій йде у минуле. Люди вже не орієнтуються на політичні бренди та лідерів, що впродовж двадцяти останніх років змінюють одне одного. Люди хочуть бачити результат. І тому довіряють тим, з ким живуть поруч і бачать щодня.

Олександр Полуянов.

 

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору