Молодих, розумних й боєздатних: кого з черкащанок поставлять на облік у військкомат і коли почнуть штрафувати

28 грудня 2021, 11:42

22 грудня Міністерство оборони затвердило перелік професій, представниці яких повинні будуть стати на обов'язковий облік військовозобов'язаних. До списку потрапили десятки професій і, відповідно, тисячі жінок. Мало того - днями стало відомо, що на облік мають стати не лише жінки, у яких є малолітні діти, а й вагітні.

Водночас жінок, які почали непокоїтися про власне майбутнє, намагаються заспокоїти. Мовляв, призивати чи мобілізувати нікого не будуть - список потрібен лише для того, аби зрозуміти, які спеціалісти є в Україні. Журналісти "Про все" дізналися, що буде жінкам, які не стануть на облік, та коли можна потрібно очікувати першого призиву на збори.

Вагітним, з дітьми та цнотливим: Міноборони пояснило, що на облік мають стати всі жінки

17 грудня набув чинності наказ Міноборони, в якому затвердили перелік професій, представниць яких братимуть на облік військовозобов'язаних. Пізніше зауважили, що список з понад 50 професій таки скоротять - проте коли саме - достеменно невідомо.

Нині жінки, яких братимуть на військовий облік, мають бути працездатні, віком від 18 до 60 років. Наявність малолітніх дітей чи вагітність - не перепона. Проте до них застосовуватимуться ті самі вимоги, які й до чоловіків, які традиційно стають на військовий облік.

У Черкаському обласному територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки повідомляють, що на сьогодні в Україні сьогодні служать понад 32 тисячі жінок. Це найбільша чисельність жінок-військовослужбовців за роки незалежності. Водночас точної цифри, скільки черкащанок служить, немає.

Тепер жінки підуть в армію?

Головнокомандувач Збройних Сил України Валерій Залужний пояснює, що після того, як жінки стануть на військовий облік, мова не йде про призов до армії чи обов’язкову мобілізацію жінок до війська.

- З взяттям на військовий облік жодних змін у житті українських жінок не буде! Єдине – Збройні Сили просто знатимуть, які спеціалістки є в країні та можуть у крайньому разі долучитись до оборони держави. Відповідний порядок обліку існував в Україні й раніше, починаючи з 1994 року, хоча майже не працював. Це крок назустріч жінкам, які мають бажання проходити військову службу у ЗСУ, - пояснив Валерій Залужний.

Також він зауважив, що навіть збори (навчання) для жінок будуть добровільними, і відвідувати їх можна буде за бажанням.

Натомість практика ведення військового обліку жінок для України - не новизна. Жінки, які є офіцерами запасу, медики, або ті, які пройшли військову службу, вже стоять на обліку з 2014 року. У Черкаському терцентрі комплектування додають: згадуючи всі хвилі мобілізацій, жодна з жінок не призивалася без її згоди.

Як стати на облік?

Для того, щоб стати на військовий облік, треба зробити кілька кроків - по-перше, повідомити свого керівника та прийти у центр комплектування (військкомат) до кінця 2022 року, і для себе з'ясувати, чи підлягає вона тому, щоб стати на облік. Цю інформацію можна перевірити самостійно, або ж подзвонити у територіальний центр комплектування за місцем реєстрації. Водночас жінки, які є ФОПами, повинні самостійно зібрати документи й подати їх у територіальний центр комплектування.

Якщо там повідомляють, що ваша професія таки потрапила у новий перелік, то ви маєте до кінця 2022 року подати у територіальний центр комплектування оригінали та копії таких документів:

  • Паспорт, ідентифікаційний код, фото;
  • диплом;
  • свідоцтво про одруження та народження дітей.

Під час пресконференції також згадували про необхідність подати довідку з місця роботи.

Якщо ж усі документи подані й у військкоматі вам таки кажуть, що ви - представниця професії, яка передбачає ставлення на військовий облік, вас направлять на військово-лікарську комісію за місцем проживання.

військовий облік
Фото з фейсбук-сторінки Ганни Маляр

Відтак терцентри комплектування та соціальної підтримки (колишні військкомати) ставитимуть жінок на облік за двох умов:

  • Посада або спеціальність є в Переліку;
  • жінка придатна до проходження військової служби за станом здоров’я та віком. Стан здоров’я визначить військово-лікарська комісія, граничний вік перебування в запасі – 60 років.

Також лишається актуальним питання, чи можна буде стати на облік онлайн - наприклад, через додаток "Дія". Радниця заступника міністра оборони Наталія Воронкова зауважувала, що така функція ймовірна, проте найближчим часом вона лишатиметься недоступною.

Що робить керівникам, в установі яких працюють жінки з "військовозобов'язаними" професіями?

"Ukrainian Military" пояснює, що мають робити кадровики та відповідальні за ведення військового обліку підприємств (установ, організацій) незалежно від форм власності:

  • Опанувати правила роботи із Переліком. Попри зовнішню стислість це оманливе відчуття, бо перелік охоплює сотні спеціальностей та професій, які "заховані" у класифікаційні угруповання Класифікатора професій, або споріднені спеціальності, за якими готували фахівців навчальні заклади у різні роки. Наприклад, за професіями на облік мають стати головний бухгалтер, завідувач канцелярії, менеджери, начальник юридичного відділу. І це лише верхівка айсбергу;
  • перевіряти за Переліком при прийнятті на роботу у жінок наявність військово облікових документів та відміток у них про взяття на військовий облік (ст. 24 КЗпП, п. 37 Порядку організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов’язаних, затвердженого постановою КМУ від 07.12.2016 № 921). Приймете без військово-облікового документа, можете наразитися на штраф двічі: від Держпраці та територіального центру комплектування та соціальної підтримки;
  • проконтролювати, щоб на військовий облік встали жінки, які вже працюють на підприємстві.

До речі, роботодавців, які прийматимуть на роботу жінок, які не стоять на військовому обліку, штрафуватимуть від 5100 гривень.

Чи можна виходити заміж, якщо не стоїш на обліку?

До кінця 2022 року українки можуть не перейматися цим питанням. Проте з 2023, відколи почнуть штрафувати тих, хто не стоїть на обліку, питання одруження відіграватиме важливу роль. Якщо до жінок застосовуватимуться такі ж правила, як і для чоловіків (як було анонсовано), то про одруження жінки мають сповіщати військкомат у перший же тиждень після реєстрації шлюбу.

Законодавством встановлені терміни та порядок постановки на облік в залежності від підстав для обліку. Так, якщо людина прибула на нове місце проживання, вона зобов'язана повідомити про це комісаріат, в якому перебуває на обліку. Те ж саме стосується змін сімейного стану, стану здоров'я, місця навчання (частина 10 статті 38 Закону України"Про військовий обов'язок і військову службу"). Так, якщо жінка закінчила університет або була переведена в інший, якщо вийшла заміж, змінила роботу - про все це необхідно сповістити в військкомат протягом тижня.

Якщо метою переїзду є зміна місця проживання або відрядження, навчання, відпустка тривалістю понад 3 місяці, жінка зобов'язана з'явитися в комісаріат і знятися з обліку для постановки на облік за новим місцем проживання - на це відведено рівно тиждень. Такий же термін для постановки на облік за новим місцем проживання.

Крім цього, якщо не стати на облік у військкомат вчасно, поліція має право розшуку, затримання і навіть доставки осіб, які ухиляються від своїх військових обов'язків відповідно до частини 3 статті 38 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу".

Як каратимуть, якщо не стати на облік?

Знову ж, якщо до жінок застосовуватимуть ті самі покарання, які й для чоловіків, то за порушення правил і ухилення від обліку можливі такі наслідки:

  • Оголошення в розшук, затримання і примусова доставка поліцією до військового комісаріату;
  • притягнення до кримінальної або адміністративної відповідальності за ухилення від військового обов’язку.

Так, стаття 210 Кодексу України про адміністративні правопорушення за порушення правил і ухилення від обліку у військовому комісаріаті передбачає притягнення до адмінвідповідальності у вигляді штрафу від п'яти до семи неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а за повторне (протягом року) вчинення цього ж порушення - штраф від 10 до 15 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Кримінальна відповідальність за вчинення цього правопорушення передбачена ч. 1 і передбачає покарання у вигляді штрафу до 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами строком до двох років, або арештом на строк до шести місяців.

Аліна Євич

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору