Містяни подають лише ідею, а будує міська рада, – Харенко про Громадський бюджет Черкас (відео)

04 червня 2017, 22:17

Заступник директора департаменту фінансової політики міської ради Тетяна Харенко розповіла про особливості цьогорічного Громадського бюджету Черкас, пише "ВиЧЕрпно".

За її словами, Громадський бюджет — це унікальна, «черкаська» назва. Загалом, у світі такий бюджет називають парципаторним. У різних містах України його називають по-своєму: «бюджет участі», «бюджет небайдужості» тощо. Його суть у тому, що частина коштів бюджету виділяється для ідей, які пропонують жителі міста. Вони пишуть проекти, які потім аналізуються департаментами, після чого частина з них допускається до голосування. Проекти-переможці обираються шляхом прямого голосування.

Тетяна Харенко розповіла, що з 2015 року в Черкасах реалізовано вже чимало проектів.

- У перший рік реалізації в нас було 6 проектів-переможців. Ми побачили, що змогли виграти лише великі, коштовні проекти, — зазначила вона. — Це пояснюється тим, що лише за великий проект приходять голосувати багато людей, тоді як невеликі такої підтримки не мали. Тому в минулому, 2016 році, вже обиралися переможці і серед великих, і серед малих проектів. Таким чином, було вже не 6, а 26 переможців.

За словами пані Тетяни, після того, як у 2016 році до рішення міської ради була додана умова про загальнодоступність проектів, участь у конкурсі фактично не змогли брати дитячі садочки.

- Хоча стосовно цього є різні думки. До нас підходили і батьки, і діти, і бабусі, які казали, що це несправедливо, тому що головне — це діти, — розповіла Тетяна Харенко. — Однак на сьогодні мова про загальнодоступність усе ж залишилась. Тобто якщо мова йде, наприклад, про школу, то це може бути лише спортивний майданчик, до якого матимуть доступ усі.

Розповіла пані Тетяна і про особливості Громадського бюджету-2017. Так, за її словами, щодо напрямків обмежень не буде. Стосовно цього була довга дискусія з громадськістю, але, зрештою, визначилися, що це можуть бути будь-які загальнодоступні проекти.

При цьому є вікові обмеження: подати проект може лише людина від 18 років, яка проживає, навчається або має будь-яке відношення до Черкас. Крім цього, вона повинна мати підтримку ще 10 осіб, які також підтримують цей проект. Змінилася і вартість проектів, зокрема, для великих це сума до 2 млн грн. Загалом, у бюджеті на громадські проекти закладено 10 млн грн.

Детальніше про зміни в цьогорічному Громадському бюджеті Черкас читайте ТУТ.

Після цього проекти зайдуть на аналіз до департаментів, які визначатимуть, чи можливо їх реалізувати.

- Робиться це для того, щоб не подавали такі проекти як, для прикладу, побудувати величезний будинок за два мільйони, — пояснила Тетяна Харенко. — Так само може бути проблемною і земельна ділянка, якщо вона в приватній власності чи в оренді. В такому разі міська рада не може будувати там щось за бюджетні кошти.

Загалом, особливості Громадського бюджету в тому, що містяни подають лише свою ідею, а кошти на руки не отримують. Через це багато авторів відмовилися від своїх ідей і проектів, тому що вони не зрозуміли, що будівництво здійснюватиме саме міська рада.

Серед цьогорічних новинок Громадського бюджету те, що автор, якого департамент не допустить до голосування, зможе подати апеляцію. Черкаси перші, хто реалізуватиме таку ініціативу, тому як все відбуватиметься, за словами Тетяни Харенко, наразі поки що невідомо. Минулого року вже була така практика, коли автор, якому відмовили, прийшов на прес-конференцію зі своїми правками. Після цього проект таки допустили до голосування.

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору