Люстрація чи профанація: кого на Черкащині притягне до відповідальності закон «Про очищення влади»

23 жовтня 2014, 19:42

002e8e491b09a55f1bac8b9f7f969c26_L

Минулого тижня вступив у дію Закон «Про очищення влади». За попередніми оцінками, під люстрацію потраплять до мільйона чиновників та керівників силових відомств. Йдеться, зокрема, про тих, хто сидів у чиновницьких кріслах за часів екс-президента Віктора Януковича. Їм на 10 років заборонять займати державні посади. У багатьох новий закон  викликає запитання у інших — обурення, водночас міністр юстиції Павло Петренко заявляє — разом з цим законом парламент мусив би прийняти і закон про держслужбу, який забезпечить держслужбовців гідною зарплатою. Тож кого зачепить дія закону на Черкащині, намагалася зясувати «Вечірка».

Прийшли у владу у невдалий час

— Під люстрацію підпадають голови обласних державних адміністрацій, їх перші заступники та заступники, голови райдержадміністрацій, які працювали на своїх посадах сукупно не менше року у період з 25 лютого 2010 по 22 лютого 2014 року. Або ж займали свої посади у період з 22 листопада 2013 року по 22 лютого 2014 року і не звільнились за цей час за власним бажанням. Ці особи мають бути звільнені з держслужби із забороною протягом 10 років займати відповідні посади, — роз’яснює директор Черкаського обласного центру надання правової допомоги Віктор Левицький. — Я цілком згодний із позицією Міністра юстиції України Павла Петренка про те, що люди, які були керівниками областей, районів, прокурорами, начальниками міліції під час режиму Януковича у часи Революції гідності могли зробити громадянський вчинок і написати заяву на звільнення. Принаймні 30 листопада 10 грудня минулого року, коли «зачищали» Майдан. Або 20 лютого цього року, коли убивали людей на Грушевського.

Цей Закон не стосується рядових службовців, які працюють в райдержадміністрації чи облдержадміністрації. Посадовці, які обіймали свої посади з 25 лютого 2010 по 22 лютого 2014 року сукупно менше одного року, або ж ті, які звільнились за власним бажанням у період з 22 листопада 2013 року по 22 лютого 2014 року під люстрацію не підпадають.

Воздасться за вчинками

— Закон стосуватиметься і працівників правоохоронних органів, які брали участь у затриманні осіб під час Революції Гідності. Черкаси стали другим після Києва містом за кількістю затриманих: 48 осіб затримали тільки після так званого штурму ОДА 23 січня. Люди сиділи в СІЗО кілька тижнів, а за це і досі нікого не покарали. Так от усі, хто їх затримував, хто складав протоколи, повідомлення про підозру, слідчі, які повинні були проводити слідчі дії, прокурори, які пред’являли звинувачення та клопотали про застосування запобіжних заходів, судді, які виносили ухвали – всі вони підпадають під дію цього закону і мають бути звільнені. Таких осіб буде десь близько 30-ти, — додає секретар Черкаського громадського люстраційного комітету Вікторія Феофілова.

Відповідати за цим законом доведеться посадовцям та службовцям органів внутрішніх справ, прокуратури та інших правоохоронних органів, які брали участь у затриманні людей під час подій на Майдані, проводили оперативні та слідчі заходи, здійснювали процесуальне керівництво щодо цих осіб. Однак тільки в тому випадку, якщо їхню вину доведе суд. Однак поки що по Черкаській області прокуратура до суду не передала жодної справи за подіями цієї зими. Не знайдено нікого, хто замовляв, давав вказівки, виконував їх, бив людей, затримував, судив і так далі. Тому виконання закону в цьому пункті викликає великі сумніви.

Життя не за статками

— Ще одна потенційно чисельна категорія людей, що підпадають під люстрацію, — держслужбовці, які не можуть пояснити свої витрати і придбання. Тобто, всі вони повинні будуть опублікувати свої декларації, і обсяги їхніх офіційних доходів будуть порівняні із придбаним майном – машинами, квартирами, дачами. Це також стосується і членів родини, які проживають з декларантом. Таку перевірку мають пройти всі без виключення держслужбовці. Якщо людина відмовляється – її автоматично звільняють. Поки що я не уявляю, як це відбуватиметься: можливо майно будуть приховувати, переписувати на дальніх родичів. Поживемо – побачимо, — розмірковує Вікторія Феофілова.

Віктор Левицький уточнює, у Законі не йдеться про конфіскацію майна чи інше вилучення. Така конфіскація можлива лише в порядку застосування відповідних санкцій Кримінального кодексу України.

Також люстрація стосуватиметься осіб, які працювали на керівних посадах КПСС та КПУ чи ЦК ВЛКСМУ, були штатними чи позаштатними працівниками КДБ та ГРУ. Ті, хто не пройшов люстраційну перевірку, зможуть оскаржити її результати відповідно до ч.8 ст.1 Закону «Про очищення влади».

Закон про очищення влади у багатьох викликає недовіру та скептичне ставлення. Дехто каже: в Україні над розробкою закону працює десять людей, а над тим, як його обійти — 100. Однак із чогось починати треба. Втім, коли держава не зможе скоригувати процес очищення влади та припинення корупції, завжди в хід можуть піти й народні методи люстрації. На прес-конференції в Черкасах представники Правого сектору запевнили, їх політична сила на всю Україну закупляє близько 500 сміттєвих бачків. «Можливо й малувато, але будемо економити, по три-чотири чиновники в один бачок садити, — сміється керівник силового блоку партії «Правий сектор» Олександр Пілюхно. — Скільки бачків віддамо на Черкащину ще не знаємо, будемо спрямовувати по мірі необхідності».

Три запитання про люстрацію:

Хто буде відповідати за втілення закону

Прямої юридичної відповідальності за втілення Закону не передбачено. Повноваження щодо розробки підзаконних нормативно-правових актів покладені на Міністерство юстиції (в тому числі порядок перевірки), воно ж публікує контакти всіх органів, де будуть проводитись перевірки. Розроблені Міністерством юстиції підзаконні нормативно-правові акти приймає Кабінет міністрів України.

Хто буде люструвати?

Мін’юстом вже складено графік перевірок, які мають відбутися в державному апараті. Однак безпосередньо перевіряти своїх підлеглих будуть ті, хто має повноваження їх звільнити. Тобто, умовно кажучи, якщо Голова суду сам пройшов люстрацію і не був звільнений, він перевірятиме інших суддів. Контролюватиме процес люстрації наглядова рада, яка сьогодні якраз формується. До неї входитимуть журналісти та громадські активісти. Матиме наглядова рада представників і в регіонах України.

Де дізнатися детальніше

Контролювати люстрацію зможуть також громадяни через сайтhttp://lustration.minjust.gov.ua, на якому будуть обов’язково публікуватися всі документи, порядок люстраційних перевірок, а також список люстрованих чиновників. Кожен зможе подати інформацію, заяву чи скаргу щодо того чи іншого чиновника в Наглядову раду.

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору