“Лишатися (не) можна”: на сцені Черкаського драмтеатру херсонські актори розповіли, як пережили окупацію (ФОТО)

06 серпня 2023, 12:23

У Черкасах актори Херсонського обласного академічного музично-драматичного театру ім. М. Куліша показали документальну виставу "Лишатися (не) можна...". В основі її сюжету - п'ять реальних історій співробітників театру, які пережили російську окупацію.

На сцені Черкаського драмтеатру актори розповіли про життя в окупації та виїзд на підконтрольну Україні територію.

- Ми записали свої власні історії, хоч в цю виставу ввійшла лише невелика їх частина. Тут ми розповідаємо про наш біль, про спротив Херсона, який здивував увесь світ. Ця вистава про театр, адже він також став великою частиною спротиву. Тут немає жодного вигаданого слова, - розповів генеральний директор-художній керівник Херсонського театру Олександр Книга.

Вистава народилась за місяць до того, як Херсон звільнили Збройні сили України. Тоді театр Куліша не мав свого майданчика, а його працівники були розкидані по різних куточках України і світу.

- У кожному місті, де ми гастролюємо, до нас приходять херсонці. І тоді ти розумієш, як війна розкидала наших людей. Але багато хто живе з надією повернутися додому, деякі навіть не розбирають свої валізи, - каже Олександр Книга.

Заслужений артист України, актор Херсонського театру Сергій Михайловський грає на сцені самого себе і під час монологу розповідає глядачам про те, що йому довелося пережити в окупації.

- Це історія людини, яка пробула в окупації, але яка раніше навіть не могла уявити, що таке можливо в сучасному світі. Було жахливо і страшно. Для мене, як актора, ця вистава - новий досвід, адже нічого не треба грати чи вигадувати. Ти просто згадуєш, що бачив і чув, ставлення до тебе, - говорить актор.

У Черкасах подивитися виставу прийшли багато переселенців із різних міст України, переважно - зі сходу, а також і місцеві жителі.

- Вистава дала змогу краще зрозуміти людей, які пережили окупацію та всі її жахи. Це дуже емоційно. Я відчула їхній біль, переживання, особливо, коли актори говорили про дітей. Не вдалося стримати сліз, - каже черкащанка Ірина.

Світлана - переселенка із Херсона. Вона вже понад рік живе у Черкасах і каже, що дуже рада побачити тут Херсонський театр.

- Я в Херсоні часто ходила до нашого театру, тому рада побачити їх тут, у Черкасах. Виживати в умовах окупації складно. Ти не маєш ні прав, ні свободи слова, ні можливості виїхати, куди хочеш чи, навіть, зателефонувати рідним. На жаль, і зараз обстріли Херсона відбуваються майже постійно, - розповідає жінка.

Гастрольний тур Херсонського театру з виставою "Лишатися (не) можна..." відбувається у межах проєкту "Ми не хотіли виїжджати...", який реалізують за підтримки Українського культурного фонду. Актори вже відвідали Миколаїв та Кропивницький, а після Черкас поїдуть до Києва, Житомира, Івано-Франківська та Львова. Закриють гастрольний тур у Херсоні.

Сам Херсонський театр імені Куліша зараз потребує допомоги, адже за час окупації його майже повністю пограбували росіяни.

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись

Коментарі

Вгору