Кір атакує черкасців: як вберегтися від небезпечної інфекції

04 лютого 2019, 12:12

Різкий спалах захворюваності на кір в Україні спостерігається починаючи з 2017 року. За офіційними даними МОЗ, кількість інфікованих вірусом кору в 43 рази перевищив минулорічні показники. Вогнища небезпечної інфекції були зафіксовані в кількох регіонах України. На щастя, до цього списку Черкащина не потрапила. Однак, цей факт не означає, що ми маємо розслабитись і не вживати заходів, аби масово не захворіти. Тим більше, що з початку року в Черкаській області на кір захворіло близько ста осіб. Одна третина хворих - у Черкасах. Директор департаменту охорони здоров’я Черкаської міської ради Олега Стадник розповів "Про все", чи є в Черкасах епідемія кору та як вберегти себе та своїх рідних від цієї хвороби.

Причини та наслідки

Ситуація щодо захворюваності на кір є актуальною для всієї України. Країна нині пожинає плоди певного проміжку, коли був послаблений контроль з боку держави за календарем щеплень. Тоді люди могли вибирати на власний розсуд — щеплюватись чи не щеплюватись. І от, як наслідок, утворився великий прошарок населення, який не отримав хоча б одну вакцинацію КПК (комбінованої вакцини проти кору, паратиту та краснухи). Таким чином ми позбавили країну стійкого колективного імунітету. Про епідемію, на щастя, ще не йдеться. А лише про підвищений рівень захворюваності.

Поодинокі випадки ще не є епідемією

Вже відомо, що на кінець минулого тижня у чьотирьох черкаських школах зафіксовано випадки захворювання на кір. Такі випадки виявили у школі № 17 (де захворів учень 3 класу), у школі № 7 ( е двоє хворих – учні 7 та 8 класу), у школі № 11 ( ам теж двоє хворих – учні 1 і 3 класу), а також у приватній школі "Софія", де виявлено три випадки захворювання (учні 2, 3 та 7 класу).

— Спарадичне (два-три випадки в окремому закладі) захворювання ще не означає епідемію, — акцентує Олег Стаднік. — Адже для того, щоб назвати спалах епідемією, існують чітко визначенні критерії. Кількість хворих рахують за кількістю екстрених повідомлень, що надходять до Державного лабораторного центру. Той, аналізуючи анамнез, робить висновок — чи можна ситуацію вважати епідемією, і яких заходів тоді слід вжити: або закрити на карантин окремий клас, цілий навчальний заклад, або виховний заклад. Причому це будуть рекомендації. Коли такі рекомендації підготують, далі на контроль ситуацію має взяти спеціальна міська протиепідемічна комісія. І лише після обговорення всіх аргументів фахівцями цієї комісії — лікарями-епідеміологами, інфекціоністами тощо, комісія може оголосити про наявність в місті епідемії. Є чітко відпрацьований алгоритм. Тому поодинокі випадки ще не є епідемією. На них, звісно, потрібне реагування, але воно має бути зовсім іншим, ніж тоді, коли дійсно є всі підстави говорити про епідемію.

Інфографіка МОЗ

Що робити, коли кір таки "повзе" країною?

За словами Олега Стадника необхідно підвищувати колективний імунітет. Як цього можна досягти? За словами Олега Михайловича, шляхом щеплення тих груп населення, які не мають вакцинації чи ревакцинації (повторного щеплення). За тиждень, що минув, у місті Черкаси щеплено близько двохсот осіб. Однак, темпи щеплень дещо уповільнились через загальний рівень сезонної захворюваності на грип, простудні захворювання, ОРВІ тощо. Втім, головний медик Черкас вважає, що підняття рівня колективного імунітету в місті є цілком можливим. І тут головний чинник — вакцинація.

— Якщо людина застудилась, захворіла на ОРВІ, або ж грип, то у цей період часу не рекомендується робити щеплення, — радить Олег Стаднік. — Втім, для додаткового посилення заходів у зв’язку з епідемічним станом в країні Міністерство охорони здоров’я видало наказ, який передбачає можливість проведення щеплень тим особам, які були в контакті із захворівшими, але при цьому не мають щеплень, або входять до так званих груп ризику. Тобто, до досягнення 30-ти років, можна та рекомендовано проводити додаткове щеплення в групах ризику (а це: медичні працівники, освітяни, студенти, військовослужбовці, в тому числі службовці Міністерства внутрішніх справ). Це потрібно для того, щоб попередити спалахи серед дорослого населення. Що стосується дітей, то їхня вакцинація проводиться за затвердженим календарним графіком.

Олег Михайлович розтлумачує, що наявність однієї, а ще краще двох вакцинацій, дає стійкий пожиттєвий імунітет. Однак, у разі, якщо за якихось причин у людини падає імунітет, вона має ймовірність захворіти. Але, маючи щеплення, перехворіє у більш м’якій формі, ніж взагалі ніколи не щеплена особа, та без важких ускладнень, які дає кір. За його словами, ті, хто не вакцинувався до 30 років, також входять до групи ризику. Цим людям потрібно скористатись вакциною, яка нині закуплена державою. Для всіх інших, хто бажає самостійно провести щеплення, тому що турбується про своє здоров’я, потрібно звернутись до Центру сімейної медицини, проконсультуватись у лікаря, а вже потім придбати в аптеці вакцину за власні кошти та зробити відповідне щеплення в кабінеті щеплень.

— Є ще один варіант — коли людина має сумніви у доцільності щеплення (мова ведеться про дорослий контингент пацієнтів), вона може звернутись до будь-якої лабораторії, яка здійснює імунологічний аналіз. Такий аналіз дозволяє побачити наявність в організмі антитіл. Якщо їх нуль, тоді напевне, потрібно задуматись про щеплення, — зазначає Олег Михайлович. — Наприклад, у такий спосіб може перевірити свій організм щодо стійкості до збудника корі, вчитель чи вихователь, який має постійний контакт з дітьми.

Чи є в Черкасах вакцина?

На сьогодні місто Черкаси забезпечено близько 4,5 тисячами доз вакцини КПК. Кількість її пораховано з огляду на кількість населення. Зокрема, на ту кількість дітей, яких потрібно щепити.

— Окрім того, ми отримали два накази від обласного управління охорони здоров’я, за яким розподіляється ще додаткова кількість вакцини для Черкас. Це вакцина "Пріорикс", яку було закуплено за бюджетні кошти. Місто отримає 2226 доз такої вакцини для потреб міської дитячої лікарні. Додатково до неї ми отримаємо ще 1470 доз вакцини американського виробництва.

Чи допоможе щеплення, якщо людина мала контакт з хворим?

Тут щеплення навряд чи зарадить, вважає Олег Стадник та пояснює:

— Інкубаційний період зараження на кір складає 18 днів. І якщо мав місце контакт із тим, хто захворів, є пряма загроза саме через цей період часу отримати всі симптоми корі. До речі, в інкубаційний період не рекомендується проводити щеплення.

Він радить згадати — чи робили вам відповідні щеплення в дитинстві. Можливо варто розпитати про це батьків. Якщо це людина, дитинство якої припало на радянський період, тоді панікувати не слід. Бо у той час була доволі жорстка система вакцинації та контролю за календарем щеплень. Відповідно у таких людей імунітет є стійким до корі пожиттєво. Але, якщо мав місце прямий контакт з тими, хто дійсно та підтверджено захворів на кір, і людина бажає убезпечити себе напевно, тоді їй ніхто не забороняє зробити іммунограмму. Маючи імунний відгук та відповідно необхідні антитіла до кору, можна спокійно лягати спати.

МОЗ рекомендує

Першу дозу вакцини проти кору, згідно з Національним календарем профілактичних щеплень, дитина отримує в 12-ти місячному віці. Другу — в 6 років. Якщо ви пропустили першу, або другу вакцинацію, або взагалі проігнорували щеплення КПК дитині, якій 6 та більше років, потрібно терміново звертатись до медзакладу, аби отримати захист від загрозливого захворювання.

Кір є інфекційним захворюванням, яке передається повітряно-крапельним шляхом. Супроводжується інтоксикацією організму, лихоманкою, шкірними висипаннями, ураженням дихальних шляхів. Єдина міра профілактики —проведення вакцинації.

 

 

Коментарі

Ируся сказав:

Як красиво написано але жалко що більша половина брехні,як раз саме сьогодні хотіла зробити вакцинацію ,тому що в 6 років юула пропущена вакц.сама мед. працівник на швидкій допомозі кожного дня госпіталізуємо хворих.звернулась в амбулаторію на благовісні до лікуючого лікаря мені сказали вакцини немає .купляйте в 7 або аніті аптеках звернулась в аптеки теж немає вакцини.ТО ЯКЖЕ Єдина міра профілактики —проведення вакцинації.???????????

Вгору