“Із села зробили концтабір!”: жителі ОТГ на Черкащині скаржаться на дії місцевого фермера та керівників громади (фото)

27 липня 2020, 10:05

Тамара Чагадар з Матусова, що на Шполянщині,  вже багато років хворіє на тяжку хворобу - рак крові. Саме хвороба змусила її 10 років тому звернутися до місцевого фермера з проханням позичити гроші на лікування замість майбутніх виплат орендної плати за пай. Минулого року ж з’ясувалося, що в сільській раді вже складено посмертний заповіт від імені чоловіка пані Тамари - Віктора Сороки на користь членів родини згаданого фермера.

Обставини справи з’ясовували наші журналісти. 

на фото: Тамара Чагадар

Пані Тамара - пенсіонер, до виходу на заслужений відпочинок вчителювала в школі. Її чоловік все життя працював в колгоспі трактористом. Вже багато років жінка хворіє на онкозахворювання, а її чоловік досі не може оговтатися після тяжкого інсульту. 

на фото: Віктор Сорока

На мізерну пенсію подружжя вижити не може, тому дохід від оренди їх земельних паїв дає шанс мати кошти на лікування.

Нещодавно подружжя дізналось, що взятий 10 років тому борг у фермера не лише позбавить їх грошей за оренду, а й позбавить їх нащадків батьківської землі - хтось підробив заповіти подружжя,  переписавши їх землю на родину фермера.

- У мого чоловіка є у власності два земельні паї загальним розміром близько 4-х гектарів землі. В селі існує така практика, коли за потреби власники паїв просять орендну плату в орендаря наперед. Або на лікування, або горе якесь, - розповідає пані Тамара. - Так склалося, що я вже не один рік тяжко хворію на онкологічне захворювання - рак крові. Коли я дізналася про свою хворобу, то ми з чоловіком почали шукати кошти на лікування. Тому і звернулися до власника місцевого підприємства ФГ “Ольвія” Івана Кравченка, який орендує нашу землю, з проханням дати нам необхідні кошти на лікування в рахунок майбутньої плати за оренду. 

Пані Тамара розповідає, що позичати кошти у підприємства на перед доводилося двічі: у 2010-му (9 тис.грн. - ред.) і у 2012-му (15 тис.грн. - ред.) роках.

- Коли все було домовлено, то чоловік підписував тільки ордери на отримання коштів. Жодних інших документів при цьому, окрім ордеру на отримання коштів, чоловік не підписував. Більше того, ці кошти ми не отримували через касу. Перший раз гроші на руки нам дала дружина фермера, а другий раз працівниця підприємства Надія Шульга - теж віддала чоловіку ці гроші на руки, - пригадує Тамара Чагадар.

З часу отримання останнього займу пройшло вже 8 років. Зважаючи на те, що середня ставка оренди за пай становить 7-8 тисяч гривень, родина вже не один раз віддала зайняті гроші. Проте поновити виплати родині фермер так і не спромігся.

- Мій чоловік пішов до того фермера щоб запитати, чому він не платить нам кошти за оренду нашої землі. За вісім років то точно ж наш борг був перекритий вже декілька разів. Замість нормально поговорити  фермер послав мого чоловіка матюками і вигнав з кабінету. А коли ми вже пішли удвох до нього, то він нас побив, - розповідає пані Тамара. - Коли ми звернулися до поліції, то цей фермер відразу нам повідомив, що нічого йому не буде. Так і сталося...

заповіт, який на думку родини підробили

Коли подружжя звернулося до юристів, то з’ясувалося, що у сільській раді Матусова на їх паї вже складено заповіти нібито від імені її чоловіка. За змістом тих документів, земельні паї Віктора Сороки після його смерті мали б відійти до… членів родини фермера, у якого вони колись позичили гроші.

інший заповіт, який на думку родини підробили

- Коли ми почали стукати у владні кабінети з проханням допомогти нам розібратися у цій ситуації, то з’ясували, що внаслідок того, що колись позичили 24 тисячі, ми мусимо заповісти після своєї смерті ті паї на користь членів родини власника фермерського господарства "Ольвія". Але найгіршою новиною стало те, що ті посмертні заповіти за Віктора вже склали і навіть підписали, підробивши його підпис, - обурюється пані Тамара. - Оті заповіти ми скасували. Були у Люби Павлівни (секретар Матусівської сільської ради Любов Броварська - ред.), я її “виццякала” там. Тільки після скандалу нам дозволили написати заяву, що ми скасовуємо заповіти, які хтось склав без нашого відома. Секретарка довго відмовлялася це робить, ми чекали більше місяця.  

Хто вчинив це, пані Тамара не знає. Утім вона переконана, що ці заповіти було підроблено у стінах сільської ради за вказівки керівника "Ольвії", який за словами матусянки "керує в сільській раді замість її голови Василя Колісника". 

у сільській раді Матусова не визнають свою причетність

- Заповіт від імені мого чоловіка було написано від руки. І це зовсім інший почерк, який йому не належить, - розповідає пенсіонерка. 

Коли ж подружжя почало за допомогою юристів відстоювати свої права на землю, з’ясувалося, що без їх участі із фермерським господарством було укладено договір про оренду все тих же земельних паїв на 49 років. Один з договорів ніби був укладений між  фермерським господарством і чоловіком пані Тамари 20-го жовтня 2018-го року. 

- Справа в тому, що за місяць до цього у мого чоловіка стався інсульт і він був паралізований.  Він самостійно сидіти і говорити наново навчився тільки в 2019-му році. А самостійно писати і досі не може. Такий самий договір був укладений і щодо належної мені ділянки. І я також випадково дізналася про його підписання, - бідкається пані Чагадар. 

Ми спробували поцікавитись у представників сільської ради Матусівської ОТГ про причини того, чому сталася така ситуація. Утім в сільській раді не надто бажають спілкуватися із журналістами - зазначений на сайті телефон установи не працював. Тому ми надіслали на їх адресу ряд журналістських запитів.

У відповідь на наші запити посадовці сільської ради Матусівської ОТГ повідомили, що фактів, які наводила пані Чагадар, ними зафіксовано не було.

відповідь Матусівської с\р на наш запит

- У період з 2017-2020 років фактів підробки документів про спадщину, на які б скаржились жителі Матусівської ОТГ, не зафіксовано, - сільський голова ОТГ Василь Колісник.

В наступній відповіді на запит пан Колісник повідомив, що відповідальною особою за посвідчення таких документів у сільській раді Матусова відповідає секретарка сільської ради (Броварська Любов Павлівна - ред.).

відповідь Матусівської с\р на наш запит

Утім сама пані Тамара говорить, що там (у сільській раді - ред.) "рука руку миє". 

- Колісник з Кравченком (керівник ФГ "Ольвія") зробили село, як концтабір. Уявіть: колись мій чоловік запитав у цього фермера про земельний сертифікат, так у відповідь лише матюків від нього наслухався. Це все чув голова сільської ради - Вася Колісник. Думаєте, підійшов і допоміг? Ні! Опустив голову і пройшов повз, - бідкається пані Тамара. - У фермера треба питати дозволу на все! Влади в селі немає. Голова села, а тепер ще й ОТГ, разом із секретарем сільської ради такого накрутили, що одного строку їм буде мало.

Пані Чагадар також розповідає, що зі своєю бідою зверталась до поліції. Однак правоохоронці не відреагували на її повідомлення. 

відповідь поліції на наш запит

На наш журналістський запит Шполянське відділення поліції також повідомило, що ними не було зафіксовано фактів підробки документів про спадщину в Матусівській ОТГ.

Проте поки готувався цей матеріал, стало відомо, що правоохоронці таки завітали до родини пенсіонерів, прийняли заяву про злочин та відібрали зразки підроблених документів.

В рамках підготовки матеріалу нам не вдалось отримати коментар від іншої сторони в цій історії з метою почути протилежну думку. Однак, якщо учасники події виявлять бажання висловити свою точку зору, редакція "Про все" готова її озвучити.

Підготував Олександр Носенко

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору