Історія проліска: як червонокнижна рослина з’явилася в Холодному Яру (відео)

17 березня 2019, 09:20

Історія проліска: як червонокнижна рослина з’явилася в Холодному Яру (відео)

Цього року у Холодному яру проліски розквітли на 60 гектарах території, серед яких рідкісний складчастий  первоцвіт.  Хоча ще 30 років тому ця червонокнижна рослина займала лише один гектар. Інформує  «5 канал».

Богдан Легоняк був першим, хто тут почав боротися з браконьєрами, які нищили первоцвіти заради наживи. Чоловік розповідає – у 90-ті роки було багато людей, які заробляли на рідкісних квітках, нищили їх, зривали.

- На початку було досить жорстоко. Були такі люди, які кидалися на нас із ножами. Навіть доводилося затримувати їх, – пригадує директор філії "Холодний яр" Національно історико-культурного заповідника "Чигирин" Богдан Легоняк.

На сторожі первоцвітів стали студенти Черкаського національного університету. Таким волонтерством займаються 18 весен поспіль.

- Ми патрулюємо цілий день. Також можемо робити незаплановані рейди, виходити вночі, тому що вночі є такі люди, які приходять викопувати проліски, – каже студент Максим Ткаченко.

Загороджувальна стрічка зупиняє не всіх. Гаряча пора для добровільних помічників лісників –вихідні та на свята. Тоді чимало туристів з'їжджаються на холодноярські пагорби помилуватися першими квітами.

У Холодному яру єдина у світі рівнинна ділянка унікального проліска складчастого. В Україні такі є ще в горах Криму. Як у цій місцині з'явилася гірська квітка – науковці поки не знають. Одне з припущень твердить, що проліски тут ростуть уже 10 тисяч років.

- Є дві основних версії. Перша – природного походження, що раніше, у дольодовиковий період, пролісок був поширений широко, по всій лісостеповій зоні України, а з наступом льодовика він зберігся в Криму, а також випадково зберігся, а потім відновив своє існування в Холодному Яру. Друга – все-таки з Криму їх хтось завіз сюди, – розповідає директор ННІ природничих наук ЧНУ ім. Хмельницького Максим Гаврилюк.

Нині в Холодному яру створили п'ять заказників, де ростуть первоцвіти.

Коментарі

Валентина сказав:

Проліски і підсніжники зовсім різні первоцвіти. Називати підсніжники складчасті пролісками (які з”являються у лісі пізніше, мають голубе забарвлення) – не правильно.

Вгору