Цілі вихідні у Черкасах боролися з негодою. Сильний дощ черкаських комунальників застав зненацька. Тож до боротьби зі стихією були підключені ще й рятувальники. Однак вчасно зреагувати не вдалося, бо ж у суботу через затоплення Південно-західний район Черкас лишився відрізаним від міста. На озера перетворилися вул. 30 років Перемоги (в районі літака), вул. Конєва (поблизу П’ятої поліклініки), а також перехрестя Одеська-Котовського та частина дворів. То хто ж винний в тому, що сильний, але все-таки не аномальний дощ замало не перетворив місто на Венецію та чи можна було запобігти великій воді?
Міський голова Черкас Сергій Одарич вбачає причину в тому, що справді в місті лише 25-30% вулиць оснащені дощовою каналізацією.
- Але в попередні роки вдавалося досить швидко локалізувати наслідки понаднормових опадів. Проблемними бували райони літака, Гагаріна і Одеська. Сьогодні вперше на моїй пам'яті озеро Ріца вийшло з берегів, - написав у Фейсбук міський голова.
Він також нагадав, що в попередні роки місто замовляло послуги з відкачування води на тендерах у приватних компаній, на балансі яких є сучасна, ефективна та мобільна техніка.
- Проте після останніх виборів курс нової більшості змінився. Головне - не послуга, а щоб її надавало комунальне підприємство. Відкачку дощової води доручили робити КП "Водоканал". У підсумку маємо потопи по всьому місту і втричі вищі розцінки. Кожен має займатися своїм. "Водоканал" добре вміє постачати воду у домівки. А дощами мають займатися інші, - резюмував Сергій Одарич.
Нагадаємо, із кінця травня за зливову каналізацію у Черкасах несуть відповідальність два комунальні підприємства – «Черкасиводоканал» та ЧЕЛУАШ. «Водоканал» мав відкачувати води з озера Ріца, а ЧЕЛУАШ – безпосередньо чистити «лівньовку» та відкачувати затоплення по місту. Однак, нинішній дощ показав, що сил цих комунальних підприємств замало, бо ж на підмогу довелося кидати ще й ДСНС. По тривозі також були підняті інспектори ДАІ. Вони патрулювали на найбільш затоплених ділянках міста, радячи водіям їхати іншою дорогою, а також витягували машини, які застрявали у велетенських калюжах.
Начальник управління вуличної інфраструктури Департаменту ЖКК Черкаського міськвиконкому Сергій Отрешко прозвітував, що місто із великою водою впоралось. Він похвалив роботу «Водоканалу» та рятувальників. Однак самі черкащани не надто задоволені роботою комунальних служб. Особливо ті містяни, які через затоплені вулиці не змогли потрапити на роботу, чи ті, чиї двори добряче підтопило.
Віктор Тарапон мешкає поблизу одного з накопичувальних озер. Через зливу чоловік сильно нервував, бо ж вода з переповненого озера замало не пішла прямо у його обійстя.
- Воду з накопичувального озера ніхто вчасно не відкачав. Її взагалі останні місяці не відкачували, хоча озеро повинно стояти пустим, аби у разі дощу накопичувати воду. Ми з сусідами телефонували на 1505, але результату ніякого, - нарікає чоловік.
Так само хвилюється і його сусідка Тетяна Дідошик. У суботу жінка обривала телефони міської довідки 1505 та «Водоканалу».
- У «Водоканалі» мені сказали, що в них лише три машини і всі вони й так задіяні, тому відкачувати немає чим. Ми з сусідами вже приготувалися до потопу і винесли все з погребів та підвалів, - говорить пані Тетяна.
Натомість директор КП "Черкасиводоканал" Сергій Овчаренко переконаний, що очолюване ним підприємство спрацювало на 100%. У коментарі «Про все» він розповів, що «Водоканал» несе відповідальність тільки за озеро Ріца.
- Відповідно до договору, ми відкачуємо воду з озера Ріца, за решту озер відповідає ЧЕЛУАШ, а ми до них відношення ніякого не маємо. Під час дощу з озера Ріца воду ми відкачували насосною станцією і з роботою впоралися, - говорить Сергій Овчаренко.
- Звичайно злива внесла корективу в регламентні роботи, підтоплені 6 із 15 районних насосних каналізаційних станцій. Оперативність та фаховість працівників водоканалу забезпечила надійність послуги водопостачання та водовідведення, - написав Сергій Овчаренко на своїй сторінці у Фейсбук.
Він також пояснив, чому власне сталося затоплення вулиць.
- Що стосується підтоплення вулиць міста, це очікувана ситуація, оскільки обслуговування, ремонт та розвиток мережі зливовоі каналізації має бути постійним і фаховим, з відповідним фінансуванням. А наразі..... Плаваєм, - зазначив директор «Водоканалу».
Відтак місто «плавало» півтори доби. Водночас воду можна було відкачати значно швидше і більш ефективно, що й довів громадський активіст та приватний підприємець Андрій Бортник. У суботу він разом із іншими активістами, не дочекавшись комунальників, відкачав воду на розі вулиць Одеська-Котовського. За словами Андрія Бортника, потужності техніки, яка є на балансі очолюваного ним підприємства, вистачило б для ліквідації потопу по всьому місту за декілька годин. У суботу зранку він запропонував допомогу міській владі, але почув категоричну відмову. Підприємець переконаний, що такого потопу, яким місто «прославилося» на всю країну, уникнути можна було б взагалі. Для цього, за його словами, потрібно було лише вчасно відкачати накопичувальні озера.
- А їх не відкачали. Станом на вечір п’ятниці, що озеро Ріца, що озеро на Конєва були заповненими. Якби в озерах вчасно понизили рівень води, то потопу дощ не спричинив би, – коментує Андрій Бортник. - Так, виникло б невелике озеро біля літака, але ліквідувати його вдалося б упродовж всього лише двох годин. А коли вода в накопичувальних озерах і так ллється через край, затоплення міста легко передбачити.
Андрій Бортник згадує, що коли за цей вид робіт відповідало його підприємство (воно кілька років тому виграло тендер на утримання міської лівньовки, але згодом від його послуг відмовилися), то у місті (особливо в період дощів) відбувалося цілодобове чергування бригад. Нині цього немає. Тож Андрій Бортник прогнозує, що й надалі місто лишатиметься безсилим перед зливами. Адже у комунальних підприємств для відкачування води з накопичувальних озер немає необхідної техніки, зокрема, відсутні потужні насоси. Про це він говорив ще на початку весни, доводячи, що відкачування води «Водоканалом» обходиться місту значно дорожче, ніж коли ці самі роботи виконувало приватне підприємство. Однак така ситуація, на його думку, комусь вигідна. За словами Андрія Бортника, в місті вже проведені тендери на будівництво зливової каналізації по вул. Смілянській від накопичувального басейну до вул. Вернигори. А одним з пунктів передбачено встановлення електричних насосів для відкачки озера Ріца в "мережу зливової каналізації". Витратити на це планують понад 3 мільйона гривень. При цьому містянам наполегливо нав’язують думку, що ці роботи стануть «панацеєю» від проблеми постійного затоплення міста під час дощів.
- Може й так, - говорить Андрій Бортник. – Тільки мене бентежить, що реальна вартість таких робіт не 3 мільйони, а 800 тисяч гривень. Складається враження, що на зливах у Черкасах просто хочуть заробити. І чималі гроші.
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram