Чимало жителів Умані цікавить, чи дійсно під містом є підземні ходи. Про уманські катакомби ходить чимало легенд, але що є фактом, а що вигадкою? Краєзнавець та автор книг про історію вулиць Умані Владислав Давидюк дослідив старовинні документи та дійшов висновку, що більшість уманських підземель є звичайними господарськими льохами, пише "04744.info".
Наразі Владислав Давидюк готує до друку свою нову книгу «Історія Умані. Міфи та дійсність в документах», де близько 200 сторінок буде присвячено уманським підземеллям. За словами краєзнавця, у його дослідженні є чимало припущень, які потребують додаткового вивчення.
«Нині ми маємо досить примітивні знання щодо обсягів та призначення підземель, історичного контексту їх формування та сучасного стану. Міфи щодо віку, довжини та характеру ходів сьогодні переважають над суто науковими поглядами на ці пам’ятки», ― зазначив Владислав Давидюк.
Досі ні історики, ні будівельники, ні архітектори не можуть точно встановити, в який історичний період під Уманню з’явилися підземні споруди, хто їх будував і навіщо. Більшість обвалів припадає на місця господарчих льохів. Але є обвали, структурність та розташування яких дозволяють припустити, що між ними могло бути сполучення ― підземний хід.
Варто зазначити, що підземні ходи цілком могли існувати в Уманській фортеці XVII-XVIIІ століття, проте саме льохи складають значну частину від загальної кількості підземель і є невіддільною частиною середньовічного міського ансамблю.
Як правило, у льоху не лише зберігали запаси їжі, а й складали продукцію ремісничого виробництва та промисловості. Водночас, його використовували як сховок у критичних ситуаціях.
Тодішні льохи відрізнялися від сучасних великою площею приміщень, значно більшою глибиною та довжиною, а також розгалуженістю ходів.
Тож краєзнавці попереджують, що далеко не кожен провал у старій частині міста є підземним ходом. Справжні підземелля в Умані цілком можуть існувати, проте наразі ніхто з науковців їх пошуками не займається.
Читайте також: Копати не можна залишити – науковці сперечаються через пошук могили Богдана Хмельницького.
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram