Екологічна ситуація на водних об’єктах області погіршиться – черкаські синоптики б’ють на сполох

18 лютого 2020, 19:32

Фото тематичне

З осені в нашому регіоні зберігається дефіцит опадів - випало лише 50% кліматичної норми. Підстильна поверхня річкових водозборів наразі характеризується високою водопоглинальною здатністю, розраховані коефіцієнти весняного стоку дорівнюють 0,1-0,2.

Цей сезон є унікальним, оскільки метеорологічна зима так і не настала. Осінь плавно переходить у весну. Це відбувається вперше. За попередніми розрахунками, середня температура за календарну зиму буде близькою до 2º, що на 5-6º перевищує норму. Прояви різких змін клімату очевидні.

На окремих річках області рівні води станом на на сьогодні нижчі за середні багаторічні на 0,2-0,6 м. Водність річок переважно низька та дуже низька, на р. Рось (гідропост Корсунь-Шевченківський) утримується маловоддя (❗)

По бічному припливу води до Кременчуцького водосховища також відмічається маловоддя. А рівень води у водосховищі в районі гідропосту Черкаси майже на 2 м нижчий позначки його повного наповнення.

До того ж, снігозапасів на території Білорусії та Росії, які є основними площами водозабору Верхнього Дніпра та Десни, на сьогодні практично немає.

Схожої ситуації чи адекватного аналогу за значеннями і процесами формування усіх чинників водопілля в області ще не було. Ситуація складна.

За розрахунками Українського гідрометеорологічного центру, ситуація, що зараз склалася, вказує на високу ймовірність формування низької водності на річках області у весняний період.

Висока ймовірність формування поточного року низького весняного водопілля може мали істотні й довготривалі негативні наслідки:
- значно ускладниться процес наповнення дніпровськогокаскаду, що впливатиме на забезпечення водою населення і водоємких секторів економіки в літньо-осінній період;
- будуть обмежені можливості наповнення природним стоком середніх і малих водосховищ, ставків різних форм власності;
- може ускладнитися загальна водогосподарська й екологічна ситуація;
- у разі спекотної і сухої погоди влітку, маловоддя весняного періоду може перейти в маловоддя (гідрологічну посуху) літа-осені.

Аналіз багаторічних даних показує на ймовірність формування у весняний період суто дощових паводків, які можуть супроводжуватися не тільки виходом води на заплавні території, але й мати «швидкі» негативні наслідки, в тому числі й місцевого локального характеру, що не можна виключити й для цього року.

З огляду на це, при дефіциті водних ресурсів погіршується і екологічна ситуація на водних об’єктах області. Тому підприємствам та водогосподарським організаціям, що займаються водопостачанням та водокористуванням необхідно раціонально використовувати воду, а населенню - зменшувати застосування побутової хімії, облаштувати біоочистку стічних вод у приватному секторі. Агрохолдингам і фермерським господарствам слід оптимально використовувати мінеральні добрива у сільському господарстві.

Уже зараз в ЗМІ поширюється інформація про те, що внаслідок посушливої і аномально теплої погоди, в Україні водопілля у цьому році не буде. Однак, як відомо, водопілля буває щороку. Адже, повінь - це фаза водного режиму річки, яка характеризується найбільшою водністю і значним відносно тривалим підняттям рівня води внаслідок весняного танення снігу і спостерігається щороку в один і той же сезон.

Зазначимо, що до головних чинників, які формують водопілля належать:
- запаси води як у сніговому, так і в ґрунтовому покривах;
- глибини промерзання грунту;
- товщина льоду на водних об’єктах;
- водність річок;
- інтенсивність та тривалість сніготанення навесні.

Виражене водопілля на Черкащині спостерігається в роки, коли перелічені фактори співпадають.

За інформацією Черкаського Обласного Гідрометцентру

Коментарі

Вгору