Двох черкащан утримують у грецькій в’язниці (фото, відео)

19 травня 2017, 18:40

Замість гарно оплачуваної роботи – за ґрати. Двоє черкащан, влаштувавшись на турецьке судно, потрапили у справжню халепу. Їм сказали, що їхній корабель повезе товари з Туреччини до Італії, а тепер утримують в грецькій тюрмі та підозрюють у работоргівлі. Більше двох місяців родичі черкащан намагаються їм допомогти. Українські ж органи влади поки що не втрутилися у ситуацію і не надали їй ніякої оцінки, повідомляє "ВІККА".

Черкащанин Валерій Березкін до від’їзду в Туреччину працював на одному з місцевих СТО. На турецькому судні він мав виконувати роботу механіка. Його товариш Юрій Красюк перед тим, як відправитися за кордон, двічі був у АТО. По поверненню до рідного міста не знайшов гідної роботи, тож погодився стати поваром на закордонному судні.

- У лютому вони відправилися до Туреччини. Їх розмістили в готелі. Приблизно два тижні чоловіки очікували запропоновану роботу. 4 березня Валерій вийшов на зв’язок та повідомив, що вони виходять у море. Їм сказали, що вони повезуть продовольчі товари до Італії, – розповідає дружина Валерія Березкіна Інна.

10 березня з нею та дружиною Юрія Красюка зв’язався перекладач із Греції. Він повідомив, що їхніх чоловіків затримали під час перевезення біженців.

- Коли вони сіли на своє судно, крім них там був капітан. Але в першу ж добу плавання він покинув яхту, його забрало інше судно. При обстеженні корабля Валерій та Юрій знайшли там сторонніх людей. Як пізніше з’ясувалося, там було 109 пакистанців, троє сирійців та один індієць. Крім того, на яхті було налаштовано навігатор із курсом на Італію. Чоловіки намагалися змінити напрямок, але вони перебували у відкритому морі і було незрозуміло куди пливти, – зазначає дружина Юрія Красюка Вікторія.

Через декілька діб на судні зупинився двигун. Екіпаж із двох черкащан та біженців залишився дрейфувати у відкритому морі.

- Почався шторм. Хвилі сягали 5-7 метрів. Вони подали по рації сигнал SOS і за ними прийшов грецький вантажний корабель, куди черкащани допомогли перебратися всім біженцям. 8 березня всіх доставили до афінського міста-порту Патри. Місцева поліція змушувала їх зізнатися, що вони свідомо перевозили біженців. 13 березня їх допитали та за рішенням прокурора призначили утримання під вартою на 6 місяців. Їм винесена підозра у работоргівлі, – пояснює брат затриманого черкащанина Віктор Красюк.

Сім'ям затриманих у Греції черкащан вдалося отримати відеокадри, із яких видно, як чоловіки допомагають біженцям пересаджуватися на грецьке судно.

Він зазначив, що за переданою Юрієм інформацією, наразі у афінській в’язниці з черкащанами перебуває близько 20 українців, яких затримали за подібними справами.

- Суди у Греції по таких категоріях справ проходять по 10-15 хвилин. На суд вони йдуть на підставі одного допиту. До цього більше жодних слідчих дій з нашими громадянами не проводиться. Потім вони отримують вирок – 25 років позбавлення волі. Наразі Юрія та Валерія утримують в різних загальних камерах. Адвокатів їм не надали, – каже Віктор Красюк.

Родини черкащан звернулися до Головного управління Нацполіції у Черкаській області, Міністерства закордонних справ України та одного з народних депутатів. Поки що жодної інформації щодо цієї справи немає, родичі затриманих проводять власне розслідування.

Вони впевнені, що Валерій та Юрій стали жертвами відпрацьованої схеми. Із Туреччини до Європи у такий спосіб регулярно відправляють біженців. Екіпажі для яхт наймають зокрема і в Україні. Для цього в нашій країні працюють вербувальники. Людину, яка винаймала на роботу черкащан, знайти поки що не вдалося.

За словами голови правління БО "Фонд допомоги морякам "Ассоль" Ганни Муругової, ситуація, в яку потрапили черкащани не поодинока. Щорічно за кордоном зникають від 50 до 100 українських моряків.

- Цій проблемі більше 5 років. Громадян України наймають у Туреччині на невеличкі судна та яхти місткістю від 50 до 200 осіб, які часто будуються спеціально під такі цілі. Вони перевозять контрабанду цигарок, біженців у напрямку Греції. Для цього винаймають невеликі екіпажі від трьох осіб. Здебільшого це починаючі українські моряки, – пояснює голова Фонду.

Пропозиції такої роботи надходять через інтернет. Роботодавців наші громадяни особисто не знають. Рекрутерами у багатьох випадках, за її словами, виступають одні й ті ж особи, що постійно змінюють свої імена. Голова Фонду зазначає, що одному з українців за місяць схожої роботи був запропонований заробіток 5 тисяч доларів.

Ганна Муругова радить українцям приймати пропозиції по роботі лише від юридичних осіб.

- За грецькими законами за такі злочини карають засудженням до 25 років позбавлення волі. Уникнути покарання вдається лише одиницям наших громадян, тим, кому вдалося залучити приватних адвокатів. У будь-якому разі ці справи стосуються порушення закону, – зазначає вона.

У ГУ НП у Черкаській області повідомили, що по справі затриманих у Греції черкащан відкрито кримінальне провадження за ст. 149 ККУ "Торгівля людьми або інша незаконна угода щодо людини". Наразі родичі і адвокати вимагають, щоб черкащанам присвоїли статус потерпілих.

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору