10 запитань до стоматолога: секрети поїдання солодощів без шкоди зубам та спростування міфів про догляд за посмішкою

09 лютого 2020, 09:31

фото з мережі

Практик-стоматолог Володимир Ахрамчук зазначає що фобії перед лікарями можна уникнути з самого дитинства і зробити це дуже легко. А ще розповідає про зуби мудрості - чому, навіщо та коли їх слід позбутися і чи варто це робити взагалі. 

На думку очільника стоматклініки, найголовніше правило вдалого візиту до стоматолога - хороший настрій та готовність виправити складну ситуацію з зубами (якщо про таку пацієнти знають). 

- Що необхідно робити перед візитом до стоматолога?

Прокинутися з хорошим настроєм та почистити зуби. Однак можете взяти з собою про всяк випадок зубну щітку та пасту і ще раз почистити вже в самій стоматклініці, щоб відчувати себе впевненіше. 

- Чи можна відбілювати зуби в домашніх умовах? 

У нас самолікування - це стандарт. Хтось лікує грип, хтось пневмонію, а хтось і зуби відбілює. Тому можна чи не можна - це питання двобічне. А от наскільки корисно - це вже питання реальне. Краще все-таки поспілкуватися з фахівцем щоб він вам порадив методи або засоби, якими ви можете користуватися для відбілювання. Або хоча б схвалив вашу ідею. Це буде продуманіше.

Володимир Ахрамчук додає що можна відбілити зуби й методами “з інтернету”. Однак через 5-10-20 років вони випадуть, “захворіють” або кришитимуться. І жертвувати ними заради тижня білосніжної посмішки не варто. 

Володимир Ахрамчук

- Яку порекомендуєте зубну пасту та щітку? 

Для індивідуального і правильно підходу потрібно проконсультуватися з пародонтологом. Найчастіше я рекомендую щітку середньої жорсткості. Стосовно зубної пасти - раджу придбати щось із лікувально-профілактичної серії. Проте особисто моя порада - користуйтеся не лише зубною пастою та щіткою, а й ополіскувачами, іригатором та флосами. 

Якщо обираєте між звичайною щіткою та електричною, то я раджу поєднувати. Наприклад, вранці чистити електричною, а ввечері - звичайною, або навпаки. Можна навіть тиждень чергувати зубні щітки, а наступного - користуватися лише механічною. Це буде краще для ваших зубів. 

Ще одна порада -  змінюйте зубну щітку кожні два-три місяці. Зубну пасту також - відразу,  як закінчується “тюбик”. Брати повторно ту саму немає сенсу, адже в ротовій порожнині живуть мікроби. Якщо користуватися одним і тим самим засобом для їх знищення, то з часом мікроби звикнуть їм не буде жодної шкоди від цієї пасти.

- Коли правильно чистити зуби - до сніданку чи після?

Це дискусія без відповіді. Кому коли зручно, я б сказав. Я з донькою чистимо, наприклад, до сніданку, дружина та син - після. Проте пародонтолог радить чистити зуби після їжі. 

Також варто робити професійно чистку зубів кожні пів року. Я, як лінивий, роблю її кожні три місяці. 

- Чи обов’язково видаляти зуби мудрості? 

У 98% випадках - так. Через те що ростуть ці зуби не вертикально, а з певним нахилом. Через це вони зміщують дальні зуби, а потім один на одного “налазять” передні. До того ж за останніми зубами дуже важко слідкувати. Якраз там залишається наліт, який просто не “дістають” щітки. Тому якщо зуби мудрості вас не турбують - відвідайте стоматолога, нехай краще фахівець підтвердить що їх можна залишити у ротовій порожнині. 

- Які напої для зубів шкідливі настільки, що їх необхідно вилучити з раціону взагалі?

Я можу перерахувати ті, які рекомендую. Це домашній узвар і мінеральна вода. Абсолютно всі хімічні та солодкі напої шкодять зубам. Особливо пакетовані соки - вони, можна сказати, є розплідниками барвників на рівні з “колами”, кавою та чаєм. 

- Чи є солодощі, які безпечні для зубів?

Ви бачили мультик про Машу? Вона там їсть цукерки й відразу чистить зуби - так і ви можете робити. Це я можу назвати безпечним поїданням солодощів - в одній руці цукерка, в іншій - зубна щітка.

- Як доглядати за дитячими зубами? 

Тут краще спершу до лікаря прийти, щоб він порадив індивідуальний засіб. Якщо без лікаря, то варто обирати щітки дорогі, або середні, аніж дешеві. Адже, що дорожча щітка, то  якісніші там матеріали, економити на здоров'ї дитини не потрібно. Для зовсім маленьких існують щіточки, які надягають на палець.

- Як побороти дитячий страх стоматологів?

Дитина ж не народжується з фобією до нас, правда? Тобто, якщо є якийсь страх - отже він уже нав’язаний прикладом або діями оточення. Моя порада - це максимальний контакт зі стоматологами з найменшого віку. Тобто йдете до стоматолога - беріть із собою дитину. Нехай вона побачить що це не страшно, не боляче, торкнеться якихось предметів. Це потрібно робити перед першим обов'язковим прийомом у років 5-6. А профілактичний візит робити можна навіть і у 2 рочки.

Зазвичай у нашій клініці батьки малечу приводять із собою, ми знайомимося нею, розмовляємо. Іноді нас можуть попросити подивитися на зубчики дитини. Після огляду ми даруємо якусь іграшку і наступного разу, коли дитина почує слово “стоматолог”, у неї не буде страху - бо чого ж боятися, якщо все добре було, ще й іграшку подарували?

- Як привчити дитину доглядати за своїми зубами? 

Батьки повинні виховувати у дитини бажання слідкувати за своїм здоров'ям ще з народження. Початковими кроками для цього буде придбання дитячої зубної щітки (обов'язково тієї, яка сподобається малюку) і дитячої зубної пасти. Зараз існують “їстівні” пасти з приємними смаками, які не шкодять дитині навіть після ковтання. І коли дитина знатиме, що буде чистити зуби щіткою, яку сама ж обрала, і пастою, яка смачна, то сама цього хотітиме.

Читайте також: In vino veritas: 10 запитань до черкаського сомельє Віктора Журавльова

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору