“До повного рівня не вистачає 52 сантиметри”: на Черкащині триває водопілля

23 березня 2024, 16:05

Черкаська набережна. Фото: Суспільне Черкаси

Рівень води у Дніпрі на Черкащині станом на 22 березня у порівнянні з попереднім тижнем підвищився на 20 сантиметрів. Загалом від лютого Кременчуцьке водосховище наповнилось на понад два метри. Пік водопілля очікують у першій половині квітня, інформує "Суспільне".

Проте ситуація контрольована і порівняно з минулим роком — інша. Про це розповів начальник обласного Гідрометцентру Віталій Постригань.

За словами місцевої жительки Світлани Максимової, цьогоріч води у Дніпрі мало. Вона раз на місяць приїжджає прогулятися набережною:

"Минулого року лавки на пляжі всі були у воді. Сподіваємось, що підніметься. Я вважаю, що чим більше води, тим краще. Вода чистіше буде".

Черкащанка Тамара Рожман понад 30 років живе поблизу набережної. Торік вона вперше бачила дуже високий рівень води в річках:

"Аж до того тиночку, що по набережній. Ледь не на набережну, так боязко було. Ми хвилювалися. Може, буде все нормально, але якщо водопілля піде з півночі, то може річка наповнитися теж".

Рибалка Іван розповів, що спостерігає підвищення рівня води з лютого:

"Торік і в цьому році, два роки підряд, дуже високий рівень води в Дніпрі ранньою весною. У цю пору року я завжди ходив на риболовлю, а вода починала підійматися десь із двадцятого квітня. А зараз ранньою весною. Не знаю, чим це зумовлено, може, через війну".

Головний державний інспектор Володимир Драй визначає рівень води тогорічного водопілля за відмітками на очереті:

"Видно чітко, де була лінія води. Нині рівень води десь близько метра, та ще є різниця з 2023 роком. Тоді, то було повне підтоплення, адже вже рівень води був високим у водосховищі".

По очерету визначають та порівнюють рівень води. Фото: Суспільне Черкаси

За словами начальника відділу іхтіології, регулювання рибальства та меліорації Олександра Жежері, повний рівень становить 81 метр. Нині ж позначка на 80 метрах 48 сантиметрах:

"52 сантиметри не вистачає до повного рівня. Із квітня розпочинається нерест і цей рівень позитивно вплине на проходження цього важливого періоду. За таких умов усі нерестовища заповнені і рибі є де відкладати ікру. Головне, щоб у цей період не було різких добових коливань рівня, щоб ікра не залишилася на очереті без води".

Від лютого Кременчуцьке водосховище наповнилось на два метри тридцять сантиметрів, розповів начальник обласного гідрометцентру Віталій Постригань. На Черкащині до 26 березня оголосили перший рівень небезпеки.

"Весняне водопілля спостерігається щороку. Залежно від передумов воно буває вираженим або слабко вираженим. Нинішні погодні умови зими були малосприятливими для формування вираженого водопілля малих і середніх річок Черкаської області. Тому лише на окремих ділянках річок Золотоношка, Супій, Тясмин та Гнилий Тікич вода розлилася на заплавні території незначної площі. Це нормальне явище, тому що заплавна територія — це частина річки. Що стосується Кременчуцького водосховища, ситуація трохи інша, тому що у водозборі Дніпра вище Києва були сприятливі умови для формування весняного водопілля. Там були снігозапаси на території Білорусії, Росії, йшли дощі, тому весняне водопілля формувалося на фоні підвищеної водності річок. Наразі продовжується розвиток весняного водопілля, яке розпочалося десь у лютому. Рівень води зростає", — деталізував синоптик.

Рівень води в Дніпрі ще не досягнув піку під час водопілля. Фото: Суспільне Черкаси

Також він розповів, де підійматиметься рівень води:

"У верхів’ї Кременчуцького водосховища, як на лівому, так і на правому березі (це села Пекарі, Межиріч, Хрещатик) вода буде прибувати і розливатиметься на понижені форми рельєфу на прибережній території. Говорити про те, що є загроза підтопленню житлової забудови або інфраструктурних об’єктів, не варто. Відбувається скид із Канівської ГЕС, а цей процес контрольований. Є протокол міжвідомчої комісії, згідно з яким на 1 квітня встановлені рівні води по Кременчуцькій ГЕС та Канівській ГЕС. Наразі цей рівень дотримується, хоча і є значні коливання рівня води".

Віталій Постригань додав, що ситуація залежатиме в майбутньому від об’єму води, яку спрацьовуватиме Київська та Канівська ГЕС, а також від стоку Десни. Тобто ситуація є штучно зарегульованою і буде залежати від того, як з нею будуть управляти.



Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись

Коментарі

Вгору