Чи перейменують Ватутіне на Шахтарське?

17 квітня 2015, 09:50

694681

Перейменувати назви двох областей (Дніпропетровської та Кіровоградської) та відповідно обласних центрів, понад двадцяти районів та двадцяти двох українських міст необхідно тепер, після ухвалення 9 квітня закону про засудження комуністичного та нацистського режимів. Зокрема, це міста Дніпродзержинськ, Орджонікідзе, Першотравенськ, Артемівськ, Красноармійськ та Червоноармійськ, Куйбишеве, Первомайськ, Котовськ, Іллічівськ, Цюрюпинськ та ін. Є у списку і наше Ватутіне, пише Черкаський край.

Рішення про перейменування міст мають ухвалювати громади, а Верховна Рада їх затверджуватиме. Але зараз в Україні немає чинного закону про місцеві референдуми. Хіба що міська влада може організувати соціологічне опитування, яке матиме рекомендаційний характер.

Тим часом місцевим радам відведено шість місяців, аби змінити комуністичні назви. Інакше таке рішення у формі розпорядження приймає міський голова, якщо ж і він цього не зробить — голова облдержадміністрації.

У деяких містах, як, наприклад, Дніпропетровськ, вже пробують вигадати альтернативну історію походження своєї назви (не пов’язану з Петровським, одним з організаторів Голодомору, а зі святим Петром) і таким чином обійтись без перейменування.

Тема активно обговорюється в соцмережах. Краєзнавці, історики та й просто земляки пропонують замість Ватутіного — Шевченківград, Тарасове, Блакитноозерськ (на місці затоплених шахт є озера), Блакитне, Жовто-блакитне, Тікичград, Хлібне (завдяки місцевому хлібзаводу), Шахтарське й інші.

У міській раді поки що офіційних документів не одержували. Тому офіційно коментувати не хочуть. Проте зауважують, що назви на честь Червоної армії під час Другої світової війни під дію закону можуть не потрапляти, тобто тут ситуація неоднозначна. Ватутін був прив’язаний історично до цих місць, це вам не вулиця імені Леніна, який тут ніколи не бував (до речі, у березні у Ватутіному на сесії міської ради вулицю Леніна було перейменовано на вулицю Героїв Небесної Сотні, а площу Леніна — на площу української льотчиці Надії Савченко). А переробити всі документи — паспорти, документи на житло, землю, авто й інше рухоме майно, дозвільні документи на бізнес — це гроші, а на фоні фінансової кризи хіба це найгостріше на часі?

А головне — питання повинна вирішувати винятково громада. А якщо вона захоче залишити цю назву? «Враховуючи те, що з 18-ти тисяч у нас понад 7 тисяч — пенсіонерів, і це їхня молодість та історія, можна передбачити результат опитування. До того ж, у міській раді широко представлені комуністи, яких ці пенсіонери вибрали. У всякому випадку, думки розділяться» — сказав зокрема один з посадовців ради.

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору