Черкасці відмовляються платити новому управителю, чим це загрожує?

16 серпня 2019, 16:30

фото тематичне

Як відомо,  у травні 2019-го року багатоквартирним будинкам обласного центру було призначено нового управителя - приватну компанію замість комунальних СУБів. Згідно з результатами конкурсу, переможцем і управителем багатоквартирних будинків стало ТОВ "Сантехбудконструкція" (нині ТОВ "Управлінська компанія "Нова Якість" - ред.), засновником якого є Андрій Бортник. Нова програма поширюється лише на будинки, які раніше були в управлінні СУБів, ті, що раніше були в ОСББ та ЖБК, там і залишаються. Утім, після надходження перших платіжок мешканці вказаних будинків почали обурюватись збільшенню плати за обслуговування, яка зросла у понад два рази. Критики управителя заявляють про "тарифний геноцид" проти черкасців і запевняють, що конкурс був проведений з порушеннями. А от управитель стверджує, що зростання тарифів мало відбутися ще два роки тому. У ситуацію втрутились правоохоронці.

Без мене мене оженили: черкасці відмовляються платити новому управителю

на фото платіжки від СУБу і від "Нової Якості"

Без мене мене оженили: черкасці відмовляються платити новому управителю

"Без мене мене женили"

Черкащанка Тетяна Гончар була неприємно здивована, коли отримала нову платіжку. З її слів, сума за обслуговування її будинку зросла у понад два рази. При тому, що суттєвих змін у роботі управителя вона не помічає.

- Я вже багато років живу в 5-поверхівці в районі вулиці Зеленої. Якщо раніше за обслуговування будинку я платила близько 80 гривень, то зараз я маю сплачувати майже 200 гривень. Я не помічаю жодних змін та не розумію, за що я маю платити такі гроші, коли нічого не робиться. Мешканці нашого будинку самі ремонтують під'їзди, самі змінюють лампочки тощо. За весь цей час я не бачила ні представника нового управителя, ні будь-якої інформації про його діяльність чи наміри, - каже пані Тетяна. - Якщо вони піднімають тариф, то мають же ж і щось робити. Але цієї роботи не видно. Це що ж виходить, що без мене мене оженили.

На бік обурених жителів багатоповерхівок став опозиційний депутат Черкаської міської ради Олександр Радуцький. Олександр Романович вимагає від міської влади відсторонити компанію-управителя та провести новий конкурс. Оскільки  попередній конкурс, на його думку, був проведений із порушеннями.

- У понеділок подаємо в суд. Нагадаю, що Бондаренко відмовився виконувати ухвалу суду, яка зупиняла підняття тарифу та визначення управителя. Таким чином вказав на свою належність до цієї схеми, - обурюється пан Радуцький. - При підготовці позову вдалось встановити факти, які, як на мене, є підставою для невідкладних дій наших правоохоронців щодо викриття масштабної афери у міській раді.

У той же час, у правоохоронних органах повідомляють, що за фактами проведення конкурсу та встановлення нових тарифів відкрито ряд кримінальних проваджень. Як зазначають правоохоронці, Черкаською місцевою прокуратурою здійснюється процесуальне керівництво у кримінальному провадженні, відкритому за фактом зловживання владою або службовим становищем, що спричинило тяжкі наслідки (ч. 2 ст. 364).

Хто порушує закон?

Втім, відкриття проваджень не лякає керівника "Нової Якості" Андрія Бортника, який впевнений, що порушень чинного законодавства ним допущено не було.

Законодавство не забороняє громадянам звертатися з того чи іншого приводу до поліції. Відповідно, за заявою слідчі повинні відкрити провадження і в його рамках провести перевірку викладених фактів. Це нормально. Один з наших опонентів своїми заявами закидав усі правоохоронні органи. Більше того, відразу після проведення конкурсу на визначення управителя прокуратурою вже було відкрито провадження. Наскільки мені відомо, розслідування триває. Однак жодних процесуальних дій нині не відбувається, нікому не оголошені обвинувачення тощо, - повідомив пан Бортник.

Зі слів Андрія Юрійовича, опоненти міської влади відверто маніпулюють вигаданими фактами та публікують інформацію, яка не відповідає дійсності. Зокрема, пан Андрій пояснив журналістам, чому зросли тарифи та з чим це пов'язано.

-  Слід зазначити, що критика деяких опонентів є неправильною. Апелюючи вартості тарифів, вони беруть найбільший тариф по Черкасах та порівнюють його із середніми тарифами по інших містах. Нині середній тариф по Черкасах становить 4 гривні 70 копійок. Якщо тариф порахувати залежно від розміру будинку та розміру квартири, то середній тариф буде становити 5 гривень 60 копійок. Таким чином, тариф від управителя в Черкасах аж ніяк не більший, ніж тариф в інших обласних центрах України, - розповідає Андрій Юрійович. - З 2016-го року законодавством була ускладнена процедура зміни тарифу. Це можна було зробити лише шляхом проведення конкурсу. Тоді міська влада ймовірно просто не бажала проводити такий конкурс. Внаслідок цього дві черкаських СУБи були доведені до банкрутства. Якщо не помиляюсь, то на сьогодні міська рада виділила їм близько 3,5 мільйони гривень компенсації, бо вони були збиткові. Придніпровська СУБ досі не розрахувалася зі своїми працівниками за квітень 2019-го року. 

Заступниця міського голови Черкас Людмила Бордунос розповіла, що саме через неможливість збільшувати тариф черкаські СУБи спіткало банкрутство.

Змінився Закон і  виконкомам заборонили переглядати тарифи СУБів, в зв’язку з чим вони були збитковими і їх не вистачало на елементарні речі – зарплата, енергоносії, робота ліфтів. Якби не відбувся конкурс, ми б зараз були б з будинками, в яких не було б освітлення місць загального користування та не працювали б ліфти, бо СУБи не могли б платити за ці послуги. Я вже мовчу про ремонтні роботи. Якби СУБи виграли в конкурсі, вони б також збільшили тариф, - каже Людмила Іванівна. - Основна проблема різкого  збільшення квартплати – несвоєчасне прийняття рішення про проведення конкурсу попереднім складом виконкому. Якби цей конкурс провели вчасно, не було б різкого підвищення квартплати, воно було б поступове. Але в будь-якому випадку середня вартість послуги за квадратний метр у 2019 році була б на рівні теперішньої, оскільки вона ринкова. Це показує рівень квартплати в інших містах, рівень внесків в ОСББ. Зазвичай там, де є управитель чи ОСББ, квартплата висока в перші роки, коли приводиться до ладу будинок, робляться ремонти, а потім - іде на пониження, оскільки не потрібно вкладатися в ремонтні роботи. 

Чому будинки мають різні тарифи та чи реально знизити ціни на послуги?

Окрім того, Андрій Бортник пояснив, чому деякі будинки, які обслуговує новий управитель, мають різний тариф та з чим це пов'язано.

У зв’язку з тим, що нещодавно вступив в силу новий закон “Про житлово-комунальні послуги”, в ньому передбачений певний перелік послуг, які необхідно виконати. В тому числі, там закладено відсоток капітальних ремонтів, які повинна робити управляюча компанія. Для прикладу, навіть в ОСББ немає таких зобов'язань. Тому всі учасники, які брали участь в конкурсі на визначення управителя, мали це врахувати, - запевняє Бортник. -  Для розуміння, тариф складається із двох частин. Перша частина - це постійні витрати (витрати на електроенергію, обслуговування ліфтів, диспетчеризацію, зарплату сантехніка та електрика тощо),  а друга - це накопичувальний фонд, з якого будуть братися кошти на купівлю матеріалів для поточних робіт у будинку. Саме тому, по деяких будинках, особливо старих, встановлений тариф є відносно великим. Коли в таких будинках будуть виконані певні ремонтні роботи, то в наступному році сам тариф буде зменшено, залежно від необхідності. 

Керівник "Нової Якості" повідомив, що для того, щоб розглянути можливість зменшення існуючого тарифу, необхідно пропрацювати мінімум рік. Після того, як мешканці будинку зможуть побачити, куди йдуть їхні кошти і яка сума накопичується, вони самі зможуть приймати рішення. Зі слів Бортника, вони будуть звітуватися перед платниками щомісячно,  докладно пояснюючи, на що витрачаються сплачені ними кошти. 

Чим загрожує саботаж?

Окрім численних суперечок у владних кабінетах та судових розглядів, до "комунального" скандалу долучаються і прості черкасці, які відмовляються платити компанії-управителю за новим тарифом. Андрій Бортник каже, що тарифи встановлені законно, а на боржників будуть подавати до суду та стягувати борги у примусовому порядку.

-  У випадку відмови від сплати за надані послуги, згідно з чинним законодавством, буде нараховуватися пеня. Крім того, у таких випадках ми будемо змушені виконувати роботи по будинках набагато пізніше, ніж планували. Зрозумійте, чим менше коштів буде зібрано з будинків, тим менше робіт ми зможемо провести. Також ми змушені будемо подавати до суду, і  боржники будуть змушені в примусовому порядку сплачувати не лише заборговану квартплату та пеню, а й судові витрати, - каже пан Андрій. - На сьогодні ми ще не вдавалися до таких заходів і продовжуємо проводити роз’яснювальну роботу. Але вже найближчим часом, якщо ситуація не стабілізується, то будемо вимушені вдаватися до передбачених законом процедур. Ми ж несемо відповідальність перед платниками, які чекають від нас результатів. 

А от пані Бордунос повідомляє, що якщо людей не влаштовує новий управитель та нові тарифи, то вони мають повне право створити ОСББ і самим визначати тариф.

Андрій Бортник розповів, що гучні заяви про різноманітні підстави не платити за послуги є нічим іншим, як спробою опонентів задурити людям голови. Зокрема, він назвав маніпуляціями чутки про те, що мешканці багатоповерхівок не повинні платити управителю за послуги, договори про які вони не підписували.

- У нормі Закону України “Про житлово-комунальні послуги”  чітко вказано, що у разі проведення конкурсу виконавчим комітетом органу місцевого самоврядування (у нашому випадку - виконкомом Черкаської міської ради), угоду з переможцем конкурсу укладає саме виконком по кожному будинку.  І 846 угод вже укладено. Тому кожен мешканець, відповідно до цього закону, зобов’язаний сплачувати. Якщо в законі є така норма, то суди не будуть брати до уваги перекручені тлумачення законодавства. 

Зі слів Людмили Бордунос, при підписанні договору із компанією-управителем, вона керувалась виключно чинним законодавством.

Закон визначає, що якщо конкурс провів виконком, а не люди самі вибрали собі управителя, то договори з управителем підписує виконавчий комітет від імені співвласників. Але ці договори обов'язкові для виконання всіма людьми. Так пише закон, і виконувати його мають всі, - запевняє пані Людмила.

Втім, Олександр Радуцький стверджує, що відкриті кримінальні провадження за вказаними фактами будуть доведені до логічного завершення, адже необгрунтоване, на його думку, збільшення тарифів у Черкасах спричинили тяжкі наслідки.

Наскільки мені відомо, за кримінальними провадженнями, відкритими за фактом проведення конкурсу з визначення управителя і розміру тарифу, нині проводяться процесуальні дії. Зокрема, правоохоронці проводять виїмку документів,  пов'язаних із цим фактом, - повідомив депутат. - Я неодноразово спілкувався із юристами, які стверджують, що сплачувати пеню потрібно буде лише тоді, коли платник програє суд.  Але суд ніколи не стане на сторону управителя, який не уклав індивідуальний договір. Людей без повідомлення втягнули в цей процес. Окрім того, Бордунос не мала права підписувати договори з управителем. Бо саме з першого травня в закон були внесені зміни. 

До слова, рішення суду про проведення слідчих дій та вилучення документації щодо встановлення нових тарифів та процедури проведення конкурсу на визначення управителя вже з'явилися у відкритому доступі на порталі "Судова влада".

Чи вплинуть правоохоронні органи на ситуацію, що склалася у Черкасах, достеменно невідомо. На сьогодні  ТОВ "Управлінська компанія "Нова Якість" залишається монополістом з надання послуг обслуговування багатоквартирних будинків, а її керівники обіцяють найближчим часом навести лад.

Далі буде...

Підготував Олександр Носенко

Коментарі

Любов сказав:

Так чому не складають договори з квартиронаймачами,чому їх не надсилають?Гагаріна 95 заблоковані на другому поверсі ліфти,або зніміть блокування,або зніміть оплату за ліфти,ми не користуємося ліфтом зовсім багато років.

ФУ сказав:

Не платите ,не платите.не платить !!!!!

Ольга сказав:

Проста арифметика: Для нашого будинку з усіх послуг, які повинні надавати комунальники (управитель)- працює лише двірник. Він отримує 800 грн, ще освітлюються східці. Зарплата з нарахуваннями + світло, це 20-25 грн з кожної квартири. Все , крапка. Управитель змінився, а як ніхто нічого не робив, так і не робить! Бортник ще має нахабство погрожувати судом. Це ми повинні подавати в суд за незаконне вимагання коштів за роботи, які не виконувались! Та ще й вимагати покрити моральні та матеріальні збитки , так, як ми хвилюємося, а тиск підстрибує!

Вгору