Черкаський журналіст презентував книгу про історію міста „Ретро Град“

03 червня 2016, 15:32
Фото: Сергій Ганницький/Facebook

Фото: Сергій Ганницький/Facebook

Справжнім літописом Черкас назвав нову книгу журналіста газети „Акцент“ Бориса Юхна професор Черкаського національного університету Володимир Поліщук.

„Подивіться, вона має прикмети літопису — 25 нарисів подані за роками, а ми знаємо, що так само робили й древні літописці. Це дуже цікаве видання. Хто цікавиться історією Черкас, можливо знайде й інші оцінки для тих чи інших подій, але це великий плюс цієї книги: вона породить дискусії“, - відзначив Володимир Трохимович на презентації книги „Ретро Град“, яка пройшла 1 червня в музеї Кобзаря, пише Акцент.

Нова книга Бориса Юхна присвячена історії Черкас не дуже популярного періоду – 1954-1979 років. Того часу, коли місто формувалося як обласний центр — зі своїми проблемами та здобутками, адже зробити з райцентру обласний центр – непросто. Багатий фотоматеріал ілюструє епоху, що пройшла та не забута, епоху, коли в самому розквіті проходило життя батьків багатьох сьогоднішніх черкащан. Тому книга й викликає почуття добрі, теплі та ностальгічні: це історія міста, якого нема. Але яке все ще живе у наших спогадах.

Фото: Сергій Ганницький/Facebook

Фото: Сергій Ганницький/Facebook

Саме спогади старожилів допомогли Борису Юхну, як він зізнається, написати цей труд. Книга починалася у вигляді статей у щотижневику „Акцент“, які виходили протягом 2012-2014 років. Багато було уточнень, спростувань, які вносили читачі, телефонували та зустрічалися з автором, передавали йому раритетні світлини зі своїх домашніх альбомів. Коли цей процес збирання матеріалу завершився, книжка була зверстана. Проте довго чекала свого спонсора.

 

Зараз не спонсором, а навіть співавтором (тому що завдяки йому історія міста побачила світ у видавництві Олександра Третякова) називає автор свого друга дитинства Дмитра Задериголову. Про якого розповідає: „З наших 47 років ми з Дмитром знайомі 44. Він був у курсі справи з рукописом книги і бачучи, як довго вона лежить у видавництві, одного дня сказав: „Давай вже щось робити!“. Близько 30 прізвищ нарахував автор й серед тих черкащан, хто так чи інакше причетний до створення „Ретро Граду“. Так напередодні 730-річного ювілею міста, у привабливій обкладинці, з гарним дизайном й стильним друком побачила світ нова книжка про Черкаси. Між попередньою („Черкаські місторії“) та цьою – рівно п’ять років. П’ятирічка, як жартує видавець.

— Як непросто було створити область з райцентру, так і Борису непросто було створити дві книги за п’ятирічку, - говорить Олександр Третяков. – Але він зробив річ справді популярну, яка зачіпає душевні струни. Я знаю наших колишніх черкащан, які живуть за кордоном і вже бажають отримати цю книгу, щоб зберегти пам'ять про рідні Черкаси.

Володимир Поліщук відзначає її особливість: „Наукова історія не замінить такої історії міста, яка в книзі Бориса. В цій історії зовсім інша площина осмислення і відтворення картин. Це цікавий зріз соціально-побутового життя городян…“.

А голова спілки краєзнавців Черкащини Василь Мельниченко уточнює: „Особливість нашого міста в тому, що Черкаси – єдиний в Україні обласний центр, який не має написаної історії. З 1992 року не вдавалося видати навіть готовий збірник наукових робіт з історії міста. А Борис Юхно як автор цієї книги знайшов свою нішу – в „Ретро Граді“ ми бачимо історію повсякденності, історію життя простих людей. Саме це зазвичай випадає з поля уваги науковців. І я б не називав цей період радянським чи не радянським. Це час, коли жили наші батьки – співав черкаський хор, черкаський „Колгоспник“ забивав голи – життя йшло своїм маршрутом не зважаючи на політичну складову…“.

„Велике державне і мале особисте“ в книзі Бориса Юхна переплелися так само щільно, як і в житті. І це обов’язково відчує кожний, хто відкриє „Ретро Град“.

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору