“Секс – це також робота” або чому черкаські секс-працівниці підтримують ідею декриміналізації інтимних послуг

25 травня 2020, 20:05

фото тематичне

Упереджене ставлення та стереотипи про секс-працівників часто стають причиною не тільки соціальних, а й правових проблем. Декому досі страшно відстоювати свої права у правоохоронних органах та соромно говорити про скоєні над ними злочини. Допомогти ж знизити такий рівень негативного ставлення в суспільстві могла б декриміналізація секс-праці. 

У "Легалайф Україна" повідомляють, що сьогодні в Україні секс-працю не криміналізовано, але за заняття нею передбачається адміністративне попередження або стягнення штрафу. Натомість сутенерство передбачає позбавлення волі на термін від трьох до п'яти років, а утримання борделю карається штрафом або позбавленням волі до двох років.

Декриміналізація секс-праці розглядається як скасування адміністративної відповідальності за добровільне надання секс-послуг повнолітніми особами, а також скасування кримінальної відповідальності третіх осіб, що допомагають в організації секс-роботи, що гарантують її безпеку тощо.

При цьому втягування в проституцію, торгівля людьми та експлуатація (включаючи злочини, вчинені над неповнолітніми особами) залишаються карані як кримінальні правопорушення

*з книги “Декриміналізація секс-праці в Україні”.

"У суспільстві поширена думка про те, що секс-працівники не мають права на захист"

фото тематичне

Відкрита секс-працівниця та директорка  обласної черкаської філії БО “Легалайф-Україна” Ніка Бердишева переконана, що декриміналізація здатна нормалізувати життя самих секс-працівників, а також рівень їхніх послуг та умов, у яких вони ці послуги надаватимуть. 

- На жаль, зараз у суспільстві все ще поширена думка про те, що якщо людина заробляє гроші надаючи секс-послуги, то вона не має права на захист.  Злодії часто вважають, що секс-працівницю можна пограбувати і вона не буде звертатися до правоохоронців, оскільки сама порушує закон, - розповідає Ніка. - Були навіть випадки, коли зловмисники називали себе поліцейськими і вимагали гроші чи коштовності у секс-працівників. Ті без спротиву все віддавали, адже боялися і не знали, що насправді у цій ситуації жертвами є вони.

Через упереджене ставлення у суспільстві секс-працівникам страшно і неприємно звертатися до правоохоронців. Відбувається самостигматизація, людина починає самостійно навішувати на себе ярлики і вважати себе винною, хоча насправді це не так.

- Скасування статті, яка визначає добровільну проституцію правопорушенням могло б допомогти побороти стереотипи у населення і знизити рівень самостигми. Одне із основних завдань нашої організації - це навчити секс-працівників не боятися відстоювати свої  права і звертатися по допомогу до правоохоронців. Також є різноманітні благодійні організації, гарячі лінії та групи підтримки, - розповідає волонтерка. 

"Часто від упередженого ставлення страждають ні в чому не винні люди"

фото тематичне

До того ж, через упереджене ставлення до секс-праці вцілому, страждають абсолютно невинні люди, які жодного стосунку до неї не мають.

- Жертвами стереотипів часто стають ті, хто постраждав від секс-експлуатації чи торгівлі людьми. Це не був їхній вибір, вони ні в чому не винні, але все-одно бояться звертатися до правоохоронних органів. Ситуація, яка з ними сталася вважається чимось ганебним, тим, за що має бути соромно. Люди остерігаються осуду і звинувачень у суспільстві, тому часто не розповідають про пережите, - каже Ніка.

На думку соціальних працівників, саме декриміналізація і визнання секс-праці одним з видів діяльності допоможе збільшити кількість людей, які будуть звертатися по допомогу. 

- Основний напрямок роботи нашої благодійної організації - саме протидія торгівлі людьми. І я вважаю, що покарання за торгівлю чи сексуальну експлуатацію повинні бути жорсткішими. Це жахливо. Жахливо, коли проституцією займаються з примусу, особливо неповнолітні. Це абсолютно неприйнятно і повинно каратися за всіма правилами кримінального законодавства, - розповідає Ніка Бердишева.

"Секс-працівники готові платити податки"

фото тематичне

Також, за словами представниці “Легалайф-Україна”, у разі декриміналізації більшість секс-працівників готові вийти “з тіні” і платити податки.

- Насправді, багато хто не проти зареєструватися як приватний підприємець.  Декриміналізація дасть можливість працювати всім охочим, але лише добровільно і повнолітнім особам. Сутенерів, як таких, не стане. Дівчата зможуть спокійно об’єднуватися в групи і не боятися отримати за це покарання. Також дуже часто мене запитують, чи збільшиться кількість секс-працівників після декриміналізації. Можу запевнити, що кількість людей, для яких ця робота є прийнятною, приблизно такою ж і залишиться, - зазначає Ніка Бердишева.

Відповідний законопроєкт про декриміналізацію уже подавався, але до його розгляду так і не дійшли.

- Зараз цей законопроєкт ще потребує доопрацювання. Те, як бачить його наша влада відрізняється від того, як бачать його самі секс-працівники і того, як закон працюватиме в реальному житті. Є ще багато нюансів, але їх можна легко вирішити, - зазначає Ніка Бердишева.

нікальність та недоліки статті "про проституцію"

Кодекс України про адміністративні правопорушення містить норму, яка дає правоохоронцям можливість провести адміністративне затримання у випадках, коли є підстави вважати, що особа займається проституцією.

Правозахисник, експерт Асоціації УМДПЛ Володимир Батчаєв у відео “Легалайф-Україна” розповідає, що з позиції прав людини все це має сумнівний вигляд.

Володимир Батчаєв

- Фактично поліцейські мають право обмежувати свободу людини через особливості її одягу, макіяжу чи манери поведінки. Адміністративне правопорушення - справа незаконна, але цілком очевидна. Воно або вже є, або його ще немає, - каже Володимир Батчаєв.

Закінчене правопорушення “Заняття проституцією” формують у сукупності добровільний статевий акт і отримання за нього матеріальної винагороди (Науково-практичний коментар Кодексу України про адміністративні правопорушення).

- Тобто, особу можна звинуватити у “занятті проституцією” лише після того, як ця особа вступила в сексуальний контакт і отримала за нього матеріальну винагороду. Але ж поліцейські часто затримують дівчат просто на вулиці, у барах або інших закладах. Можливо, у них насправді були плани на секс, але самого сексу не було, як і отримання за нього грошей. Значить, правопорушення не відбулося. Стояти на узбіччі дороги, навіть з “відомими” намірами, ще не означає “займатися проституцією”. Виходить, що людей затримують не за реальну вину, а лише за домисел; не у зв’язку зі скоєним правопорушенням, а лише на основі умовиводів, що це правопорушення може статися. У цьому унікальність і, навіть, певна дискримінація статті “про проституцію”, - пояснює пан Володимир.

фото тематичне

Адміністративне затримання - це примусове позбавлення свободи людини. Це остання, виняткова міра поліцейського впливу, яка застосовується тільки для припинення порушення закону. 

Володимир Батчаєв говорить, що поліція зобов’язана документально підтвердити те, що затримання було виправданим і вкрай необхідним. А підтверджується це тільки одним - складанням адміністративного протоколу, в якому фіксуються всі обставини правопорушення. Але що робити, якщо людина затримана за злочин, якого фактично не було? 

Стаття 62 Конституції України передбачає, що обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, отриманих незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь. 

фото тематичне

- Тож для поліції найпростішим варіантом є затримати підозрюваних секс-працівників десь на вулиці, доставити у відділок і змусити підписати протокол, визнаючи свою вину, адже зізнання - це теж доказ. І не важливо, було скоєно правопорушення чи ні, є в наявності підписаний протокол - значить “заняття проституцією” доведено. Проте, самі поліцейські теж, скоріше, є заручниками ситуації. Саме наявність в Кодексі статті “Заняття проституцією” змушує правоохоронців влаштовувати облави, фальсифікувати адміністративні протоколи, погрозами та шантажем добиватися їх підписання. А як інакше? Якщо у Кодексі є  стаття, то в поліції обов’язково мають бути показники її реалізації: звіти, плани та покарання за невиконання. Такі принципи роботи будь-якого правоохоронного органу, - розповідає правозахисник.

Про ефективність методів боротьби з вуличною проституцією, які застосовуються в Україні Володимир говорить скептично.

- Фактично, поліція пускає на вітер бюджетні гроші, даремно витрачає людський та матеріальний ресурс. Затримання та протоколи за “заняття проституцією” не відіграють жодної профілактичної чи виховної ролі, не зменшується також і кількість охочих займатися секс-бізнесом, - зазначає правозахисник.

БО “Легалайф-Україна”:

Телефон гарячої лінії - 067 (050) 450 777 4

E-mail - [email protected]

Коментарі

Тетяна Євсєєва сказав:

Легалізація проституціі в Україні принесе багато горя незахищеним жінкам. Лише шведська модель

олексадр сказав:

Щоб украiнськi чоловiки перетворювалися в куколдiв а iншi iздили в секс тури як шведськi чоловiки(хоча багатьох там вже чоловiками не назовеш,тому бiженцi там себе почувають королями й клали на мiсцевi закони).Якщо секс добровiльний-то якось пофiг за грошi чи даром,тим бiльше те що даром-саме дорожче.P.SВ Швецii буваю часто,знаю багатьох шведiв,тому знаю про що говорю,та й проституцiя там всерiвно е

Тетяна Євсєєва сказав:

Згода на секс за гроші – це не згода. В проституйованих жінок, 70 %пережили згвалтування в дитинстві, більшість яких залучають до проституції обманом, немає вибору відмовляти клієнту. Клієнти борделів купують не секс, а право на згвалтування. Почитайте книгу Віктора Маларека “Наташі: сучасна світова секс-торгівля»”. Цитата : “проституція — не найдавніша професія, а найдавніший спосіб поневолення жінки”.

Тетяна Євсєєва сказав:

Ось що пише про проституцію українка, соціальна працівниця, перекладачка, яка живе в Швеції https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=3882726311768701&id=100000941115325

олексадр сказав:

Гарна сторi,куча нiчим не пiдтверджених цифр про 99% згвалтованих в дитинствi та ще й своiми батьками(прямо про це не написано але по контексту зрозумiло),у всьому виннi цi чоловiки(коли вони вже всi повиздихають),ну й тому подiбний шлак.Зрозумiло нiяких посилань на дослiдження чи реальнi соц.опитування цих самих секс-працiвниць-а для чого,автор ж просто свiтило в цiй галузi,а не якийсь ноунейм.А як менi здаеться-негативне ставлення деяких жiнок до легалiзацii проституцii-це банальне не бажання втратити один з ричагiв впливу на чоловiкiв,а саме доступ до свого тiла,а отже i можливiсть шантажувати цим-“не купиш менi айфон/шубу/машину-сексу не буде”,десь так..Iтут шведська модель саме те. Тому наявнiсть легальноi проституцii ой як цьому буде заважати.Автор хай краще про побутову проституцiю розповiсть,от менi не дуже зрозумiло в чому велика рiзниця мiж платою за секс грошима комусь,чи айфоном ,скажiмо,своiй гелфренд/дружинi,посидiньками в ресторанах,вiдпочинками на канарах-й все за рахунок чоловiкiв,i тодi буде кекс,а якщо нi-нiщеброт,усе,гудбай.Й таке ставлення у жiнок масове,я б сказав навiть культивуеться у маси.Е виключення,але саме виключення.То чим це дуже вiдрiзняеться вiд проституцii?Цiною хiба що.

Тетяна Євсєєва сказав:

Деяким чоловікам хочеться легалізувати проституцію , щоб мати право купувати живих людей, щоб д**чити об них. Ми всі знаємо бородатий міф про жадібних ш***ндр, які збагачуються за рахунок біднесеньких чоловікіа, яким ну ніяк без права купувати людей, але не варто в нього вірити

олексадр сказав:

Деяким жiнкам хочеться прибрати до рук чоловiкiв(особливо успiшних),командувати ними,помикати,пиляти,сосати ресурси,а потiм викинути й замiнити на бiльш богатенького,навiть якщо вже е дiти(статистика розлучень вам в допомогу,при цьому десь 90% iнiцiаторами розлучень виступають жiнки).Бородатий мiф про вiчне кохання, в “горi i радостi,ага.Тому нiяких альтернатив щодо сексу чоловiкам залишати не можна,а то ще вискользнуть з рук.А особливо бiсяться такi,що за секс з ними не те що платити не будуть,а вони самi ще й доплачувати повиннi.I тому проти легалiзацii,яка надасть додаткового захисту секс-робiтницям,виведе з тiнi,дозволить iм залишати весь прибуток(ну крiм податку)собi,а не вiддавати бiльше половини “кришi” чи сутенеру(та й взагалi дозволить упразднити саме сутенерство за ненадобнiстю).Але деяких жiнок насправдi турбуе не справжня безпека секс-працiвниць(якi завжди були,е i будуть),а банальний страх втрати можливостi шантажувати вiдмовою у сексi P.S Й так-ще “бородатий” мiф про безвихiднiсть ситуацii яка товкае до заняття проституцiей-повна брехня.Рокiв 200 тому-можливо,але зараз-повна маячня,завжди е вибiр,але в декого перемагають хотiлки(дояркой чи касиршой працювати черги не стояли й не стоять),а бiльшого досягти своiм розумом в багатьох клепки не вистачае.

Тетяна Євсєєва сказав:

Так багато слів про підступних жінок що хочуть прибрати до рук чоловіків)) У кожного є вибір зовсім не мати справ жінками, знов таки секс шопи в поміч. Те що проституція це вільний вибір – легалайзерська брехня. В проституцію заманюють людей обробляючи психологічно, змушують чи використовують економічний тиск. Я не бажаю втягнення до цієї людожерської індустрії жодній зі своїх родичок, подруг чи знайомих. І жодна здорова людина не побажає.Легалізація не покращує становища проституйованих, вона вигідна лише сутенерам та клієнтам

олексадр сказав:

Наша пiсня гарна,то почнем з початку.Вважаю дискусiю треба завершати бо все рiвно кожен залишиться при своiй думцi.Але одну пораду все ж дати ризикну вам дати-не будте такими впевненими в тому що вам краще знати як жити й чим займатися iншим людям;якби серед секспрацiвниць було проведенно опитання на тему що краще-заборона проституцii i вiдповiдно надання iм якоiсь iншоi роботи(з середньою з/п по краiнi, з зрозумiлих причин ну або збирання полуниць в польшi,наприклад) або надання iм нормальних прав i повноцiнного захисту в iх нинiшньому заняттi,то ви були б,я думаю,дуже розачарованнi в результатах опитування.

Вгору