Через передноворічний ажіотаж на Черкащині суттєво подорожчають огірки і помідори

16 грудня 2014, 15:16

 

0aa7854f5d1fa4b9fd3b4a915efbf93d

Наступного тижня почнуть дорожчати тепличні огірки та помідори, попередив заступник директора з економіки Уманського тепличного комбінату Віктор Гордій, інформує Агравері.

За його словами, зазвичай, перший стрибок цін на свіжі огірки та помідори трапляється за два тижні до початку новорічних свят, а другий — за тиждень до Нового року через підвищення попиту.

«Новий рік і Великдень — це два свята, коли попит зростає в рази», — уточнив він.

Дійсно, рік тому в цей час огірки-помідори теж подорожчали в півтора-два рази. Наприклад, огірки виросли в ціні в опті з 17 грн/кг до 36 грн/кг, а помідори — з 9-10 грн/кг до 15-20 грн/кг.

У той же час, взимку в Україні представлена, в основному, імпортна продукція, вартість закупівлі якої визначає великооптові ціни. А вона, в свою чергу залежить від курсу гривні, тому в зимовому сезоні цього року ціни будуть приблизно в півтора рази вищими. Зараз імпортний огірок пропонується оптом по 21-25 грн/кг залежно від якості, а в торгових мережах його поки продають по 26-33 грн/кг.

І якщо, на думку керівника проекту «АПК-Інформ: овочі та фрукти» Тетяни Гетьман, така тенденція збережеться, то до новорічного столу свіжі огірки доведеться купувати по 50-60 грн/кг.

... І помідори теж

Аналогічним чином складається ситуація і з помідорами. Наприклад, якщо минулого року імпортний коктейльний помідор під новий рік в роздробі коштував 30-40 грн/кг, то тепер це вже оптова ціна, а в роздробі томати пропонують за 40-45 грн. Святкові ціни складуть всі 60-70 грн/кг.

Конкуренцію імпорту з точки зору асортименту складають вітчизняні томати та огірки кількох тепличних комбінатів, які спеціалізуються на вирощуванні овочів на світлокультурі (використання, крім обігріву, ще й додаткового освітлення). Але вони не роблять погоди на ринку в силу малих обсягів виробництва, тому теж орієнтуються на ціни імпортної продукції.

«Взимку ми вирощуємо тільки один вид огірків і два види томатів, які коштують дорожче і дозволяють більше заробити — рожевий і коктейльний томати, — сказав Віктор Гордій. — Крім того, зараз на ринку багато імпортних помідорів, які відносяться до менш якісних з споживчої точки зору сортам, а коштують приблизно стільки ж, скільки місцеві тепличні помідори».

Поки що відпускна ціна комбінату на рожевий томат становить 45 грн/кг, але буде вищою ближче до середини зими.

Наскільки точно підвищаться ціни, залежатиме від попиту. Наприклад, продавці огірків вже намагалися заробити на дорогому імпорті, але прорахувалися.

«Вони привезли одразу дуже багато і не врахували, що попит фактично впав удвічі. При собівартості імпорту 22-23 грн/кг цей товар доводилося реалізовувати по 15-17 грн/кг. У огірків термін реалізації максимум п'ять днів. Ось і торгували в збиток», — пояснює Тетяна Гетьман. Тому вони навряд чи допустять повторення такої ситуації.

При цьому експерти прогнозують, що після святкового піку ціни почнуть відкочуватися до попереднього рівня в очікуванні нового врожаю, який вийде на ринок в кінці лютого - на початку березня.

Поділитись

Коментарі

Вгору