Безвізовий режим: як черкащани одними з перших кордон з ЄС перетинали

04 січня 2018, 14:08

З червня 2017 року для нашої країни запрацював безвізовий режим із Європейським Союзом. Відтак українці з біометричними паспортами отримали можливість вільно їздити до Європи. Саме відкриття кордону до країн Шенгенської зони більшість українців назвали головною політичною подією 2017-го, розповідає hromadske.tv. Черкаси.

Був одним із перших, хто випробував безвізовий режим, і черкащанин Олександр Подимський. Він разом із дівчиною Дариною та другом Олексієм 12 червня вирушили до Австрії.

- Від знайомих дізналися про музичний фестиваль в Австрії та вирішили спробувати встигнути на нього. До першої поїздки готувались ретельно – забронювали хостел, надрукували квитки, завчили маршрут, взяли трохи готівки і певну суму коштів мали на картках у валюті. Оформили також страхування, однак лише в потязі дочиталися, що діяти воно почне на 2-й чи на 3-й день нашої поїздки. Кордон вирішили перетнути потягом, оскільки це найшвидший пропускний варіант. У потязі у нас перевірили на спеціальних терміналах паспорти, про мету та деталі поїздки навіть не питали. Прикордонники побачили наші туристичні рюкзаки з наметами і жартома запитали, чи будемо ночувати на підлозі, – розповідає черкащанин.

Після Австрії Олександр побував ще й у Чехії та Польщі.

- У нас було дві поїздки в Польщу – на змагання з алтимату (командний спорт з літаючим диском). З безвізом стало легше добиратися туди в рази. Якщо навіть не потягом, то BlaBlaCar допомагає. З останнім, до речі,  треба бути в міру обачними – іноді водії вимагають більшу оплату, ніж вказано на сайті. Раджу не соромитися писати про них відповідні відгуки, – додає черкащанин.

Олександр Подимський зазначає: єдині труднощі у нього виникли на етапі оформлення біометричного паспорта – за ним довелося вистояти у чергах.

На кордоні перевірили тільки паспорти

У червні скористалася безвізом і Марина Решетняк. Це була її перша поїздка за кордон. Жінка разом із іншими переможцями конкурсу «Ідея-Дія-Результат» від ГО «Промолодь» вирушила у навчальну поїздку до Польщі.

- Із проектом «30 днів в сім’ї карате», що передбачав чотиритижневу програму ранкових тренувань традиційним карате усією родиною, я перемогла на інкубаторі ідей. Для переможців організатори конкурсу передбачили навчальну поїздку до Польщі. Для нас запланували зустрічі із громадськими організаціями, які займаються соціальними напрямками, що близькі за тематикою до наших проектів. Все спрямовано на те, щоб ми мали можливість переймати успішний досвід, – розповідає Марина.

За місяць до поїздки жінка подала документи на оформлення біометричного паспорта. Замість семи днів його довелося чекати півмісяця. Утім, Марина не нарікає, адже встигла зробити паспорт до того, як виник ажіотаж.

- Переживала, щоб усі необхідні документи взяти із собою. На кордоні зрештою перевірили тільки паспорти. У члена нашої групи, який першим перетинав кордон, тільки запитали, яку він має суму коштів із собою. Побачивши у нас такі ж запрошення, прикордонник зрозумів, що ми їдемо разом, і більше нічого не питав, – зазначає Марина Решетняк.

Вона констатує: найважче було дістатися до Європи. Автобус на кордоні простояв півночі.

350 тисяч осіб з півроку

У Державні прикордонній службі України прозвітували: за півроку дії безвізу з країнами ЄС спрощеною системою перетину кордону скористувалися 355 тисяч українців. При цьому більше 128 тисяч українців використовували для подорожей авіаційний транспорт, 227 тисяч наших співвітчизників подорожували автомобілями і залізницею, а незначна кількість громадян прямували через морські пункти пропуску.

Звичайно, певний ажіотаж серед охочих безперешкодно подорожувати спостерігався у перші місяці дії безвізу. Усередньому прикордонники оформляли до 80 тисяч українців за місяць. Уже восени зменшилася кількість подорожуючих в ЄС.

У рамках безвізового режиму з країнами ЄС найбільше українці прямували через кордон з Польщею та Румунією – майже 90 тисяч та 65 тисяч осіб відповідно. Загалом спільний кордон з ЄС перетнули 64% безвізовиків.

У той же час загальна кількість поїздок українців до європейських країн за три літні місяці 2017 року зросла на 10% порівняно з аналогічними трьома місяцями 2016 року.

Довідково: Після запровадження безвізового режиму громадяни України можуть в’їжджати без віздо всіх держав-членів ЄС (за винятком Великобританії та Ірландії), а також до 4 держав – асоційованих учасниць Шенгенської угоди: Ісландії, Ліхтенштейну, Норвегії та Швейцарії.

Таким чином для українців відкрили кордони тридцяти країн: Австрія, Бельгія, Болгарія, Греція, Данія, Естонія, Ісландія, Іспанія, Італія, Республіка Кіпр, Латвія, Литва, Ліхтенштейн, Люксембург, Мальта, Нідерланди, Німеччина, Норвегія, Польща, Португалія, Румунія, Словаччина, Словенія, Угорщина, Фінляндія, Франція, Хорватія, Чехія, Швейцарія, Швеція.

Аби скористатися правом безвізових поїздок, потрібно оформити закордонний біометричний паспорт. Разом з тим, варто пам’ятати, що прикордонні служби держав-членів ЄС під час в’їзду до однієї з країн Шенгену можуть вимагати додаткові документи, які підтверджують мету поїздки, місце проживання, наявність достатніх фінансових засобів на весь час перебування (орієнтовно із розрахунку 50-100 EUR на день на людину) і намір повернутися до місця проживання.

Відтак у Міністерстві закордонних справ України радять під час кожної поїздки мати з собою відповідне документальне підтвердження. Такими документами можуть слугувати підтвердження бронювання готелю, запрошення друзів чи родичів, зворотні квитки тощо. Українцям також необхідно придбати поліс медичного страхування, а у разі подорожі автомобілем – ще страхування цивільної відповідальності власника транспортного засобу.

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору