“Без провокацій та повністю прозоро”: черкаські журналісти спостерігали за місцевими виборами в Естонії

19 жовтня 2021, 12:43

Вибори до місцевих органів влади в Естонії закінчилися в неділю, 17 жовтня. Голосування в країні триває тиждень, а передвиборна агітація дозволена навіть в останній день.

За процесом виборів в Естонії спостерігали і черкаські журналісти. 

На місцевих виборах дозволено голосувати людям віком від 16 років, що відрізняється від виборів до парламенту. Відповідну практику ввели, аби залучити якомога більше молоді до політичного життя країни. Виборців віком 16-17 років близько 26 тисяч в Естонії. 

Кабінки для голосування в Естонії

- За результатами минулих виборів можна сказати, що це доволі активна аудиторія. Молодь здебільшого голосувала не електронно, в через бюлетені, - розповів представник державної виборчої служби Прііт Вінкель.

Ще одна відмінність місцевих виборів від парламентських у тому, що голосувати також можуть люди з довготривалою посвідкою на проживання в Естонії, які зареєстровані як мешканці країни. 

Виборчі дільниці облаштовують у найрізноманітніших місцях: окрім звичних для нас шкіл, вони можуть розташовуватися в торгівельних центрах, автобусних та залізничних вокзалах, встановлюють спеціальні палатки. Дільницю облаштували навіть у Талліннському ботанічному саду. 

Палатка для голосування

Зараз в Естонії також поширена практика голосування через інтернет. Прііт Вінкель розповів журналістам, що цього року електронно свої голоси віддали 275 тисяч жителів Естонії. Це новий рекорд. 

- Нарешті в Естонії відмовилися і від паперових списків виборців та перейшли до електронних. Це зокрема дає можливість виборчій комісії відразу побачити, скільки людей проголосували і де саме. Але у відділенні виборець все одно повинен поставити свій підпис, - зазначив Прііт Вінкель. 

Цікаво, що свій електронний голос можна змінювати безліч разів - зарахують лише останній. Проте, відданий голос на папері змінити вже не можна. 

Бюлетень для голосування

- Перші 4 дні можна було голосувати по всій країні, 2 останні дні - лише за місцем своєї прописки. В останній день також уже не можна голосувати через інтернет, - каже представник державної виборчої служби.

Також він говорить, що серйозних порушень в електронній системі голосування, спроб туди втрутитися чи зламати її за 16 років не було.

В Естонії є можливість балотуватися від політичної партії, а також досі є можливість бути незалежним кандидатом, що відрізняється від інших європейських держав. Але набрати особисту квоту самовисуванцям досить непросто.

- Від 45 до 54 років - найбільше група серед людей, які балотуються. Більшість кандидатів мають вищу освіту. Проте, є такі, що мають лише початкову освіту в 9 класів чи взагалі не закінчили школу. Закон це дозволяє. Головне, аби кандидат був старше 18 років та був громадянином Естонії чи Європейського союзу, який постійно живе в Естонії, - говорить Прііт Вінкель. 

Виборча агітація в Естонії дозволена під час всього періоду виборів. “Дня тиші” як в Україні в них немає. Проте, так було не завжди. З розвитком інтернет-технологій естонці поступово скасували майже всі обмеження. Залишилося лише одне - агітація заборонена на території пункту голосування. 

Також будь-яка людина може спостерігати за процесами виборів. Для цього достатньо прийти на дільницю та сказати, що хочеш бути спостерігачем. Обмеження в цьому випадку можуть бути пов’язані лише з пандемією коронавірусу. Спокійно відвідати дільницю можна навіть під час підрахунку голосів, адже її не закривають. 

Попередній підрахунок голосів

За всім слідкує поліція, але постійно на дільниці ніхто не чергує - приїжджають лише за викликом. Естонці говорять, що процес виборів у них проходить доволі нудно та спокійно, тому додаткова охорона не потрібна. 

Естонка Айлі Крістюхан каже, що вже традиційно віддає свій голос за одну партію, яка підтримує інтереси пенсіонерів. 

- Живу тут поряд, тому голосувати зручно, принципово голосую на дільницях, але мій чоловік, наприклад, голосував вдома електронно. У моїй родині всі ходять на вибори, адже якщо не голосувати, то точно нічого не зміниться. Я впевнена, що ніяких фальсифікацій у нас немає, - говорить Айлі. 

Виборча дільниця в естонській школі

- Голосувати дуже важливо. Адже якщо ми не обираємо, то виберуть інші тих, кого хочуть. Цього разу було важко обирати партію, яка мені подобається, адже зараз я ніким повністю не задоволений. Довго вагався і все ж проголосував за тих, кого підтримував і раніше. За останні 20 років я не пам’ятаю випадків фальсифікацій, тому впевнений, що мій голос зарахують коректно, - розповідає естонець Рінго Мюр

Після підрахунку голосів обрані міські ради вже самі вибиратимуть і затверджуватимуть мерів міст. 

Поїздка стала можливою завдяки Українському кризовому медіацентру та Естонському центру міжнародного розвитку

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору