Археологи знайшли на Тальнівщині залишки стародавнього оборонного валу

23 серпня 2016, 14:11

230820161129526927055

Археологічний бум триває на Тальнівщині. Відразу дві експедиції розкопують залишки поселень-гігантів Тальянки і Майданецьке. Першу очолює Олексій Корвін-Піотровський, другу – Михайло Відейко, інформують Вісті Черкащини.

"Перша делегація – українська. Вона завершить роботу до середини вересня", – розповідає директор заповідника "Трипільська культура" Владислав Чабанюк.

"Друга – міжнародна. Окрім українців, у її складі є німці й поляки. Більшість німців – із міста Кіль із тамтешнього університету.

Варто відзначити, що археологів у Німеччині вдесятеро більше аніж в Україні.

Присутність іноземних фахівців – великий плюс. І річ не тільки в тому, що німці мають дорогий магнітометр. Трипілля – світове історичне надбання. Якщо Україна хоче, щоб про трипільську культуру говорили в світі, то мусить запрошувати іноземних археологів, а не варитися у власнім соку із румунськими й молдавськими дослідниками. Не зайве нагадати, що першу експедицію і її розкопки фінансують із США, а другу – з Німеччини. Востаннє Україна фінансувала подібні дослідження в 1994 році. Відтоді гроші дають лише іноземці".

"Ми вже втретє за останні чотири роки досліджуємо Трипілля", – каже керівник Майданецької експедиції Михайло Відейко.

"Завдяки магнітометру виявили нові, ніким раніше не досліджені об’єкти. Зокрема залишки оборонного валу. Він тягнеться на 7 кілометрів. У Небелівці Кіровоградської області ми знаходили ідентичний вал укріплений колодами зі стовбурів дерев. Їх рубали кам’яними сокирами. Це був титанічний труд, бо треба було вирубати десятки тисяч дерев. Такі оборонні споруди – одні з найстаріших в Україні. Думаємо, що знайдемо сліди від колод і в Майданецькому. Тут був не один вал. Поселення постійно розширялося і його межі посувалися. Варто додати, що останні 40 років між істориками тривали суперечки. Одні стверджували, що оборонних валів у поселень-гігантів ніколи не було, інші запевняли, що вони мають бути. Окрім того дослідимо ще одну будівлю. Думаємо, що це залишки храму. Конкретніше можна буде говорити в кінці вересня, коли завершимо дослідження".

Тальянківська делегація цього року розкопала ювілейну - 50-у хату трипільців.

"Досліджуємо комплекс будинків однієї великої родини", – розповідає керівник експедиції, кандидат історичних наук Олексій Корвін-Піотровський.

"Наступного року завершимо його дослідження. Паралельно копаємо будівлю гончара, його горн, яму. Знаходимо багато посуду, який буде передано до Леґедзинського музею. Всі гроші на розкопки виділили американці. Вони нас фінансують 14 рік поспіль".

Археологи планують завершити роботу в Тальянках до середини вересня.

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору