4 міфи про онкологічні захворювання

04 лютого 2016, 09:42

Безымянный

Міжнародний день боротьби з раком відзначається 4 лютого. Таке свято з’явилося з ініціативи Міжнародного протиракового союзу. Основне завдання заходу – спростувати міфи і помилки про цю хвороб, інформують у Черкаському онкологічному диспансері.

МІФ No 1: «МИ не повинні говорити про рак»

ПРАВДА: говорити про рак дійсно важко. Але відкритість, поінформованість та відвертість у цій темі роблять боротьбу з хворобою простішою як на особистому, так і на суспільному та політичному рівнях.

Недостатність інформації про захворювання, методах його діагностики та лікування ставлять під загрозу здоровя та життя людей. Бо якщо здорові люди не розуміють, що рання діагностика може врятувати їм життя, вони не проходять диспансеризацію. Якщо держава не ставить пріоритет стосовно раннього виявлення раку, то і ЗМІ, і державна пропаганда не працюють над вирішенням цієї проблеми. Задача держави – створити культуру піклування про своє здоровя в суспільстві.

Профілактика неінфекційнних захворювань є базовою ознакою розвиненої держави та зрілого суспільства. Це основа економічного розвитку, екологічної стабільності та суспільного комфорту.

МІФ No 2: «У раку немає симптомів та ознак»

ПРАВДА: у багатьох видів раку є характерні ознаки та симптоми, котрі можуть допомогти в ранній діагностиці захворювання.

Поінформованість населення про ранні симптоми раку – запорука раннього виявлення пухлинного процесу. Якщо спільнота знає, що у раку є симптоми та ознаки, громадяни уважніше ставляться до свого здоров’я. Успішна робота в цьому напрямку – це не просто виявлення раку на більш ранніх стадіях, а й передусім зниження смертності від онкологічних захворювань.

МІФ No 3: «Нічого не можна зробити проти раку»

ПРАВДА: існує багато способів боротьби з раком на особистому, суспільному та політичному рівнях. Третину найбільш поширених видів раку можно попередити.

Суспільство повинне знати про фактори підвищеного ризику виникнення онкологічних захворювань. Боротьба з тютюнопалінням, алкогольною залежністю, пропаганда занять спортом та здоровий спосіб харчування можуть знизити рівень шкідливих факторів.

На прикладі розвинених країн доведено, що ефективна профілактика ракових захворювань вигідна як в економічному, так і в соціальному плані. Здорове суспільство починається з національного плану боротьби з раком.

Окрім того, існує вакцинація від онкогених вірусів, здатна знизити розповсюдженість деяких видів раку. Програма вакцинації від папіломи-вірусу людини та проти гепатиту B повинні бути включені в національні календарі щеплень.

МІФ No 4: «У мене немає права на лікування раку»

ПРАВДА: кожен має право на своєчасну діагностику та сучасне та ефективне лікування онкологічного захворювання. Без страждань, складностей та приниження.

Рак – це не тільки питання здоров’я. Це проблема економічного, соціального статусу та питання захисту прав людини. Нерівна доступність до лікування онкології – суттєва перепона на шляху до справедливого, рівноправного суспільства. Особливо гостра проблема нерівенства в країнах з економікою, що розвивається. Рівне право на життя та боротьбу за життя проти раку повинно бути у всіх без винятку незалежно від рівня достатку та соціального статуса. Це записано в Декларації прав людини, і всі країни мають оберігати та виконувати цю норму.

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору