Відкриття експозиції рушників із Фондової колекції Музею Українського рушника Черкаського Національного університету ім. Богдана Хмельницького відбулося днями в Черкаському художньому музеї.
Ескпозицію сформовано таким чином, аби якомога доступніше розповісти про таємниці “полотняного літопису” та представити оглядачам всі райони Черкаського краю. А для найбільш допитливих відвідувачів на виставці представили ще й рушники інших регіонів країни.
Виставку сформували на основі експонатів, зібраних студентами-філологами та їхніми викладачами-кураторами під час фольклорно-етнографічних експедицій за місцем проживання в різних куточках нашої області. Експозицію присвятили 70-річчю становлення Черкаської області.
Студенти факультету української філології та соціальних комунікацій ЧНУ виступили в ролі головних тлумачів-екскурсоводів. Адже рушники можна і потрібно читати, аби дізнатись закодовані нашими предками таємниці та передані нащадкам послання з минулого.
Це рушники-обереги з бабусиних скринь. Завдяки жінкам-вишивальницям, які зберігали прадавню традицію ткання й малювання голкою, дякуючи їхнім правнукам і онукам, що передали ці унікальні експонати в музей, є можливість глибше пізнати українську народну культуру й долучитися до її живильних джерел.
Виставка висвітлює багатство й розмаїття українського вишиваного орнаменту. Це геометричні малюнки, рослинні композиції (фіто- та антропоморфні орнаменти, що презентують Дерево Життя, богинь рослинності та людинорослин); міфологічні й орнітоморфні орнаменти, на яких зображені фантастичні та декоративні птахи; зооморфна орнаменталістика — тварини (кінь, олень, заєць, білка), а також нечисленні комахи (павук, довгоносик, бджола, метелик), скевоморфні зображення (якір, корона, чаша тощо).
Окремо пердставлені — вишиті рушники з християнською символікою, вишивані літери й цифри, вензелі, цитати з молитов, народних пісень та лірики Т. Г. Шевченка, орнаменти та сюжетні фольклорні вишивки за мотивами лубка, дитячих казок, псевдофольклорні сюжети за радянськими схемами XX ст.
Музей українського рушника Черкаського Національного університету імені Богдана Хмельницького офіційно діє з 2014 року та налічує більше тисячі експонатів. На сьогодні фонди музею складаються з колекції тканих та вишиваних рушників (побутових, обрядових і декоративних), народного одягу кінця ХІХ – початку XXI ст., предметів побуту Середнього Подніпров’я.
Виставковий фонд Музею українського рушника поповнюється спільними зусиллями студентів, викладачів, працівників університету, усіх небайдужих людей, а також на основі тих екземплярів, що збиралися під керівництвом директорки музею, професорки кафедри української літератури та компаративістики Наталії Ярмоленко під час проведення фольклорно-етнографічних практик за місцем проживання студентів.
Завідувач кафедри української літератури та філології Володимир Поліщук нагадав, що спершу Музей українського рушника задумала, омріяла та надихнула життя хранителька рушникових традицій Світлана Андріївна Китова.
- “Зародки” саме такого музею і відповідно зібрані перші рушники знаходились у п’ятому гуртожитку університету. А вже згодом, дякуючи розумінню керівництвом важливості такого музею для вишу та й для всього обласного центру, його було перенесено до одного із головних корпусів, - розповів він. - Варто згадати добрим словом ентузіастку та власне першу збирачку рушникових артефактів для Музею українського рушника - Світлану Андріївну Китову. В цих унікальних експонатах, зібраних по крупицях, закодоване все життя українців, їхній менталітет та закладені універсальні змісти, які не вибілюються століттями. Світлана Андріївна Китова свого часу захистила докторську дисертацію за орнаментами українських рушників саме Середнього Подніпров’я. І видруковала монографію “Полотняний літопис України”. Саме слово літопис окреслює, наскільки багато змістів та образів-символів закарбовано в цих візуально красивих та оберегових речах, які стверджують неповторність українського всесвіту.
Тетяна Балякіна
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram