Жива чи штучна: яка ялинка потрібна Черкасам

06 листопада 2019, 10:32

Фото Про все

Обрати, якою має бути головна ялинка міста - з елементами живих дерев, прикріплених до каркаса, чи повністю штучною, днями запропонували черкащанам. Пропозиція, озвучена директором департаменту освіти та гуманітарної політики Сергієм Вороновим, викликала у містян дискусію. Чиновники, екологи й просто активні черкасці висловлюють власні аргументи на користь тієї чи тієї ялинки. Чи справді встановити на головній площі міста пластикову ялинку - більш екологічно, ніж узяти 200 дерев із лісгоспу, розбираємося разом із експертами.

І вашим, і нашим

Черкаський еколог Олександр Спрягайло вважає, якщо використовувати штучний каркас і вставляти туди гілки сосни - це буде вдалим рішенням. Гілки можна брати у лісових господарствах, які все одно планували їх викинути. Саме такий варіант буде справді екологічним.

- У разі замовлення штучної ялинки важливо обрати якісну на десятиліття. Також потрібно розв'язати питання з подальшим переробленням ялинки, інакше від того пластику буде більше проблем, - додає еколог.

У лісгоспах також запевняють, що жива ялинка в центрі міста ніяк не зашкодить екологічній ситуації.

- Заготівля та продаж новорічних ялинок у держлісгоспах відбувається без шкоди для навколишнього середовища, адже хвойні деревця вирощують на спеціально призначених для цього плантаціях. Ще один метод – ялинки заготовляють у ході виконання лісогосподарських заходів з догляду за лісовими насадженнями – під час проведення рубок формування і оздоровлення лісів, - пояснює прессекретар Черкаського обласного управління лісового та мисливського господарства Наталія Сегеда.

Водночас вона додає, що вибір новорічної ялинки – це особиста справа кожного. І головне визначитися - збільшувати кількість пластику у світі, чи придбати справжню лісову красуню.

- Ялинку можна обрати й у контейнері, яка вирощена спеціально до різдвяних та новорічних свят, - підсумовує Наталія Сегеда.

На думку директора департаменту освіти та гуманітарної політики Сергія Воронова, для Черкас практичніше придбати штучну ялинку.

- Нам її доставлять, встановлять, потім в січні демонтують і відвезуть на базу просушувати, де вона і буде до наступного року. Потім у нас буде можливість додати елементи до цієї ялинки, збільшити її, прикрасити іншим світловим обладнанням, - пояснює Воронов.

За його словами, сама ялинка коштуватиме близько 600 тисяч грн, прикраси до неї вартуватимуть приблизно стільки ж, а ще йде робота над пошуком святкових локацій, фотозон, яскравих фігур.

- У Кам'янці вже майже 10 років на новорічні свята в центрі міста встановлюється штучна ялинка. Можу сказати, що це зовсім непогано. Прикрасити її великою кількістю яскравих вогнів і просто краса. А тим, хто бажає живу ялинку, то купуйте її на ялинкових базарах і встановлюйте в себе дома, - пише черкащанка Наталія Клименко у коментарях до посту Сергія Воронова.

Водночас Олена Кузенна запевняє, що вдома ставить пластикову ялинку, але для головної новорічної прикраси міста така не підійде.

- Я зовсім не засуджую тих, хто ставить вдома живі "офіційні", а не браконьєрські деревця, адже їх вирощують спеціально на окремих ділянках. Штучну ялинку я використовую швидше через зручність. Величезне штучне дерево, яке стоятиме надворі і в мороз, і в тепло, (під сонцем, дощами, снігом, вкриватиметься крижаною кіркою тощо). Скільки років воно витримає - невідомо, де, як, і за які кошти зберігати - невідомо, куди дінуть величезну купу пластику після зношення - невідомо, хоча це якраз можна передбачити - на смітник. Не дуже екологічно. Поки той пластик від першої ялинки розкладеться, вже викинуть сотні наступних. Вирощувати нові дерева вийде швидше, аніж чекати, поки природа "переварить" наше "природозберігання", - вважає Олена.

Красуні і чудовиська: які ялинки встановлюють в інших містах України?

Минулоріч в українських обласних центрах поставили 12 штучних ялинок, а живих - 6. Деякі з них використовуються вже по 8 років, тому й коштували містам понад 200 тисяч гривень.

Утім, штучна ялинка може стати не лише прикрасою міста на свята, а й об'єктом глузування. Так, сумську ялинку номінували на звання "найпотворнішої". У місті вперше поставили штучну й заплатили за новорічний атрибут разом із гірляндами понад мільйон гривень. Схожа ситуація із привабливістю ялинок була в Миколаєві та Дніпрі.

Водночас, є і вдалі приклади використання такого типу новорічного деревця. Зокрема для Одеси ялинку купили за 200 тисяч гривень і вона складається із 400 ялинок. У Тернополі одну й ту ж ялинку використовують уже 8 років, додають лише гірлянди. У Полтаві також використовують кілька років штучну ялинку і постійно оновлюють прикраси.

Водночас зауважимо, що одна з найвідоміших ялинок світу, яку ставлять у Нью-Йорку - жива. У 2018-му її прикрасили 400-кілограмовою зорею, виготовленою компанією Swarowski та 50-ма тисячами вогників.

Різдвяна ялинка біля Рокфеллерського центру у Нью-Йорку, США, 28 листопада 2018 року. Фото: EPA-EFE/JASON SZENES

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору