Житло в оренду та на продаж: як змінився ринок нерухомості в Черкасах за п’ять місяців війни

29 липня 2022, 09:59

За понад п'ять місяців повномасштабної війни ринок нерухомості в Черкасах встиг дещо стабілізуватися, а попит на оренду житла трохи зменшитися.

Про те, які зараз ціни на квартири в Черкасах, яка ситуація з орендою та які зміни очікувати на ринку нерухомості журналістам "Про все" розповів юрист, директор одного з черкаських агенств нерухомості Олександр Франко

Купівля/продаж нерухомості під час війни

Від початку повномасштабної війни реєстри речових прав на нерухоме майно закрили з метою безпеки. Приблизно з квітня їх вже почали відкривати, проте з певними обмеженнями. Зараз у відносно безпечних регіонах всі обмеження зняли.

- Купівля/продаж зараз відбувається не в такому темпі, як це було до повномасштабного вторгнення, але все одно є люди, які наважуються купувати і ділянки, і будинки, і дачі. Життя продовжується, - каже Олександр Франко.

Якщо раніше власники будинків і квартир диктували правила ринку, то зараз ситуація змінилася в протилежному напрямку: той, хто готовий вкладати кошти - диктує правила. Це впливає і на ціноутворення.

- Моя суб'єктивна позиція в тому, що узагальнена ціна все-таки буде знижуватися. Не набагато, але відсотків на 15-20 буде нижчою ніж у довоєнний час. Зараз додалося багато нових об'єктів, вони насичують ринок, а покупців не наскільки багато. Відповідно буде більша конкуренція і це також вплине на ціну. Зараз на вторинному ринку вартість нерухомості за один метр квадратний становить 600-800 доларів . Це квартира "середнього класу" без особливого ремонту, - говорить директор АН.

Оренда житла у Черкасах

Попит на оренду житла у Черкасах досі перевищує пропозицію. Але якщо у березні-травні на один об'єкт припадало 50 осіб, то зараз - 10.

- Попит є, але не наскільки "шалений", як це було на початку війни. Порівняно із січнем-лютим зараз вартість оренди на 20-30% вища, - розповідає Олександр Франко.

Затребуваними квартирами для оренди залишають одно-двокімнатні, хоча зараз збільшився попит на трикімнатні помешкання.

- Це пов'язано з тим, що багато внутрішньо переміщених осіб - сім'ї з дітьми, дуже багато мають домашніх улюбленців, є також ті, хто переїхав цілими поколіннями (діти з батьками та бабусями/дідусями).

За словами директор АН, ціни за оренду житла в Черкасах, на відміну від купівлі, у найближчий час знизяться навряд.

- На ціну за оренду подекуди також вплинув курс долара. Деякі власники піднімають плату, можливо не в таких пропорціях, як зростає курс, але в більшу сторону.

Що буде з ринком нерухомості далі?

- Серпень завжди був дефіцитним місяцем на оренду. Студенти, які приїздять на навчання, "розбирають" дешевий сегмент та невеликі квартири, це створює також певний ажіотаж. Тобто, до категорії внутрішньо переміщених осіб додаються ще студенти. У жовтні/листопаді вже такого ажіотажу немає, - розповідає Олександр Франко. - Прогнозувати щось в Україні - невдячна справа. Але є те, що я зараз бачу. Багато черкащан виїхало з міста, але приїхало і багато переселенців, які залишаться жити в Черкасах. Звичайно, не всі, хто приїхав, зможуть купити собі житло. А ті, хто виїхали - здаватимуть, продаватимуть, чи просто триматимуть закритими квартири. Я думаю, що все-таки ціна на купівлю нерухомості трохи впаде, але на оренду ціни навряд знизяться.

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись

Коментарі

Вгору