Жертви злочинів отримуватимуть компенсації від держави: хто має право на виплати

23 липня 2020, 20:01

фото тематичне

Постраждалі від насильницького злочину будуть отримувати компенсацію від держави - такий законопроєкт ініціювало Міністерство юстиції.

Детальніше про документ, а також хто і як зможе отримати компенсації в ефірі "Сніданку з 1+1" розповів міністр юстиції Денис Малюська.

Виплату погодили вже з Міністерством фінансів. Кабмін погодив документ. Компенсації зможуть отримати люди, які мають важкі тілесні ушкодження, завдані злочином, жертви статевих злочинів, родичі і члени сімей тих, хто помер (йдеться про вбивство), а також неповнолітні діти, яким завдане психологічне або фізичне насилля.

За словами міністра, у законі встановлена невелика гарантована сума, яка буде виплачуватися у будь-якому випадку потерпілим автоматично, - це понад 900 гривень.

- Це лише гарантований законом мінімум. Реальні розміри відшкодування встановить Кабмін. Крім того, сума буде залежати від наповнення фонду, - пояснив Малюська.  

Кошти видаватимуть у центрах правової допомоги. "Поліція повинна зареєструвати факт злочину. Ключовий документ – це витяг з ЄРДР, що є таке кримінальне провадження і людина є жертвою, документи, які підтверджують витрати (лікування, похорон, втрата заробітку тощо), а також паспорт і код. На цій підставі будуть відшкодовувати виплаити", розповів очільник Міністерства юстиції.

На запитання, чому гроші має компенсувати держава, а не злочинець, міністр відповів.

- Візьмемо за приклад згвалтування, легкі тілесні ушкодження. Постраждала людина зараз має очікувати, що злочинець компенсує шкоду, але це відбудеться через рік. Уявіть, моральний стан. Адже, наприклад, проводити лікування потрібно вже, а не через рік. Тут повинна втрутитися держава – це правильна практика. Держава сплачує хоч не велику, але якусь суму компенсації першою. Людина отримує ці кошти на покриття медичних чи будь-яких інших виплат, пов‘язаних зі шкодою. Потім держава звертається з регресом  з вимогами до злочинця, щоб він компенсував ці витрати.

Фонд для виплати компенсацій буде наповнюватися за допомогою самих ув‘язнених, наголошує Малюська.

- Ми змінюємо систему кримінальних покарань, щоб зробити стимули, аби злочинці працювали, платити штрафи і компенсації. Тобто перевернути систему: не держава охороняє, годує і дбає про злочинців у тюрмі, а навпаки. Кожен ув‘язнений, незалежно від вчиненого злочину, він, по-перше, буде сплачувати спеціальний збір на наповнення фонду для виплат потерпілим, по-друге, на регреси. По-третє, усі кошти, які надійдуть від штрафів та виправних робіт інших злочинців як санкція, також будуть наповнювати цей фонд, - пояснив міністр юстиції.

Малюська розраховує, що закон набере чинності вже з наступного року.

- Компенсації отримуватимуть усі жертви, починаючи від 2021 року. Виплати за злочини минулих років здійснювати не будуть.

Як повідомлялося, торік вперше в Україні оголосили вирок чоловіку, який не бив, але постійно пригнічував свою дружину. Кілька разів на нього виписували адміністративні протоколи. Однак це не допомагало. І от суд вирішив: єдиний вихід - заарештувати чоловіка. Він її не бив, та знущання психологічне, фізичне чи економічне - тепер теж кримінальна відповідальність, до 2 років позбавлення волі.

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору