Президент Володимир Зеленський підписав закон про підвищення штрафів за порушення військового обліку. Про це йдеться на сайті парламенту.
Закон набуде чинності наступного дня після опублікування, тобто 18 травня.
Новий закон вносить зміни до ст. 210 та 201-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а також запроваджує три режими: порушення, повторне порушення та порушення під час військового стану. Вони передбачають різні штрафи. Штрафи стосуватимуться тих, хто не стоїть на військовому обліку або вчасно не оновив облікові дані, пише ТСН.
Стаття 210: порушення військового обліку
Штрафи збільшуються у кілька разів для громадян, які не перебувають на військовому обліку або вчасно не оновили свої облікові дані. За порушення будуть передбачені такі покарання:
- від 3 400 до 5 100 гривень - у мирний час;
- від 17 000 до 25 500 гривень - у воєнний час (або за повторне порушення).
Стаття 210-1: порушення законодавства про мобілізацію
Відмова від повістки або неявка до ТЦК може також обернутися штрафом.
У мирний час:
- від 5 100 до 8 500 гривень - для громадян
- від 17 000 до 34 000 гривень - для посадових та юридичних осіб
У воєнний час:
- від 17 000 до 25 500 гривень - для громадян
- від 34 000 до 59 000 гривень - для посадових та юридичних осіб
Закон містить важливе уточнення: положення про штрафи не застосовуються, якщо у військкомату є можливість отримати дані військовозобов'язаного з державних реєстрів.
Процедура призначення штрафу
Закон вносить зміни також до ст. 258 КУпАП. Її доповнили нормою про те, що ТЦК можуть не складати протоколи, якщо порушення за ст. 210 і 210-1 скоєно в особливий період, а людина не з'явилася без поважної причини.
Раніше військкомат мав скласти протокол про притягнення до адмінвідповідальності, який уже розглядав суд та вирішував питання про штраф. Сама ж стадія складання протоколу вимагала присутність військовозобов'язаного. Він мав ознайомитися із правами, підписати документ чи відмовитися робити це.
Таким чином, фактично запроваджується процедура заочної виписки штрафу. Однак ТЦК все одно зобов'язаний належним чином повідомити людину про дату, часу та місці виклику та мати докази належного виклику.
Крім того, збільшуються терміни адміністративного арешту. Так, якщо людина порушує правила військового обліку та ухиляється від мобілізації, то поліція може затримати її на термін до трьох годин для складання протоколу. Якщо треба встановити особу та/або з'ясувати обставини порушення, то може затримати терміном до 3 діб.
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram