Мисливський палац графа Шувалова у Тальному міг би стати одним з найбільших туристичних скарбів Черкащини. Замок вабить сотні туристів із різних куточків України і навіть закордону. Втім, опікуватися державною пам’яткою, як виявилось, нікому.
На варті палацу
Розкішний маєток із краєвидом на англійський парк нині охороняють місцеві добровольці. Хлопці вже чотири місяці не отримують зарплатні, втім історичну пам’ятку не лишають без догляду. Костянтин Кутвицький називає себе екскурсоводом-охоронцем. Він знає кожен закуток цього палацу і може розповідати про нього годинами.
- Унікальність палацу в тому, що це єдиний такий мисливський палац, подібних йому немає, він - найбільший в Україні, - розповідає Костянтин Кутвицький. - Тут намішано багато стилей: французький ренесанс, швейцарський стиль шанель, німецький стиль, бароко, класика, романтизм і модерн.
Подивитись на таке архітектурне диво приїздить чимало туристів. Добровольці-охоронці не забороняють людям гуляти чи фотографуватись біля замку, навпаки, навіть радіють таким відвідинам.
- Аби тільки шкоди ніякої не робили, - каже охоронець замку Дмитро Масловський. - Їздять до нас із Одеси, Києва. Приїжджали навіть Шувалови з Вінниці і Запоріжжя, свої візитки залишили, цікавились історією.
Чий замок?
Ні міська, ні обласна влада брати на себе відповідальність за історичну пам’ятку не поспішає. Адже автоматично це означає відповідати і за незавершену реконструкцію десятирічної давнини. З держбюджету у 2006-2007 роках було виділено і освоєно майже 5 мільйонів гривень, але жодних підтверджуючих документів нинішньому власнику ніхто не надав.
- Палац був визнаний як об’єкт без господарів, за рішенням суду він був переданий у комунальну власність міста і міська влада оформила за собою право власності на сам об’єкт. Прийом-передача робіт з реконструкції офіційно ще не проходили, нам не передавали ніяких документів. Ми лише взяли палац в комунальну власність. Зараз чекаємо від Черкас представника, щоб вирішувати в подальшому, якою буде доля замку, це робитиме спеціальна комісія, - говорить т.в.о. міського голови Тального Ірина Топтун.
Допоки Тальнівський замок не приймуть на баланс міста, жодних коштів ні на утримання, ні на його охорону виділити не зможуть. Втім у міськвиконкомі одразу повідомили – коштів місцевого бюджету не вистачить, це можливо лише за умови співфінансування.
Що далі?
Нині першочергове завдання – знайти гроші хоча б на зарплатню охоронцям замку. Кілька років охорону забезпечували із заповідника «Трипільска культура», втім з літа це стало неможливим. Небайдужі до історичної пам’ятки вирішили створити громадську організацію і шукати хоча б мінімальні інвестиції, розповідає директор заповідника «Трипільска культура» Владислав Чабанюк.
- Ми кілька років охороняли замок. Та з літа коштів на це не виділяється, ми за нього не ніяк відповідаємо. Розуміючи складну ситуацію хлопці продовжують ходити на роботу. Зараз зареєстрували громадську організацію, на тимчасовий період вона візьме на себе відповідальність хоча б у пошуку грошей на охорону. Статут зареєстрований, далі шукаємо можливості, аби туди пішли кошти. Це поки що єдиний можливий варіант, - зазначає Владислав Чабанюк.
Замок Шувалова – нині головний біль чиновників, які не бажають брати на себе відповідальність. І поки вони не зрозуміють, що втрачають цінну історичну пам’ятку, важко вибудувати стратегію порятунку старовинного палацу. А, якщо руки опустять ще й небайдужі активісти, то вже скоро рятувати не буде чого. Втім останні сповненні надії і вірять у підтримку хоча б простих людей і готові оберігати мисливський палац Шувалова.
Підготувала Ірина Васюра
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram