Законсервована голова Путіна та закривавлені ноші військових: у Черкасах шостий рік показують експонати з російсько-української війни (ФОТО, ВІДЕО)

31 березня 2024, 13:04

У Черкасах діє Патріотичний музей російсько-української війни. Експозиція закладу збільшується чи не щодня: тут можна побачити та доторкнутися до справжніх речей захисників України, військових трофеїв, тубусів з-під боєприпасів, якими знищували ворожу техніку, приміряти на себе бронежилет та потримати в руках зброю. 

Музей створили ще в 2018 році. Тут представлені експонати із зони бойових дій Донецької, Луганської, Херсонської, Харківської областей, Бучі, Ірпеня, та Маріуполя.

Музей створили, щоб, насамперед, нагадувати людям - війна триває, пояснює військовослужбовець 118-ї бригади, засновник Патріотичного музею російсько-української війни Олексій Святенко.

- У 2014-15 роках були перші поїздки до, як тоді це називали, зони АТО. На жаль, ми не правильно висловлювалися: війна була і в 2014 році, й зараз. Там все зовсім інакше. Дуже вражає, коли бачиш вмотивованих людей, які віддають своє життя за Україну, без заробітної плати, без пільг і їх нічого не зупиняє. Тоді й зрозумів, що тут, в Черкасах, людям потрібно доносити інформацію про те, що йде війна, - розповідає Олексій Святенко.

Патріотичний музей працює на громадських засадах, а отже не фінансується з державного бюджету. 

- Хоча є багато таких музеїв, які фінансуються місцевими громадами. Від нас були сотні звернень до мерів, заступників, голів фракцій, районної та обласної адміністрацій. Але, на жаль, реакції немає, - говорить засновник музею. - Щороку на утримання музею, не враховуючи додаткових проєктів, ми втрачаємо близько 300 тисяч гривень. Зробили всі умови для дітей, тому що вони наш основний контингент. Саме їм, нам мій погляд, будувати нову, справжню Україну. Усі речі в музеї перевірені, щоб вони були безпечні для наших відвідувачів. Також поряд є сховище, яким можна скористатися у разі повітряної тривоги. 

Речі в музеї мають за собою історії українських воїнів, добровольців, які або загинули у бою за Україну, або продовжують боронити нашу державу.

- Якщо рахувати кожен експонат - то їх може бути й 100 тисяч, адже в деяких експозиціях є гільзи. Але таких “потужних” - понад 1000 експонатів, за якими стоять людські долі. За ті дві години, які мінімум триває одна екскурсія, і 10% неможливо пройти. Адже цей маленький музей має велике серце, - каже Олексій Святенко.

Один з останніх експонатів, які передали музею, - закривавлені ноші. Вони підписані як “Ціна перемоги”.

- Мені хочеться десятки таких нош розставити по місту, щоб їх бачила кожна людина. Адже скільки людей зараз перебувають у госпіталях, лікарнях, скільки захисників уже не з нами. Це наш обов’язок - розуміти, що немає чужої війни, немає “какая разніца”. Ми всі маємо сьогодні об’єднатися. Наші діти мають знати своїх Героїв. Я їм розповідаю про те, що хоч раз у тиждень, побачивши воїна, скажіть: “Дякую”, подаруйте свою посмішку. Наскільки це потужна енергія. Прошу їх також прибрати зі своїх соцмереж все російське, споживати наш контент, підтримувати наших військових та волонтерів. Щоб коли наші захисники повернуться додому, вони побачили, що тут дійсно Україна, за яку вони боролися, - додає Святенко.

У середньому в музеї проводять по 30-40 екскурсій на місяць, переважно - для школярів. 

- Також ми їздимо по всій області, а до нас приїжджають з інших міст Черкащини. Співпраця зі школами та іншими навчальними закладами є, але, на жаль, відсоток тих, хто самі дзвонять та хочуть відвідати музей, малий. Ми відкриті до співпраці та діалогу. Не можете прийти до нас, ми прийдемо до вас. Візьмемо із собою півсотні експонатів. Також ми вже допомогли створити понад 200 куточків шани військовим. Усе, що в нашому музеї повторюється, в середньому 30-40 експонатів, ми передаємо на школу, - каже Олексій Святенко. 

Класна керівниця 10 класу Черкаської ЗОШ №19 Оксана Константинова вирішила під час весняних канікул привести своїх учнів до Патріотичного музею.

- Я маю честь бути дружиною та мамою військових. Тому тема війни дуже дотична і болюча для мене. Зараз діти перебувають на канікулах і виникло питання, куди б саме можна було піти. У мене була ідея - тільки до Патріотичного музею російсько-української війни і я зателефонувала пану Олексію. Вражень від екскурсії дуже багато. Доторкнутися до зброї наших хлопців, побачити, якою ціною нам дістається перемога - це все варто зробити, бо для дітей, я думаю, щодня має бути якась інформація, яка їм реально близька. А в нашому класі ми маємо багато дітей, чиї батьки боронять нашу землю. Тому дякую пану Олексію за те, що він займається цією справою та дає учням торкатися до всього цього, - говорить Оксана Вікторівна.

Учень 10 класу черкаської школи №19 Євген Кирилюк розповідає, що найбільше під час екскурсії музеєм його вразили історії про військових: їхнє цивільне життя та те, як війна їх змінила. 

- Олексій Святенко, який проводив нам екскурсію в музеї, ще на вулиці розповів вступну частину та показав екземпляри великого розміру, які б не помістилися в приміщення: частини від ракет та бронемобіль. Коли я вперше прийшов сюди, то не думав, що таке мале приміщення може вмістити так багато експонатів і що це може бути так цікаво. Я не знаю, як людина може зібрати так багато речей в одному місці. І ще про кожну річ в нього є своя маленька історія. Це дійсно цікаво слухати. І, звісно, викликає повагу той факт, що власник музею підтримує свою діяльність навіть без державного фінансування, - говорить хлопець. - На мою думку, такі музеї дуже важливі, адже люди з “цивільних міст”, таких як наше, можуть прийти сюди й поринути у військову атмосферу, зрозуміти, як це важливо. Особливо з таким прекрасним екскурсоводом. Ми реально можемо зрозуміти важливість нашого стану, нашої допомоги, як саме ми можемо допомогти нашій країні.



Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись

Коментарі

Вгору