В Україні завершився процес звільнення у запас військовослужбовців у рамках шостої хвилі демобілізації, згідно з відповідним Указом України Президента. Президент заявив: із 2 листопада жодного мобілізованого в зоні АТО немає. Із 1600 призваних у шосту хвилю мобілізації черкащан додому повернулись 1200, інші лишились служити за контрактом, пише Вечірка.
Перші три хвилі мобілізації був найбільший сплеск патріотизму
На фронті нині залишаються тільки воїни-контрактники, добровольці, яких якісно підготували, навчили і провели відповідні тренування. Станом на початок року, понад 60 тисяч воїнів-контрактників записалися в Збройні Сили. Дуже важливо, що за рахунок демобілізованих, особливо тих, хто краще себе проявив в рядах Збройних Сил, формується більш ніж 100-тисячний резерв першої черги.
Так, за словами головного обласного військового комісара Євгена Курбета, із призваних у шосту хвилю 1600 черкащан уже стали на облік, тобто повернулись, майже 1200 земляків. 400 продовжили службу за контрактом.
- Усі призвані у шосту хвилю мобілізації вже повернулись додому. Загалом у всі шість хвиль мобілізації було призвано понад 8,5 тисяч жителів області.
Черкаська область із завданнями Генштабу справилась, військовозобов’язані своєчасно були призвані, направлені до визначених військових частин та навчальних центрів, – поінформував Євген Курбет. – Найбільший сплеск патріотизму відзначався на перших трьох хвилях і дещо спав на кінець п’ятої-шостої хвилі. Найбільша їх кількість – понад 2500 черкащан була призвана у четверту чергу мобілізації.
Проблем із мобілізацією в області не було. Усі завдання виконані майже на 100%. Євген Курбет висловив подяку всім військовозобов’язаним, які свідомо й добросовісно віднеслись до завдань.
Наймолодшому загиблому був всього 21 рік
Боляче про це говорити, але за всі шість хвиль Черкащина втратила 107 черкащан. Так, 83 бійці зі Збройних Сил України, по дев’ять – із Державної прикордонної служби та МВС (Нацгвардії), шестеро – з добровольчих батальйонів.
Наймолодшому – кам’янчанину Олексію Погорілому був усього 21 рік, найстаршому – теж кам’янчанину Василю Воропаю – 59 років. Найбільше – 14 – не повернулись додому жителів Черкас та Черкаського району, в Уманський район – десятеро, Тальнівський район – семеро, Жашківський район – шестеро, Золотоніський – четверо.
- Є й не бойові втрати. Серед таких – 37 черкащан. Це ті, хто самовільно залишив службу і помер удома, потрапив під колеса трактора, помер від ураження електричного струму, вжив невідому речовину, попередньо «Антифриз», від гострої ішемічної хвороби серця, гіпертонічної хвороби, – повідомив Євген Курбет.
Призов – не іміджевий захід для сільських голів
Система підготовки нині дещо змінена і військовозобов’язані зараховані до оперативного резерву на випадок загострення обстановки. Тому нині військкомат проводить навчальні збори з підрозділами охорони, які створені на території області. Такі збори вже пройшли резервісти.
По області є такі випадки, коли мами переховують своїх синів від арії. Крім цього, хлопці на виклики і навіть за повісткою на відправку не приходять, незважаючи на те, що за це передбачена кримінальна й адміністративна відповідальність.
- Для голів призов – не іміджевий захід, на ньому дивідендів не заробиш, тому часто нам не тільки допомагають, а й ускладнюють нам роботу. Так, на кількох голів сільських рад складено адмінпротоколи, адже вони подавали завідомо неправдиву інформацію, зокрема, щодо місця проживання призовників. Це не наш метод карати, але доводиться вдаватися до крайніх методів щодо злісних порушників, – нарікає Євген Курбет. Такі випадки є в Городищенському, Драбівському, Тальнівському й Уманському районах.
Строковики у зону АТО сьогодні не залучаються, тому після демобілізації шостої черги залишились тільки військовослужбовці за контрактом. Строковики проходять службу в начальних частинах, або в частинах забезпечення. Принцип комплектування армії нині – змішаний: строкова й контрактна служба.
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram