Обласна та міська організації Червоного Хреста України оперативно розробили план дій, який буде виконуватись за кількома важливими гуманітарними напрямками. Один із надважливих в умовах війни — психологічна підтримка та допомога вагітним жінкам та породіллям. Опікується ним волонтер черкаської міської організації Червоного Хреста України Світлана Калюх.
Волонтерка свідчить, що лише за перший тиждень війни в черкаських бомбосховищах та укриттях з’явились у світ 28 немовлят.
Світлана Калюх є досвідченим перинатальним психологом. Вона акушерка з 25-ти річним досвідом роботи. За своє професійне мирне життя фахівець допомогла народитись 5-ти тисячам маленьких черкащан. Тому напрямок, зокрема, психологічної, підтримки майбутніх матусь та тих мам, хто щойно народив, їй довірено цілком логічно.
У приміщенні міської організації Червоного Хреста за адресою бульвар Шевченка, 208 /1 Світлана Калюх організувала спеціальну окрему кімнату, де вагітні жінки та породіллі почуватимуться комфортно та відносно спокійно. Там вже на сьогодні є дитячий куточок з килимками та іграшками. Тут дітки, які з батьками ховаються в укриття, яким є приміщення Червоного Хреста на час об’явленої небезпеки, можуть зайнятись малюванням та якось відволіктись від суворої реальності.
Незабаром волонтери Червоного Хреста облаштують у кімнаті ще й спеціальне місце для пеленань та перевдягань малюків.
- Всі ми зараз перебуваємо у великому стресовому стані. Кожен звісно сприймає події по-своєму. Проте, важко навіть уявити, що відчувають жінки, яким в умовах нової реальності, тобто війни, доводиться у буквальному розумінні народжувати нову Україну, — говорить Світлана, — Моя місія допомогти стабілізувати психологічний стан жінки. Бо вагітні жінки , як правило перебувають у розпачі. Вони хвилюються в десять разів більше, ніж у мирний час. Тому я вважаю за свій обов’язок допомогти нашим матусям пережити горе війни. Першочергово заспокоїти та налаштувати на віру в перемогу та мирне життя. Якщо жінка раптом буде народжувати саме у нас, то я готова допомогти їй у цій великій місії!
Волонтерка радить майбутнім матусям те, що вміють і можуть усі мами, — обов’язково спілкуватись зі своїми малюками.
- Я наполягаю на цьому! Спілкуйтеся зі своїми крихітками ! Це вкрай важливо, тому що дитинка відчуває хвилювання матері і зміну її стану, — пояснює Світлана. — Навколоплідні води є дуже гарним провідником усього, що відбувається зовні. За дев’ять місяців вона має розвиватись не лише фізіологічно, але й мати тісний емоційний зв’язок із батьками. Він з’являється як раз під час постійного спілкування. Матуся має кожен свій крок проговорювати уголос. Зараз також важливо проговорювати свій стан, заспокоювати дитя, яке має прилисток у материнському череві. Воно дійсно відчуває все, що відбувається, через вібрації, через енергії та материнське серцебиття. Дуже багато жінок помиляються, що дитя начебто не здатне щось чути, але, запевняю, це не так. Тому розмовляйте, співайте колискових, які будуть заспокоювати немовлят вже після народження. Дитя має прийти в цей світ психологічно здоровим. І це є найголовнішим завданням для наших майбутніх матусь.
Світлана пояснює, що природній зв’язок мама-дитя важливий ще й тому, що малюкам знадобиться материнська підтримка у пологах, які для них насправді є великим життєвим випробуванням та стресом. Такого колосальної сили стресу людина за життя не отримує ніколи. За наявності налагодженого зв’язку дитина відчуває себе у безпеці. Врешті, він позначиться на близьких стосунках у майбутньому.
Породіллям Світлана Калюх радить постійно тримати своє дитя біля серця. Бо стук серця дитина чула упродовж періоду вагітності. Саме тому, вже після пологів, немовля вкладають жінці біля серця. Дитину бажано годувати грудним молоком стільки, скільки вона потребує. Коли дитинча постійно „висить“ на грудях — це цілком нормально. А зараз тим більше. Основне тут не тільки отримання їжі, а захист від найближчої у світі людини.
Тетяна Балякіна
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram