«Молочна» реформа: з липня селяни не зможуть продавати молоко?

08 лютого 2018, 12:12

Фото: Про все

Згідно з Угодою про асоціацію з ЄС, з липня 2018 року переробні підприємства більше не зможуть купувати молоко другого ґатунку у селян. Такі зміни у законодавстві можуть спричинити низку негативних наслідків, як для селян, які утримують корів, так і для України в цілому. Що потрібно зробити, щоб не допустити занепаду цієї важливої для країни галузі фермери, представники влади та науковці обговорювали 7 лютого під час круглого столу, який ініціював депутат обласної ради від ВО «ЧЕРКАЩАНИ» Олександр Коваленко.

  «Молочна» тема сьогодні актуальна не лише для села і селян, вона є важливою в цілому для соціально-економічного розвитку України. Десятками років локомотивом економіки нашої країни був аграрний сектор, але зараз склалась не найкраща ситуація, особливо в сільській місцевості: нестабільність економічно-політичної ситуації, війна на сході країни, відсутність пільгового кредитування, застаріле обладнання та техніка, кадрові питання, відсутність належної внутрішньої і зовнішньої підтримки дрібних виробників.

До того ж з 1 липня 2018 року мають набути чинності зміни до ДСТУ, які прописані в угоді про асоціацію з ЄС та стосуються сировини молока. Новий стандарт ДСТУ 3662:2015 «Молоко-сировина коров’яче. Технічні умови» визначає 3 сорти молока для харчової промисловості: екстра, вищий і перший. Відтак молоко другого ґатунку, яке сьогодні переважно надходить від населення, переробники закуповувати не зможуть.

Фото: Про все

На думку голови фермерського господарства, депутата обласної ради, секретаря ради Черкаської обласної організації ВО «ЧЕРКАЩАНИ» Олександра Коваленка, наслідки введення в дію нового молочного стандарту можуть бути невтішними: втрата Україною позицій провідного експортера молока, зростання рівня безробіття на селі, занепад молочної галузі в країні. Єдиною можливістю забезпечити економічну спроможність дрібних виробників і зменшити безробіття на селі є створення кооперативів.

- Сьогодні виробнику молока надзвичайно важко. Раніше фермери, які утримували корів, мали відчутну підтримку від держави, сьогодні ми її позбавлені. Селянам стає невигідно утримувати корів, догляд за якими потребує значних зусиль і майже не приносить коштів, тому ми сьогодні повинні зробити усе, щоб ця галузь не зникла. Саме кооперативний рух є перспективною формою організації роботи сільськогосподарського виробництва у селі, яка допоможе підвищити самозайнятість населення та розвивати галузь тваринництва, - зазначив Олександр Коваленко.

Він зауважив, що одним з найболючіших питань фермерів та господарств є земля. Для того, щоб утримувати худобу потрібні пасовища, а Держгеокадастр виставляє ці землі на аукціони, переможці яких їх відразу розорюють. Це один з моментів, який унеможливлює розвиток цього напряму.

Фото: Про все

Натомість голова Черкаської обласної ради Олександр Вельбівець запевнив, що владці розуміють, на скільки важливою є підтримка галузі молочного скотарства, тому в державному бюджеті на цей рік передбачено збільшення фінансування АПК, зокрема на підтримку фермерських господарств.

За словами начальника управління агропромислового розвитку Черкаської ОДА Ігоря Колодки, сьогодні на Черкащині 1037 господарів, які утримують від 3 до 5 голів корів, 137 - від 5 до 10 голів, і 9 - понад 10 голів корів. Наразі потрібно визначитись, яку саме допомогу слід надати фермерам для того, щоб вони збували якісне молоко, не другого ґатунку, а вищого: придбати доїльні апарати, холодильне обладнання (для швидкого охолодження молока), забезпечити якісним ветеринарним обслуговуванням, закупити нетелів (для підвищення генетичного потенціалу) тощо.

Втім, люди занепокоєні, що за новим стандартом заводи взагалі не купуватимуть молоко у населення. Але, як стверджує директор по закупівлі сировини ПрАТ «Звенигородський переробний комбінат» Олексій Пономаренко, це неправда.

- Ми купуватимемо молоко у населення, але лише те, яке відповідатиме новим стандартам. Цього результату можна досягти і в домашніх умовах, потрібно лише вирішити елементарні проблеми з гігієною. По-перше, мити вим’я перед доїнням, по-друге, зціджувати першу цівку молока, по-третє, доїти молоко у чисту тару і якомога швидше віддавати на пункт прийому, - зауважив Олексій Пономаренко.

По завершенні заходу учасники окреслили конкретні кроки, які необхідно зробити для запровадження кооперативного руху в області:

  1. Внести зміни до обласної програми «Створення регіонального навчально-практичного Центру розвитку багатофункціональних кооперативів» в частині організації і фінансування молочарських кооперативів.
  2. Запропонувати через депутатів обласної і місцевих рад прийняття у районах і ОТГ районних програм і програм рад ОТГ щодо підтримки створення молочарських кооперативів
  3. Сприяти залученню зовнішніх інвестицій у Черкаську область на підтримку створення кооперативів через реалізацію проектів подібних в Івано-Франківській області.

Звернутися від депутатів обласної ради до Голови Верховної Ради  України Парубія А.В., Премєр-міністра України Гройсмана В.Б., міністра аграрної політики  та продовольства України Кутового Т.В. щодо збільшення фінансової підтримки на створення сільськогосподарських і молочарських кооперативів.

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору