Зима у розпалі, тож питання енергозбереження квартир та будинків черкащан досягло піку своєї актуальності. На втрати тепла через стіни припадає 10-30% усіх витрачань тепла в квартирі і 30-50% усіх втрат у будинку. Теплоізоляція стін і покрівлі може зменшити ці витрати. Проблема енергозбереження має рішення. У Черкасах є яскравий приклад тому.
Черкаський винахідник, інженер та волонтер Андрій Рубан, який вже не один рік займається енергозбереженням власного будинку, розповів, як можна зекономити та поділився з vikka.ua власними напрацюваннями.
У грудні 2015 року на опалення свого будинку (100 квадратних метрів) інженер витратив лише 140 кубів газу. Взагалі за 2015 рік на обігрів його оселі пішло 1200 кубів блакитного палива, що рівно удвічі менше ніж за 2014 рік.
Таких результатів черкащанину вдалося досягнути не одразу, а в декілька етапів.
"У будинку стояли однокамерні склопакети, але, як показала практика, для нашої кліматичної зони вони не годяться. Тож я почав шукати варіанти як їх можна замінити без виламування вікон, а лише шляхом заміни скла", - ділиться винахідник. Задачу він собі поставив непросту, адже серед великої кількості фірм, до яких він звертався, лише одна погодилася виконати таку роботу.
Так, поміняти одне середнє скло на енергозберігаюче, котре по збереженню тепла замінює три скла, вартувало 300 гривень.
Другим кроком стало утеплення стін будинку. На цей час помешкання вже було двічі обшито пінополістиролом, шар якого склав 4-5 сантиметрів. На цей матеріал поклали пінофол (поєднання тонкої резини та фольги). Зверху все обшили сайдингом, який надає будинку охайний вигляд.
Ще один спосіб, який може швидко та суттєво підвищити тепло оселі, - це встановлення каміну замість старої пічки. "За 30 хвилин каміном можна натопити до +25°C. У наступному ж році планую встановити тепловий насос. Його перевага в тому, що на 1 використаний кВт він дає тепла на 3,8 кВт. Враховуючи нічний тариф на електроенергію, можна добре заощадити. Економія складає 50-70 кубів газу на місяць", - зазначає інженер.
Ще один плюс теплового насосу, - це те, що за конструкцією він схожий на звичайний кондиціонер.
"Цей прилад може стовідсотково узяти на себе функцію опалення. Встановили його у квартирі сина. Тепер житло не залежить від централізованого опалення. Якщо станеться аварія чи опалення з якихось причин відключать, є альтернатива. До того ж можна нагріти оселю в сильні холоди та в осінній період, коли опалення ще не ввімкнули", - ділиться досвідом Андрій Рубан.
Утеплення стін, крівлі, встановлення теплового насосу, як і теплої підлоги, звичайно, одні з найдієвіших способів зробити оселю теплішою. Але це треба робити заздалегідь і вкласти чимало коштів. Для тих, хто потребує дешевих та швидких способів збереження тепла, сайт vikka.ua підібрав найпопулярніші методи.
Утеплення вікон
За підрахунками фахівців близько 40% від втрат тепла припадає на вікна. Тож якщо в оселі холодно, слід у першу чергу звернути увагу саме на них.
У цьому напрямку ринок енергозберігаючих технологій пропонує скористатися теплозберігаючою плівкою для вікон. Наклеїти її можна власноруч. Середня вартість такої плівки 80 грн. за 6 квадратних метрів. Для її поклейки ще знадобиться двосторонній скотч. Його вартість сягає приблизно 20 гривень. Така плівка пропускає 80% видимого світла, тому не надто впливає на освітленість квартири.
Склопакети та вікна з дерев’яними рамами також можна ретельно законопатити. Закриття всіх щілини, з яких дме, дозволить підвищити температуру в приміщенні на 3-5 градусів. Ущільнювачі для вікон в інтернет-магазинах вартують від 4 гривень за метр.
Найдешевший спосіб законопатити вікна звичайною ватою, папером та скотчем.
Миття віконного скла
Пил на них не пропускає 15% сонячного світла, це також тепло.
Закриття на ніч жалюзі, гардин та штор
Виходить такий собі "термос". Це економить ще 5% енергії, яка витрачається на опалення.
Утеплюємо вхідні двері
Ця процедура дасть збереження тепла одразу на 4-6 градусів. Між стіною і дверною коробкою може з’явитися хоч і невелика, але здатна забезпечити "чудову" вентиляцію в квартирі, щілина. Її краще закрити тими ж ущільнювачами, що і вікна. Утеплення дверей залежить від їх конфігурації, тому тут багато варіацій.
Утеплення батарей
За підрахунками фахівців, такий метод може підвищити ефективність роботи радіатора на 20-30%. Найпростіший спосіб зберегти тепло – встановити тепловідбивний фольгований екран. Тепловідбивний екран за розміром має бути більше опалювального приладу. Його приклеюють до стіни по всій поверхні за батареєю. Також слід врахувати, що ребра радіатора не повинні торкатися фольги. Придбати металізований відбивач можна в сантехнічних магазинах, а його ціна повністю залежить від товщини. В інтернет-магазинах ціна на цей матеріал стартує від 9 гривень за квадратний метр.
До речі, цей спосіб зазнав чималої критики від черкаського винахідника. "Такий екран не можна встановлювати за радіатором, бо стіна може почати промерзати. Якщо ж обшити стіни у приватному будинку такими засобом, то в оселі може з’явитися конденсат", - зазначив Андрій Рубан.
Винахідник застеріг черкащан від внутрішньої обшивки оселі синтетичними засобами. Адже через них у приміщенні може з’явитися грибок та пліснява.
Ось ще декілька лайфхаків утеплення:
- Зверніть увагу на те, щоб радіатори не були закриті ані меблями, ані шторами, щоб тепло від батарей вільно проникало в квартиру.
- Провітрюйте приміщення недовго, але з відчиненим вікном. Це більш економно та ефективно, ніж жити з постійно відкритою кватиркою.
- Чавунні радіатори можна пофарбувати цинковими білилами в кілька шарів. Метал, що міститься у фарбі, краще віддає теплоенергію.
- Закривайте двері та кватирки в під'їзді.
Якщо мешканці будинку або навіть усього району зійшлися в думці, що треба старанно оберігати тепло, то їм слід звернутися до компанії будинкоутримувача та перевірити утеплення теплопроводу.
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram