Як незрячим живеться у Черкасах? (відео)

16 листопада 2015, 19:32

Тарас Крамний – незрячий, має дві вищі освіти, грає на баяні та фортепіано. Працює юрисконсультом у ГО «Надія», яка допомагає інвалідам. Говорить, що умови пересування у місті небезпечні, а для їх покращення потрібно залучати людей з вадами зору, інформує Громадське ТБ: Черкаси.

Тарас Крамний має зрячу дружину, вони разом часто виходять з дому на прогулянки та у справах. Бувають на концертах, виставах у театрі. Чоловік говорить, що люди в Черкасах теж йому допомагають:

«Найчастіше допомога треба, щоб сісти у маршрутку, адже на автобусах немає звукових маяків. Небезпечні також пішохідні переходи. Кілька світлофорів зробили з озвучкою, але переходи тактильною плиткою не виклали, тому де саме перехід – незрячій людині невідомо. У місті, дійсно, починає щось трішки робитися. Але не робіть для нас без нас. Незрячих людей зовсім не залучають до цього, їхня думка нікого не цікавить, як це все зробити так, щоб зручно і комфортно було для незрячої людини».

Орієнтуватися у просторі Тараса навчив батько:

«Він з дитинства привчав мене до самостійності. Він показував мені маршрути, спочатку з дому до магазину, а потім далі й далі. Років у 13 я вперше сам проїхав у тролейбусі. Страшнувато було, але після цього я вже почав їздити сам».

Попри відсутність зору, Тарас зумів опанувати два музичні інструменти (баян і фортепіано) та отримати дві вищі освіти. Чоловік каже, що навчатися допомагали батьки, вчителі та друзі, які читали йому книжки вголос.

«Спеціалізованої літератури зі шрифтом Брайля майже немає. Другу вищу освіту допоміг здобути комп’ютер. Зараз Брайль – це вже атавізм, я ним не користуюся близько 5 років, оскільки все перейшло на електронну основу».

Довгий час не працював, зараз знайшов роботу за спеціальністю. Але для повноцінної роботи в офісі потрібен комп’ютер:

«Це звичайний комп’ютер зі звичайною клавіатурою та монітором. Просто треба встановити програму, яка озвучує всі дії. Поки в організації його немає, тож доводиться працювати вдома».

 

Поділитись

Коментарі

Вгору