Як черкаські чиновники укладають договори із «улюбленими» підрядниками

29 листопада 2016, 23:46

skrin_dlya_prozorro

«Громадське ТБ: Черкаси» продовжує рубрику «Чи все у нас PROZORRO?» У цьому випуску ми розкажемо вам про те, як черкаські чиновники використовували наші з вами гроші з 21 по 29 листопада.

Із 1 по 29 листопада 2016 року в Черкаській області оголошено:
– за допороговою процедурою закупівель на загальну суму майже 19,5 млн грн;
– надпорогових закупівель на загальну суму майже 610 млн грн.

ЗРАДА 1

Головне управління Держпродспоживслужби в Черкаській області 14 листопада 2016 року оголосило про закупівлю бензину на очікувану суму 169 тис. грн. У тендері взяло участь 3 учасники. Найдешевшу ціну - 147, 5 тис. грн - запропонувало ТОВ «Пром Гарант Плюс». На тисячу дорожче запропонувало ПП «Вермонт і К». Найбільшу ціну висунуло ТОВ «ЗАПОРІЗЬКА ТРЕЙДИНГОВА КОМПАНІЯ» – майже 150,5 тис. грн.

Замовник відхилив дві найдешевші, а договір уклав за найдорожчою пропозицією - з ТОВ «ЗАПОРІЗЬКА ТРЕЙДИНГОВА КОМПАНІЯ».

Експертка Людмила Бордунос вивчила протоколи відхилень пропозицій. Вона вважає, що пропозицію другого учасника відхилили неправомірно. Оскільки в протоколі зазначено, що ПП «Вермонт і К» може надавати бензин марок А-92 та А-95 лише на 9 автозаправних станціях нашої області. А це начебто не відповідає потребі замовника. Хоча насправді ПП «Вермонт і К» дотрималося вимог замовника, які той зазначив у оголошенні, й надав довідку із переліком автозаправних станцій у всіх областях України.

Таким чином, вважає експертка, замовник протиправно відхилив пропозицію учасника. Вона переконана, що замовник торгів неякісно підготував саме оголошення про закупівлю, і не конкретизував, скільки автозаправних станцій в Черкаській області йому треба. Через це учасники, які брали участь у торгах, понесли збитки. Якби умови виписали правильно, деякі учасники не витрачали би свої гроші і час на участь у торгах.

ЗРАДА 2

Черкаські чиновники продовжують непрозоро витрачати наші кошти. Роблять вони це своїм улюбленим методом - без відкритих торгів, шляхом підписання прямих договорів із «улюбленими» підрядниками.

Так, минулого тижня “відзначилася” Служба автомобільних доріг у Черкаській області. Протягом 21-24 листопада дорожники опублікували 9 угод на 1,5 млн грн на розроблення проектної документації для «поточного середнього ремонту» доріг області.

Виконавцем всіх робіт стане Черкаський відділ ДП «Укрдіпродор».

Наприкінці липня на своєму офіційному сайті Державне агентство автомобільних доріг України хвалило систему «Прозорро» за відкритість торгів й за те, що система дозволяє економити до третини бюджетних коштів. Проте, як бачимо на практиці, черкаське представництво агентства автомобільних доріг уникає відритих торгів і продовжує зловживати своїм правом укладати прямі договори. В державній установі не захотіли використовувати систему «Прозорро» й зекономити до півмільйона гривень наших із вами грошей.

Іще одне зловживання ми знайшли в Умані. Там 25 листопада чиновники відділу ЖКГ Уманської міської ради уклали відразу 10 договорів на капітальний ремонт вулиць міста, загальною вартістю майже 7,5 млн грн. Підрядник один і той же – ТОВ «ШРБУ-48».

ТОВ «ШРБУ-48» зареєстроване в червні минулого року та належить колишньому головному інженерові ДП «Уманьавтодор» Ігорю Воткалюку.

pasted-image-0

В Умані немає рішення депутатів про обов’язкове проведення допорогових закупівель через систему електронних закупівель «Prozorro». Тому юридично чиновники не порушують чинного законодавства. Проте, на думку експерта Артура Чемириса, як у випадку з черкаськими «дорожниками», уманські чиновники зловживають власним правом визначати підрядників. Адже всі гроші громадян чиновники повинні витрачати прозоро - через відкриті торги.

ПЕРЕМОГА

Цього разу ми вирішили дізнатися, наскільки активно черкаські бізнесмени беруть участь в допорогових закупівлях через електронну систему «Prozorro» по всій Україні. Ми проаналізували закупівлі за 2 останні місяці - з 1 жовтня по 28 листопада. За цей час черкаські підприємці взяли участь у майже 400 торгах. За результатами цих торгів із черкаськими підприємцями укладено договорів на майже 8,5 млн грн.

На більш ніж 30 допорогових закупівлях за участю черкаського бізнесу на завершених лотах зекономлено більш, ніж половина бюджетних коштів. Тобто черкаські бізнесмени своєю активною участю в торгах економлять бюджет усієї України. Це кошти, з яких податки сплатять саме в Черкаській області.

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору