Як черкащанам не постраждати від укусів кліща під час травневих свят

30 квітня 2015, 12:35

164

З усіх різновидів кліщів найбільшу шкоду людині завдають кровососи — іксодові кліщі. Вони проживають в траві, на деревах, у ґрунті, в норах тварин, у щілинах. Відкладають яйця в ґрунт. Кровососання кліща може тривати до 12 діб. Нассавшись крові, комаха відпадає самостійно. Краще не допустити укусу кліща — захистити шкіру одягом, застосувати репеленти.

Про це нагадує напередодні численних травневих вихідних Черкаський обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України, інформує Черкаський край.

Укус кліща безболісний, бо разом зі слиною він вводить в ранку анестезуючу речовину. Кліщі переносять збудників енцефаліту, кліщовий бореліозу (хвороба Лайма), а рикетсіозів та марсельської лихоманки. Від хворої людини до здорової збудники цих захворювань не передаються.

Зокрема, на території Черкаської області торік зареєстровано 126 випадків захворювань на хворобу Лайма (кліщовий бореліоз), проти 137 випадків у 2013 році. Першим виоявом хвороби Лайма є почервоніння на місці присмоктування кліща, невелика червона пляма (еритема) по півсантиметра за добу колоподібно збільшується. Можливий головний біль, затверділість м’язів шиї, ломота у всьому тілі і млявість. Якщо не провести лікування на ранній стадії, хвороба може призвести до ураження різних органів, врешті навіть до інвалідності. Чим швидше видалиш кліща, тим більше шансів, що не захворієш: вірогідність інфікування протягом доби мала, але в кінці третьої доби наближається до 100 відсотків.

Кліщовий вірусний енцефаліт починається з головного болю, гарячки, нудоти, блювоти та порушення сну. Заразитися можна навіть при випадковому роздавлювання кліща чи розчісуванні місця укусу, при вживанні в їжу сирого молока інфікованих кіз, корів.

А якщо кліщ присмоктався? Негайно зверніться до найближчого травмпункту. Якщо це неможливо, видаліть його самостійно: змастіть кліща олією (але не заливайте, щоб не задихнувся), повільно витягніть разом із хоботком, розхитуючи його пальцями, обгорнутими марлевою серветкою, пінцетом або петлею з нитки. Після видалення кліща змастіть ранку розчином йоду чи спиртом. Якщо хоботок залишився, його видаляють стерильною голкою. Після видалення ретельно вимийте руки з милом.

Протягом двох тижнів щоденно замірюйте температуру тіла, якщо вона підвищилась чи виникло почервоніння на шкірі — зверніться до лікаря.

Поділитись

Коментарі

Вгору