“Я перечитав 6 томів архівів КДБ”: у Черкасах презентували книгу про Стуса

11 жовтня 2019, 17:19

"Я перечитав 6 томів архівів КДБ": у Черкасах презентували книгу про Стуса

Одним із лауреатів нинішнього книжкового фестивалю став відомий український журналіст, публіцист, історик Вахтанг Кіпіані зі своєю книгою "Справа Василя Стуса".

Щоб написати цю книгу, автор перечитав 6 томів архівів колишнього КДБ (теперішнього СБУ).

"30 років тому я не потрапив на перепоховання Стуса. Жив тоді у Миколаєві і пізно про це почув. Але я знав, що тоді на вулиці вийшли тисячі українців, які не боялися показувати тодішній владі, що вони її не бояться. І мене це надихнуло. Небагато чиї похорони збирали таку кількість людей", - говорить Вахтанг Кіпіані.

"Я перечитав 6 томів архівів КДБ": у Черкасах презентували книгу про Стуса

Пізніше він познайомився з колишнім політзеком Василем Овсієнком, який сидів разом зі Стусом у в'язниці, а згодом почав як журналіст багато писати про поета, знімати про нього програми.

"У цій книзі немає нічого про поета, адже я не компететний про таке писати. Але я писав про нього як про людину. Якщо спочатку його судили як поета, то пізніше - як українця. Ця справа дає нам розуміння того, чим є комуністична система. Багато хто ідеалізує її і думає, що таких людей як Стус не було.

"Радянська система називала Стуса фашистом, так само як і він називав їх фашистами", - зауважив Кіпіані, порівнюючи боротьбу поета проти радянщини із нинішнім протистоянням України і Росії. Однак вороги Стуса, як і поки що вороги України - досі не покарані. Це живі люди, які зараз продовжують нормально жити.

"Пам'ятаю, одного разу підійшов один колишній СБУшник, погортав книгу, побачив якесь прізвище і каже: "О, це ж мій куратор". Однак, звісно, на прохання дати його контакти, шоб поговорити, ніхто не зреагував, - каже автор. - А насправді були, і вони зробили чимало для того, аби нинішня Україна була незалежною".

Вахтанг Кіпіані говорить: коли писав книгу, багато думав про те, як скоротити шість томів так, щоб не викинути головного.

"Важливим для мене був момент суду. Адже під час того засідання він говорить не із суддями, а із нами сьогоднішніми", - зазначає автор.

Через цю книгу на Кіпіані та видавництво навіть подав у суд скандальний політик Віктор Медведчук, який свого часу був адвокатом Стуса і, згідно з фактами, сприяв тому, щоб поет опинився у тюрмі.

"Він зазначав, що це негативно впливає на його честь, гідність і ділову репутацію. Наче після поїздок до Путіна в нього є честь і гідність, - зазначив Кіпіані, викликавши оплески глядачів. - Тому я не збираюся за це вибачатися".

За його словами, коли адвокат визнає правильною кваліфікацію дій підзахисного у справі, яку згодом держава визнала нікчемною, - автор має право оцінювати його дії суб'єктивно.

Чимало із присутніх на заході зазначають, що вже придбали книгу, частина - збирається її купити після презентації.

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись
Вгору