З приходом осені одним з основних питань для жителів міст залишається доля опалювального сезону 2022-2023 в умовах повномасштабної війни.
Журналісти "Про все" поспілкувалися з директором КПТМ "Черкаситеплокомуненерго" Павлом Карасем про підготовку підприємства до опалювального сезону, заборгованість населення та наявні проблеми.
Чи почалася підготовка до нового опалювального сезону та до якого терміну вона має закінчитися?
- Підготовка вже завершується. Усі сплановані роботи мають бути закінчені до 1 жовтня.
Які проблеми вже були виявлені при підготовці до опалювального сезону?
- Якихось проблем в принципі немає. Є стандартна ситуація: проводяться гідравлічні випробування, є пориви мереж, ремонтуємо обладнання. Додатковий обсяг робіт виник із підключенням деяких об'єктів до теплопостачання, які не отримували його багато років. Зараз є завдання їх підключити до опалення і це додає певних завдань, які непросто виконати.
Чи має КПТМ «Черкаситеплокомуненерго» фінансову можливість в повній мірі забезпечити безперебійне функціонування та, за необхідності, ремонти систем подачі теплового носія та гарячої води до будинків протягом всього опалювального сезону?
- Так. Коли населення та інші споживачі будуть сплачувати за тепло у повному обсязі, то ми будемо мати всі фінансові можливості забезпечити дані роботи. На сьогодні проблем з фінансуванням немає.
Які зміни передбачені в новому опалювальному сезоні у зв’язку з воєнним станом?
- У зв'язку з воєнним станом ми маємо мати резерви обладнання на випадок надзвичайних ситуацій. Також потрібно максимально виконати ремонти у повному обсязі фактично до 1 жовтня. Ми з цими задачами справляємося. Зараз також триває будівництво альтернативної котельні у Третій міській лікарні. Всі інші стратегічні об'єкти мають два джерела опалення.
Які основні види палива використовує «Черкаситеплокомуненерго»?
- Ми використовуємо в основному газ. Також у нас є декілька котелень з твердим паливом: тріска деревини та пелети. Вугілля ми не використовуємо, для цього у нас немає можливості.
Яка наразі заборгованість населення за спожиті послуги перед КПТМ «Черкаситеплокомуненерго»?
- Заборгованість населення за послуги складає близько 160 млн грн. Досить значна заборгованість. Вона наростала протягом останніх 20 років.
На скільки збільшилися ціна за кубометр газу для підприємства з початку 2022 року? Яка ціна зараз?
- Держава зафіксувала ціни для бюджетних установ, інших споживачів та населення. Для бюджетних установ та населення ціна збільшилася несуттєво. Наприклад, для населення ціна за тисячу метрів кубічних зросла із 7 420 до 7 580. А для інших споживачів, для бізнесу, ціна підвищилася суттєво: із 29 000 за тисячу метрів кубічних до 39 000. Але це все одно пільгова ціна, тому що на ринку наразі ціна газу для комерційного споживача складає близько 50 000. Тому держава тепловикам дає дешевшу ціну. Коли, наприклад, якийсь бізнес-споживач захоче топити своєю газовою котельнею, то він буде купувати газ за ціною близько 50 000. Тоді як покупне тепло буде коштувати з розрахунку вартості газу значно дешевше.
Чи очікується збільшення заборгованості населення і що буде у таком випадку?
- На сьогоднішній день, якщо не зміниться економічна чи безпекова ситуація в країні, я не думаю, що в нас будуть якісь критичні зниження рівня сплати за послугу. Зараз відсоток оплати населення становить від 96 до 102. Тобто рівень оплати досить високий. Якихось ризиків на сьогодні немає. Якщо ситуація надалі буде зберігатися плюс-мінус такою як є зараз, я не очікую якихось потрясінь. Тим більше, держава забезпечила непідвищення тарифу, а різниця між тарифами буде перекрита за рахунок бюджетного фінансування.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Запасів вугілля є на два місяці: як Черкаська ТЕЦ готується до опалювального сезону
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram