ВІЛ-інфекція: методи визначення та який із них краще

31 березня 2023, 10:27

ВІЛ — вірус імунодефіциту людини. Хворобу спричиняє ретровірус роду лентивірусів, який вражає імунну систему, живе та розмножується лише в організмі людини. Виражені симптоми можуть проявлятися через декілька років після інфікування. За цей час в організмі відбуваються серйозні зміни: знижується опірність до інфекцій і розвивається ряд захворювань, на які здорова людина практично не хворіє.

Але вчасно виявлена інфекція підвищує шанси запобігти руйнівній дії вірусу й призначити адекватну терапію, що дозволяє покращити якість життя та сповільнити перехід до термінальної стадії (СНІД).

Щоб визначити ВІЛ-статус, який може бути негативним або позитивним, проводять лабораторну діагностику, що може включати ВІЛ експрес-тест з підтвердженням (ІФА-скринінг), імуноблот, ПЛР-аналіз. Пройти якісне та конфіденційне дослідження можна в лабораторії «Ескулаб». Термін виконання — 1 день, при замовленні послуги на сайті надається знижка.

Особливості методів діагностики ВІЛ

Попри те, що вірус можна виявити в слині, найточніші результати дає аналіз крові. За наявності позитивного ВІЛ-статусу в ній перебувають антитіла, які виробляє імунна система у відповідь на інфекцію. Зазвичай вони формуються протягом трьох місяців. Цей період називається серонегативним вікном, коли зараження є, але його визначити ще неможливо. При цьому вікно може скорочуватися до 2–3 тижнів, або, навпаки, збільшуватися до 1 року. Але вірус уже живе та виявляє активність, тому інфікована людина стає заразною для інших людей.

Сьогодні діагностика ВІЛ — доступний кожному спосіб, бо навіть в аптеці можна купити тест та зробити аналіз у домашніх умовах. Але отримати точний результат можливо лише в лабораторії.

- ІФА-скринінг — високочутливий метод імуноферментного аналізу, що дозволяє визначити ВІЛ-статус. Кров досліджується в кілька етапів, серед яких основним є процес підтвердження. У разі негативного результату інфекція вважається не виявленою, в іншому випадку — кров передається до спеціальної лабораторії для остаточної експертизи, щоб виключити більшість факторів, що дають хибнопозитивну відповідь. За умови отримання негативного ВІЛ-статусу аналіз рекомендують здати повторно через 3 місяці, якщо зберігаються підозри на зараження вірусом.

- Імуноблот — дослідження для перевірки результатів імуноферментного аналізу (ІФА), визначає конкретні антитіла до різних білків вірусу. Більш складний та дорожчий, ніж ІФА.

- ПЛР-аналіз — відрізняється високим ступенем достовірності та дозволяє виявити наявність вірусу через 7–10 днів після зараження, коли інші методи його ще не бачать. Для первинної діагностики призначається рідко, переважно використовується як метод моніторингу ВІЛ, щоб скоригувати терапію.

Аналіз обов'язково призначають перед операціями та вагітним жінкам. Добровільно його рекомендують здати людям, які мали ризиковані сексуальні контакти чи ведуть асоціальний спосіб життя.

Новини компанії

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram

Поділитись

Коментарі

Вгору